abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 09:00 | Komunita

V Brně na FIT VUT probíhá DevConf.CZ 2020, již dvanáctý ročník jedné z největších akcí zaměřených na Linux a open source ve střední Evropě. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Aktuální dění lze sledovat například na Twitteru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:44 | Komunita

Společnost Psyonix, v květnu 2019 koupena společností Epic Games, oznámila konec podpory počítačové hry Rocket League na Linuxu a macOS. Poslední aktualizace pro tyto operační systémy vyjde v březnu a odstraní možnost hrát tento automobilový fotbal online.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 14:33 | Zajímavý článek

Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 89 (pdf), HackSpace 26 (pdf) a 27 (pdf) a Wireframe 28 (pdf), 29 (pdf) a 30 (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:11 | Nová verze

Byla vydána nová verze 12.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 11:44 | Zajímavý článek

Michael Stapelberg na svém blogu popisuje projekt minitrd, který je součástí linuxové distribuce distri. Jedná se o implementaci initramfs v programovacím jazyce Go. V článku popisuje jak funguje a srovnává časy sestavení pomocí dracutu a dobu bootování. Pro zrychlení používá různé triky jako například pigz místo gzipu.

joejoe | Komentářů: 9
22.1. 21:33 | Nová verze

Sway, dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.4. Do vývoje se zapojilo 52 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Zdůraznit lze podporu VNC (wayvnc) nebo částečnou podporu Mate panelu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
22.1. 19:55 | Nová verze

Dokumentační tým LibreOffice vydává aktualizovanou příručku pro LibreOffice Math pro verzi LibreOffice 6.4. Update příručky provedl ruský dobrovolník Roman Kuzněcov. Český překladatelský tým hledá další překladatele pro překlad příruček, detaily na wiki.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
22.1. 19:00 | Zajímavý projekt

CutiePi Shell (GitHub) je nové open source uživatelské rozhraní pro mobilní zařízení vytvořené pro tablet CutiePi postavený na Raspberry Pi.

joejoe | Komentářů: 1
22.1. 11:44 | Nová verze

Vyšla nová verze nástroje pro správu diskových oddílů GParted a distribuce GParted Live, která obsahuje tento a další nástroje pro zálohování či obnovu dat. GParted 1.1.0 aktualizuje překlady a opravuje chyby včetně v např. přesunu uzamknutých šifrovaných oddílů LUKS, výpočtu velikosti souborového systému JFS či rozpoznávání členů ATARAID a jejich stavu. GParted Live 1.1.0-1 pak obsahuje novou verzi GParted, Linux 5.4.13 a vůbec novější balíčky z Debianu Sid.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
22.1. 09:55 | Zajímavý článek

Jiří Eischmann se v příspěvku /e/: Android bez Googlu na starém telefonu na svém blogu podělil o zkušenosti s mobilním operačním systémem /e/ (Wikipedie) na telefonu Samsung Galaxy S4 Mini: Pokud hledáte pro svůj androidí telefon systém bez závislosti na Googlu, je to asi ta nejlepší volba.

Ladislav Hagara | Komentářů: 16
Zdají se vám sny s IT tématikou?
 (9%)
 (1%)
 (13%)
 (17%)
 (53%)
 (7%)
Celkem 258 hlasů
 Komentářů: 10, poslední 18.1. 16:18
Rozcestník

HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

18.2.2009 15:30 | Přečteno: 5265× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 2.7.2009 14:06

Poměrně často do svých kamarádů slýchám o problémech spojených s rozcházením bezdrátového připojení k univerzitní síti Eduroam na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. Potíže postihují všechny obvyklé operační systémy. V případě Linuxu je tomu nejinak. V poslední době se však situace začíná obracet k lepšímu a realizace připojení už není taková tragédie. Moje HOWTO se vás pokusí provést procesem, na jehož konci by mělo být fungující připojení.

Co budeme potřebovat

Jako naprosto nezbytným předpokladem pro úspěch se jeví co nejčerstvější linuxová distribuce. Důvod je jednoduchý -- aktuální ovladače k bezdrátovým kartám. Srovnám-li například stav ovladačů v aktuálním openSUSE 11.1 s tím, jaký byl v openSUSE 10.3 něco přes rok starém, je rozdíl obrovský. Alespoň co se novějších intelích karet týče. Pokud tedy nemůžete či nechcete používat nejnovější verzi své oblíbené distribuce, nainstalujte si alespoň nové ovladače či jádro, pokud už byly začleněny.

