Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Mikro distribuce dostala nazev Minimax a web stranky. Pridal jsem partimage a nektere veci z G4L, pokud se autor nebude cukat, zkopiruju ho uplne. Take jsem pridal par wifi modulu, potrebuji testery a poradit jak se wifi vlastne startuje. Take potrebuji zhodnotit par skriptu, zda jsou zrale pro publikovani. Drivejsi zapisy si muzete prohlednout v historii meho blogu.
Ocenil bych pripominky na stranky, ktere jsem pro distro vytvoril. Najdete je na http://www.kotek.net/minimax. Tam take najdete nejnovejsi livecd.
Pridal jsem nastroje pro kopirovani disku. Ted uz je konecne Minimax pouzitelny i pro zalohovani dat. Jsou to:
parted: neco jako partition magic. Asi budete znat spis jeho rozhrani qtParted. Bohuzel nechapu jeho ovladani, ale profici ho urcite oceni. qtParted bohuzel kvuli velikosti pribrat nemuzu.
partimage: program pro ukladani disku do souboru a jejich obnovu. Pokud se k tomu pripoji bashburn/cdrecord jde zalohu disku rovnou vypalit na CD. Tento program jsem zaradil se skripenim zubu, na totiz tak divne zavislosti ze pro uclibc proste nejde zkompilovat. Pokud ano, tak skonci na segment fault. Byl jsem tedy nucen zaradit statickou verzi, ale ta zabira zbytecne zabira cca 1MB navic.
dd_rescue: trochu vymakanejsi dd
dd_rhelp: a tohle je docela pouzitelne rozhrani k dd_rescue. Zobrazuje dokonce i progress. Prevzato z G4L.
A ted mozna to hlavni: WIFI. Zkompiloval jsem vsechny programy a moduly, ktere mi prisly pod ruku, tedy: atmel-firmware, hostap-utils, ipw2100-firmware, ipw2200-firmware, linux-wlan-ng, linux-wlan-ng-firmware, linux-wlan-ng-utils, madwifi-tools, ndiswrapper, prism54-firmware, wireless-tools, zd1201-firmware, zd1211 at76c503a hostap-driver linux-wlan-ng-modules madwifi-driver ndiswrapper zd1211
Problem je, ze ackoliv se sam pres wifi pripojuji, tak jsem jim naprosto nepoznamenan (holt mam schopneho technika). Potreboval bych tedy overit zda dotycne programy/moduly pracuji, pripadne poradit, kde sehnat skripty pro jejich spousteni. Zatim mam overeny pouze wlan-ng.
PS: podle hlasek pri kompilaci se mi zdalo ze nektere moduly nejdou pouzit spolecne protoze obsahuji konfliktni drivery. Je to pravda? Neni hloupost pridavat tolik driveru?
A ted se nezdeste. Pred tim, nez publikuju skripty pro tvorbu cd na webu, bych se chtel poradit zda nejsou moc "prasacke". Pro me domaci pouzit staci 100%, ale mam strach ze nekdo neznaly by si mohl klidne znicit data, preci jen rm -rf se tam pouziva a relativni cesty nebudou asi zrovna idealni. Takze tady je ukazka:
Skript pro slozeni subadresaru
#!/bin/sh
rm -rf Root
mkdir Root
pkgs="minimax "
for category in Bin/* ; do
for package in $category/* ; do
cp -r --preserve $package/* Root/
if [[ $package =~ '/([^/]*)$' ]]; then
pkgs="$pkgs, ${BASH_REMATCH[1]}"
fi
done
done
echo "$pkgs" >> Root/etc/issue
echo " " >> Root/etc/issue
echo "Login: [0;38;40mroot[0;37;40m, Password: [0;38;40mminimax[0;37;40m " >> Root/etc/issue
echo " " >> Root/etc/issue
rm -rf Root/usr/include
rm -rf Root/usr/share/man
rm -rf Root/usr/share/doc
rm Root/usr/lib/*.a
Skript pro vytvoreni initrd
#!/bin/bash
INITRDIMG=/Minimax/initrd
MOUNTDIR=/tmp/minimaxmnt
INITRD_TREE=Root
TEMPTREE=Root2
BASEDIR=Base
CDROOTDIR=CDRoot
ISO=/Minimax/livecd.iso
debug () {
echo "== $1"
}
debug "removing old files"
rm -rf $INITRDIMG $INITRDIMG.gz $TEMPTREE $ISO
debug "copying tree"
mkdir $TEMPTREE
cp -r --preserve $INITRD_TREE/* $TEMPTREE
mkdir $TEMPTREE/usr/share/minimax
recopy() {
debug "moving $1"
mkdir $TEMPTREE/usr/share/minimax/$1
mv $TEMPTREE/$1/* $TEMPTREE/usr/share/minimax/$1
}
recopy etc
recopy home
recopy root
recopy mnt
recopy var
recopy tmp
cp $TEMPTREE/usr/share/minimax/etc/inittab $TEMPTREE/etc
cp $TEMPTREE/usr/share/minimax/etc/rc.* $TEMPTREE/etc -r
debug "compresing squashfs file"
./mksquashfs $TEMPTREE/* $INITRDIMG
debug "deleting directory $MOUNTDIR"
rmdir $MOUNTDIR
debug "$INITRDIMG created"
debug "copying to /boot partition"
mount /dev/hda1 /mnt/1
cp Root/boot/vmlinuz /mnt/1
cp $INITRDIMG /mnt/1
umount /mnt/1
cp $INITRD_TREE/boot/vmlinuz $CDROOTDIR/boot/vmlinuz
cp $INITRDIMG $CDROOTDIR/boot/initrd
rm $ISO
cd $CDROOTDIR
./make_iso.sh $ISO
Skript pro vytvoreni cd, prevzat a upraven z linux-live.org
#!/bin/bash
# ---------------------------------------------------
# Script to create bootable ISO in Linux
# usage: make_iso.sh /tmp/slax.iso
# author: Tomas M. http://www.linux-live.org
# ---------------------------------------------------
CDLABEL="MINIMAX"
if [ "$1" = "" -o "$1" = "--help" -o "$1" = "-h" ]; then
echo "This script will create bootable ISO from files in curent directory."
echo "Current directory must be writable."
echo "example: $0 /mnt/hda5/slax.iso"
exit
fi
mkisofs -o "$1" -v -J -R -D -A "$CDLABEL" -V "$CDLABEL"
-no-emul-boot -boot-info-table -boot-load-size 4
-b boot/grub/stage2_eltorito -c boot/boot.catalog .
Tiskni
Sdílej:
$ wget http://www.kotek.net/minimax/down/minimax-20060213-beta.iso --00:32:30-- http://www.kotek.net/minimax/down/minimax-20060213-beta.iso => `minimax-20060213-beta.iso' Resolving www.kotek.net... 81.95.96.121 Connecting to www.kotek.net|81.95.96.121|:80... connected. HTTP request sent, awaiting response... 404 Not Found 00:32:30 ERROR 404: Not Found.