Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Mikro distribuce dostala nazev Minimax a web stranky. Pridal jsem partimage a nektere veci z G4L, pokud se autor nebude cukat, zkopiruju ho uplne. Take jsem pridal par wifi modulu, potrebuji testery a poradit jak se wifi vlastne startuje. Take potrebuji zhodnotit par skriptu, zda jsou zrale pro publikovani. Drivejsi zapisy si muzete prohlednout v historii meho blogu.
Ocenil bych pripominky na stranky, ktere jsem pro distro vytvoril. Najdete je na http://www.kotek.net/minimax. Tam take najdete nejnovejsi livecd.
Pridal jsem nastroje pro kopirovani disku. Ted uz je konecne Minimax pouzitelny i pro zalohovani dat. Jsou to:
parted: neco jako partition magic. Asi budete znat spis jeho rozhrani qtParted. Bohuzel nechapu jeho ovladani, ale profici ho urcite oceni. qtParted bohuzel kvuli velikosti pribrat nemuzu.
partimage: program pro ukladani disku do souboru a jejich obnovu. Pokud se k tomu pripoji bashburn/cdrecord jde zalohu disku rovnou vypalit na CD. Tento program jsem zaradil se skripenim zubu, na totiz tak divne zavislosti ze pro uclibc proste nejde zkompilovat. Pokud ano, tak skonci na segment fault. Byl jsem tedy nucen zaradit statickou verzi, ale ta zabira zbytecne zabira cca 1MB navic.
dd_rescue: trochu vymakanejsi dd
dd_rhelp: a tohle je docela pouzitelne rozhrani k dd_rescue. Zobrazuje dokonce i progress. Prevzato z G4L.
A ted mozna to hlavni: WIFI. Zkompiloval jsem vsechny programy a moduly, ktere mi prisly pod ruku, tedy: atmel-firmware, hostap-utils, ipw2100-firmware, ipw2200-firmware, linux-wlan-ng, linux-wlan-ng-firmware, linux-wlan-ng-utils, madwifi-tools, ndiswrapper, prism54-firmware, wireless-tools, zd1201-firmware, zd1211 at76c503a hostap-driver linux-wlan-ng-modules madwifi-driver ndiswrapper zd1211
Problem je, ze ackoliv se sam pres wifi pripojuji, tak jsem jim naprosto nepoznamenan (holt mam schopneho technika). Potreboval bych tedy overit zda dotycne programy/moduly pracuji, pripadne poradit, kde sehnat skripty pro jejich spousteni. Zatim mam overeny pouze wlan-ng.
PS: podle hlasek pri kompilaci se mi zdalo ze nektere moduly nejdou pouzit spolecne protoze obsahuji konfliktni drivery. Je to pravda? Neni hloupost pridavat tolik driveru?
A ted se nezdeste. Pred tim, nez publikuju skripty pro tvorbu cd na webu, bych se chtel poradit zda nejsou moc "prasacke". Pro me domaci pouzit staci 100%, ale mam strach ze nekdo neznaly by si mohl klidne znicit data, preci jen rm -rf se tam pouziva a relativni cesty nebudou asi zrovna idealni. Takze tady je ukazka:
Skript pro slozeni subadresaru
#!/bin/sh
rm -rf Root
mkdir Root
pkgs="minimax "
for category in Bin/* ; do
for package in $category/* ; do
cp -r --preserve $package/* Root/
if [[ $package =~ '/([^/]*)$' ]]; then
pkgs="$pkgs, ${BASH_REMATCH[1]}"
fi
done
done
echo "$pkgs" >> Root/etc/issue
echo " " >> Root/etc/issue
echo "Login: [0;38;40mroot[0;37;40m, Password: [0;38;40mminimax[0;37;40m " >> Root/etc/issue
echo " " >> Root/etc/issue
rm -rf Root/usr/include
rm -rf Root/usr/share/man
rm -rf Root/usr/share/doc
rm Root/usr/lib/*.a
Skript pro vytvoreni initrd
#!/bin/bash
INITRDIMG=/Minimax/initrd
MOUNTDIR=/tmp/minimaxmnt
INITRD_TREE=Root
TEMPTREE=Root2
BASEDIR=Base
CDROOTDIR=CDRoot
ISO=/Minimax/livecd.iso
debug () {
echo "== $1"
}
debug "removing old files"
rm -rf $INITRDIMG $INITRDIMG.gz $TEMPTREE $ISO
debug "copying tree"
mkdir $TEMPTREE
cp -r --preserve $INITRD_TREE/* $TEMPTREE
mkdir $TEMPTREE/usr/share/minimax
recopy() {
debug "moving $1"
mkdir $TEMPTREE/usr/share/minimax/$1
mv $TEMPTREE/$1/* $TEMPTREE/usr/share/minimax/$1
}
recopy etc
recopy home
recopy root
recopy mnt
recopy var
recopy tmp
cp $TEMPTREE/usr/share/minimax/etc/inittab $TEMPTREE/etc
cp $TEMPTREE/usr/share/minimax/etc/rc.* $TEMPTREE/etc -r
debug "compresing squashfs file"
./mksquashfs $TEMPTREE/* $INITRDIMG
debug "deleting directory $MOUNTDIR"
rmdir $MOUNTDIR
debug "$INITRDIMG created"
debug "copying to /boot partition"
mount /dev/hda1 /mnt/1
cp Root/boot/vmlinuz /mnt/1
cp $INITRDIMG /mnt/1
umount /mnt/1
cp $INITRD_TREE/boot/vmlinuz $CDROOTDIR/boot/vmlinuz
cp $INITRDIMG $CDROOTDIR/boot/initrd
rm $ISO
cd $CDROOTDIR
./make_iso.sh $ISO
Skript pro vytvoreni cd, prevzat a upraven z linux-live.org
#!/bin/bash
# ---------------------------------------------------
# Script to create bootable ISO in Linux
# usage: make_iso.sh /tmp/slax.iso
# author: Tomas M. http://www.linux-live.org
# ---------------------------------------------------
CDLABEL="MINIMAX"
if [ "$1" = "" -o "$1" = "--help" -o "$1" = "-h" ]; then
echo "This script will create bootable ISO from files in curent directory."
echo "Current directory must be writable."
echo "example: $0 /mnt/hda5/slax.iso"
exit
fi
mkisofs -o "$1" -v -J -R -D -A "$CDLABEL" -V "$CDLABEL"
-no-emul-boot -boot-info-table -boot-load-size 4
-b boot/grub/stage2_eltorito -c boot/boot.catalog .
Tiskni
Sdílej:
$ wget http://www.kotek.net/minimax/down/minimax-20060213-beta.iso --00:32:30-- http://www.kotek.net/minimax/down/minimax-20060213-beta.iso => `minimax-20060213-beta.iso' Resolving www.kotek.net... 81.95.96.121 Connecting to www.kotek.net|81.95.96.121|:80... connected. HTTP request sent, awaiting response... 404 Not Found 00:32:30 ERROR 404: Not Found.