Dalším předpokladem je vyzkoušená funkčnost připojení k šifrovaným sítím. Některé ovladače, zvláště těch exotičtějších karet, poskytují jen základní podporu a tudíž byste na Eduroam nemuseli uspět. Ne nadarmo se říká, že kdo se připojí k Eduroam (aspoň na MZLU to platí), tak už se připojí kamkoli :-) Pokud budete zjišťovat, co vaše ovladače umí, zajímejte se zejména o podporu WPA EAP-TLS (aka WPA Enterprise). Bez této funkcionality se budete moci připojit jen k volně přístupné síti, kde ovšem funguje jen informační systém a zbytek webu vám nepojede. Eduroam.cz poskytuje seznam vyzkoušeného hardware.

Dále je nutné mít nainstalovaný následující software:

NetworkManager a wpa_supplicant bývají v novějších distribucích standardně nainstalovány, rozhraní pro NetworkManager (KNetworkManager, nm-applet) se instaluje obvykle automaticky spolu s desktopovým prostředím.

Pokud disponujete jak poměrně novou distribucí, tak podporovanou síťovou kartou a softwarem, můžete se pustit do nastavování.

Než začneme: Převod certifikátů

Cerfitikáty, které vám vygeneruje UIS (Vytvoření uživatelského certifikátu pro WiFi síť eduroam je nutné před použitím převést do formátu, kterému rozumí wpa_supplicant (PEM). Ačkoli UIS nabízí certifikáty ve formátu "vhodném pro Linux", nikdy se mi nepodařilo z těchto vytvořit funkční certifikát ve formátu PEM -- tak jak jsou je použít nelze.

Postup převodu je jednoduchý, vyžaduje jen nainstalované OpenSSL, které je snad na všech distribucích standardně (bez instalace) dostupné.

  1. Klikneme na odkaz Stáhnout uživatelský základní PKCS#12 (neboli PFX) certifikát (použití: MS Windows -> WiFi)
  2. Soubor si někam uložíme a v místě uložení si otevřeme terminál (např. gnome-terminal či konsole)
  3. Spustíme příkaz openssl pkcs12 -in user-váš_login.p12 -out user-váš_login.pem, tj. například openssl pkcs12 -in user-xnovak.p12 -out user-xnovak.pem
  4. Zadáme heslo z certifikátové stránky UISu
  5. Klikneme na Stáhnout kořenový PKCS#12 DER certifikát certifikační autority (použití: MS Windows -> ověření certifikátu)
  6. Opět někam certifikát uložíme
  7. V místě uložení spustíme příkaz openssl x509 -inform DER -outform PEM -out root.pem -in root.der

Po provedení výše uvedených příkazů máme certifikáty ve správném formátu pro připojení k Eduroam.

Než začneme: NetworkManager

Všechny (kromě čistého wpa_supplicantu) následující možnosti využívají síťový nástroj NetworkManager, který je nanejvýš praktický, přecházíte-li často mezi více sítěmi a nechcete-li se zabývat jejich ručním nastavováním. Desktopové distribuce mají obvykle NetworkManager ve výchozím stavu povolený. Pokud jste jej tedy nezakázali, mělo by vám vše fungovat samo od sebe.

Pokud máte v úmyslu řešit síťování tradičními nástroji jako je ifup a nechcete, aby za vás vše obstarala služba, pokračujte rovnou na předposlední odstavec Možnost třetí: čistý wpa_supplicant z konzole.

Možnost první: Gnome

Osobně sice používám KDE, musím zde však vzdát hold programátorům Gnome, kteří odvedli skvělou práci na klikátku nm-applet. Připojení je ještě 10x snazší než ve Windows a uživatel nemusí nad ničím složitě přemýšlet. Tak bych si to asi představoval :-)

Postup pro Gnome je snadný -- pokud nemáme spuštěný nm-applet (počítačky v liště), spusťe jej (např. přes Alt+F2). Dále postupujte podle následujících obrázků:
Gnome -- první krok
Vybereme síť Eduroam ze seznamu po levém kliknutí na nm-applet
Gnome -- druhý krok
Zvolte typ autentizace TLS, zadejte jako identitu váš_login@mendelu.cz. Dále jako uživatelský certifikát a soukromý klič vyberte převedený certifikát uživatele a jako CA certifikát vyberte kořenový certifikát certifikační autority. Heslo odpovídá heslu ze stránek UISu.
Gnome -- připojeno
Gnome -- připojeno
Po potvrzení je nastavení dokončeno a za několik okamžiků budete připojeni.

