Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Včera jsem našel článek na www.mobilmania.cz, kde byl návod jak pomocí Yahoo! Widget modulu posílat SMS do všech sítí zdarma. Nainstaloval jsem ten bordel do win a kupodivu to běželo. Pak už zbývalo jen jediné, dostat to do linuxu, nebo se alespon zbavit toho winget, aby nezabíralo pamět.
Napřed jsem zjistil kdo to vlastně napsal. Tak jsem se dostal na stránky telekomunikační společnosti http://www.callwave.com a už tam jsem se doklikal k cíli. Osvícený poskytovatel totiž pro volné posílání SMS nabízí multiplatformní řešení. Pro mě nejzajimavějším je posílání prostřednictvím Google Gadget. Nevyžaduje instalaci a nebrzdí počítač na pozadí. Celá instalace spočívá v kliknutí na odkaz "Add Google Gadget".
Nastavení je jednoduché. Stačí zadat mail, telefonní číslo a v ComboBoxu "Carrier" nastavit hodnotu International. Zprávy mi zatím došly všechny a rychle. Z obavy před spamem jsem zadal schránku na seznamu, kterou pro podobné podezřelé akce používám, ale nic nečekaného zatím nepřišlo a podle toho, jak se CallWave tváří už snad ani nepříjde. Negativní ohlasy jsem neviděl ani na Mobilmanii či někde jinde.
Tiskni
Sdílej:
akorat ta trocha reklamy kolem tohoDarovanému koni na zuby nehleď. ;)
vim ~/.emacs