Možnost druhá: KDE 3

V případě KDE 3 existuje "drobný" problém zcela znemožňující připojení k sítím používajícím certifikáty. Tato chyba způsobuje nepředávání certifikátů NetworkManageru, který se tudíž nikam nepřipojí. V době psaní článku se tento problém projevoval i na nejnovější verzi z openSUSE Factory (k dispozici např. přes OBS). Verzi ze SVN se mi nepodařilo skompilovat.

Proto, aspoň prozatím, doporučuji použít buď konzolová řešení nebo nm-applet z Gnome, který si poslušně přidá ikonku do systraye a zcela bezproblémově tak nahradí KNetworkManager. Přes tento problém přikládám i návod pro KDE 3 jelikož starší verze KNetworkManageru fungovaly správně a předpokládám, že brzy opět budou.

KDE 3 -- první krok
Klikneme pravým myšítkem na ikonku síťového připojení v liště a zvolte Nové připojení a dále wlan0 (nebo eth1 či jak máte pojmenované bezdrátové rozhraní)
KDE 3 -- druhý krok
Zvolte síť eduroam a klikneme na Další
KDE 3 -- třetí krok
Vyplňte okno dle obrázku. Jako identitu zadete váš_login@mendelu.cz, metodu TLS, jako klientský certifikát a soukromý klíč vyberte převedený uživatelský certifikát, jako CA certifikát vyberte kořenový certifikát certifikační autority. Zda je potřeba zadat jak heslo, tak heslo k soukromému klíči, to nevím, doporučuji vyplnit oboje. Fáze dva není žádná. Pokračujeme Připojit a uložit.

Nyní byste měli být připojení k Eduroam. Samozřejmě za předpokladu, že vývojáři software opraví :-)

Možnost třetí: čistý wpa_supplicant z konzole

Nemáte-li v úmyslu používat klikátka nebo máte-li problémy s připojením a chcete zjistit, v čem vězí, je vhodným řešením použití čistého wpa_supplicantu bez jakýchkoli nástaveb a rozhraní. Konfigurace tohoto nástroje je snadná. V souboru wpa_supplicant.conf (obvykle v /etc/ nebo /etc/wpa_supplicant/) je třeba uložit nastavení Eduroam. Osobně pro připojení používám následující konfiguraci:

# cat /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=wheel

network={
	ssid="eduroam"
	scan_ssid=1
	key_mgmt=WPA-EAP
	eap=TLS
	identity="váš_login@mendelu.cz"
	ca_cert="/cesta/k/root.pem"
	client_cert="/cesta/k/user-váš_login.pem"
	private_key="/cesta/k/user-váš_login.pem"
	private_key_passwd="heslo z UISu"
}

Po nastavení obvykle stačí jen spustit # wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf. Samozřejmě je třeba upravit rozhraní, ovladač a cestu ke konfiguraci podle vaší distribuce a nastavení. Vše je popsáno v manuálu.

Výše uvedený příkaz by měl poskytnout výstup podobný následujícímu:

# wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
No network configuration found for the current AP
CTRL-EVENT-DISCONNECTED - Disconnect event - remove keys
ioctl[SIOCSIWENCODEEXT]: No such file or directory
CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS
CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS
CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS
Trying to associate with 00:12:da:e5:1d:20 (SSID='eduroam' freq=2432 MHz)
CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS
Associated with 00:12:da:e5:1d:20
CTRL-EVENT-EAP-STARTED EAP authentication started
CTRL-EVENT-DISCONNECTED - Disconnect event - remove keys
ioctl[SIOCSIWENCODEEXT]: No such file or directory
Associated with 00:12:da:e5:1d:20
CTRL-EVENT-SCAN-RESULTS
CTRL-EVENT-EAP-STARTED EAP authentication started
OpenSSL: pending error: error:0D07803A:asn1 encoding routines:ASN1_ITEM_EX_D2I:nested asn1 error
OpenSSL: pending error: error:140C800D:SSL routines:SSL_use_certificate_file:ASN1 lib
OpenSSL: pending error: error:0D0680A8:asn1 encoding routines:ASN1_CHECK_TLEN:wrong tag
OpenSSL: pending error: error:0D07803A:asn1 encoding routines:ASN1_ITEM_EX_D2I:nested asn1 error
OpenSSL: pending error: error:0D09A00D:asn1 encoding routines:d2i_PrivateKey:ASN1 lib
OpenSSL: pending error: error:140CB00D:SSL routines:SSL_use_PrivateKey_file:ASN1 lib
CTRL-EVENT-EAP-METHOD EAP vendor 0 method 13 (TLS) selected
OpenSSL: tls_connection_handshake - Failed to read possible Application Data error:00000000:lib(0):func(0):reason(0)
CTRL-EVENT-EAP-SUCCESS EAP authentication completed successfully
WPA: Key negotiation completed with 00:12:da:e5:1d:20 [PTK=CCMP GTK=WEP-104]
CTRL-EVENT-CONNECTED - Connection to 00:12:da:e5:1d:20 completed (auth) [id=0 id_str=]
Chyb při připojování si není třeba všímat, potýká se s nimi více uživatelů aniž by to mělo vliv na stabilitu či úspěch připojení. Posledním krokem, nutným v případě ruční konfigurace je spuštění DHCP klienta (např. dhclient wlan0). Jakmile dostanete IP adresu, jste úspěšně připojeni.

Závěr

Další možností je použití cnetworkmanager případně jiného softwaru spolupracujícího s wpa_supplicant nebo NetworkManagerem. Nemám k dispozici aktuální KDE 4, pokusím se však v budoucnu tento návod o KDE 4 doplnit. V případě problému s připojením doporučuji prohledat internet (zvláště bugzilly dodavatelů ovladačů bezdrátových karet), případně diskusní fóra. Je dobré vědět, že Linux není na MZLU oficinálně podporován, tak je zbytečné psát e-maily integrátorům :-)

Výhledově budu žádat o zařazení do oficiálního školního návodu, současný stav KNetworkManageru však neumožňuje připojení pod KDE 3. Chci vyčkat než se tento problém vyřeší.

UPDATE: 2.7.2009 byl v Bugzille označent KNetworkManager 3 označen jako nadále nepodporovaný a proto nebude chyba týkající se nezapamatování certifikátů dále řešena. Je tedy nutné použít nm-applet, případně přejít na KDE 4.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

18.2.2009 17:48 alfonz
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

... no škoda, že málokdo pořádně čte, jelikož by jste pak nenapsal celý tenhle blogpost a přitom už to samé bylo dávno hotové :) a dokonce v jednodužší formě... viz

disk.jabbim.cz/fractal@jabber.cz/faro_navod_1-7.pdf

btw popis je i v těch dizkuích...

a opravdu stačí ty certifikáty co generuje UIS ve formátu pem,  používám to už 3 roky

 

 

18.2.2009 17:50 alfonz
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

a sry, špatný link... ale tam je to teda taky popsané správně, na konci..

disk.jabbim.cz/fractal@jabber.cz/eduroam.pdf

18.2.2009 17:55 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Pardon ale ve zmíněném návodu jsou informace přinejlepším zastaralé a nepřesné. Sice je tam uveden "návod" i pro Gnome ale nikde už nejsou napsané souvislosti (například k čemu je potřeba NetworkManager a kde ho uživatel vezme). Pokročilému uživateli to možná stačí, ale mám dost přátel, kteří bezdrátovému síťování nerozumí a Eduroam jim proto nefunguje. Opravdu, několikrát jsem se setkal s přístupem "na Linuxu to nefunguje" ač měl uživatel evidentně podporovanou WiFi kartu. A nezmiňuji se o tom, že všichni jistě nepoužívají Gnome. Diskuse jsou pěkné ale myslím, že většina uživatelů ocení kompletní návod _na jednom místě_.

Srovnejte podrobnost linuxového návodu s návodem pro Windows. To je přesně ten důvod, proč jsem septal tento blogpost.
Píšu pro Pivní recenze a protože mě to IT už fakt nebaví, tak jsme si s klukama postavili pivovar Lucky Bastard
kozzi avatar 18.2.2009 19:44 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
dokonce se dá přihlásit i bez nich ;-)
Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
18.2.2009 17:58 Dawix | skóre: 2 | blog: biokzvasty | ČB a Linz
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Výborný. Jak "vykuchat" .der a vytvorit .pem je to co jsem potreboval abych se moh pripojit na eduroam v laborce :-)
Thats not a bug its a feature :-)
18.2.2009 18:21 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
skvely navod, diky. na MZLU se me k eduroamu zatim pripojit nepodarilo, zitra to vyzkousim.
BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
19.2.2009 22:16 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

Me funguji i ty linuxove certifikaty z UISu. Takze staci je stahnout a naklikat si ten network manager.

18.2.2009 19:38 SS.Rambo | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

Je to pěkné, ale třeba NetworkManager pdo KDE4 má trochu jiné položky, zítra skusím jeslti bude fungovat. A taky třeba u nás na škole (Ostravská univerzita) nemáme osobní certifikáty, ale jen ca_osu.der/.pem/.cer a pak taky ještě nějaký dlaší doporučený certifikát cesnet.der/.pem./cer. Ale nevím ka s tímhle. :( Může někdo poradit?

18.2.2009 19:45 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Zkuste mrknout na eduroam.cz, je tam nekolik navodu pro ruzne univerzity. Treba tam najdete inspiraci.

Rad bych to KDE4 doplnil ale po spatnych zkusenostech radeji pockam, az se stabilizuje do pouzitelne formy :)
Píšu pro Pivní recenze a protože mě to IT už fakt nebaví, tak jsme si s klukama postavili pivovar Lucky Bastard
18.2.2009 21:02 SS.Rambo | skóre: 3
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

Pravda že KDE4 se opčas chová prapodivně a taky s ním v některých chvílích bojuju. Zítra vyzkouším postup pžřez NetworkManager od KDE4 a napíšu jak jsme uspěl/neuspěl...

kozzi avatar 18.2.2009 19:45 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Pokud se nepletu tak eduroam je sit, ktera je na nekolika vysokych skolach. A student jakekoliv znich by se mel pripjot se stejnymi udaji kdekoliv ne?
Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
18.2.2009 19:51 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Ano, to je pravda. Jenze kazda skola ma "svuj" zpusob, kterym umoznuje studentum pripojeni. Nekde je jeden certifikat a heslo, nekde dva. Nekde se zase pouziva treba MS CHAP...lisi se to skola od skoly.

Predpokladam, ze postup sve skoly muzete pro pripojeni pouzit i jinde, jen je nutne jej dodrzet a nezkouset se treba pripojit na ZCU postupem z MU.
Píšu pro Pivní recenze a protože mě to IT už fakt nebaví, tak jsme si s klukama postavili pivovar Lucky Bastard
18.2.2009 20:26 Drew | skóre: 14 | blog: Supi_hnizdo | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Hm, to je zvláštní, myslel jsem, že nastavení má být všude stejný, vždyť princip eduroamu je ten, že to funguje na všech akademických institucích bez změny nastavení. Já to mám od FFUK a funguje mi to, když jsem byl na VŠCHT tak se to taky hned spojila, jestli to ale chápu dobře, tak na MZLU bych se nepřipojil (tolik certifikátů na svém počítači nemám, mám jenom jeden).
18.2.2009 20:28 Drew | skóre: 14 | blog: Supi_hnizdo | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Aha, už bylo odpovězeno výše.
Fluttershy, yay! avatar 18.2.2009 21:45 Fluttershy, yay! | skóre: 85 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
A jak se pracuje s UISem? ~_^
3.9.2010 10:26 miropiro
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Není to tak složité ;-)
18.2.2009 22:26 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Pěkný návod. To mohlo vyjít jako běžný článek.
kozzi avatar 19.2.2009 02:32 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
IMHO je to přemrštěné. Kámoš s FIT VUTBR tam nedávno byl a říkal že se tam připojil mnohem snáze než u nás na FIT.
Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
Vašek Lorenc avatar 19.2.2009 09:57 Vašek Lorenc | skóre: 27
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

To znamená, že se se svým účtem z FITu přihlásil snáz? Tak to s autentizačním postupem MZLU ale nesouvisí, jak už tu bylo zmíněno alespoň jednou. A Eduroam na FITu ještě nedávno (tenhle časový údaj brát s rezervou, půl roku už to bude :-)) nefungoval studentům z jiných univerzit.. 

...včetně majestátného loosa
belisarivs avatar 19.2.2009 09:08 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

Koukam, ze na hnojarne jsou docela zajimave veci.

IRC is just multiplayer notepad.
Fluttershy, yay! avatar 19.2.2009 15:43 Fluttershy, yay! | skóre: 85 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
IrenaS avatar 19.2.2009 15:12 IrenaS | skóre: 12 | blog: irenas | Orlová
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu
Díky za krásný článeček. Přesně tohle dcera potřebovala cca 2 roky zpět a informací bylo VELMI málo . . . Nakonec se mi podařilo připojení v Brně zprovoznit (nějakým záhadným způsobem), ale těch nervů!!! Takových článků více - bude líp.
5.5.2009 22:56 kosta
Rozbalit Rozbalit vše Re: HOWTO: Eduroam na MZLU Brno na Linuxu

Nahodne sem si po nekolika dnech boje vsiml tohoto clanku, k nicemu mi sice nebyl ale jenom bych chtěl přidat svoje zkušenosti. Na KDE4 je stale jedinou možností Gnome network manager a jeho nm-applet pomoci ktereho se jde pripojit. Knetwork manager, Network Management ani Wicd nefungují

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.