Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Zúčastnili se:
Pařilo se:
Po vánoční besídce v čajovně jsme se kolem půl desáté stavili v pizzerii pro stravu a pomalým krokem při konzumaci vyzvednuté pizzy jsme se přesunuli na místo pařby. U rADOna už bylo všechno pěkně připraveno, zasíťováno, a tak jsme se do toho s chutí pustili. První co se hrálo byl právě Quake. Bylo vidět kdo trénoval, a kdo má Quaka v genech. Potom se pustil Ricochet a u něj jsme vydrželi dobře do čtyř hodin do rána. Snad proběhl i Ureal Tournament, na to už si opravdu nevzpomínám :).
Po opravdu vydatném šestihodinovém spánku jsme se svorně posílili celkem silným puerem a pustili se do druhého kola. Bylo ve znamení Unreal Tournamentu. Mětty si ke hře stylově pouštěl Blackmore's Night což jistě celé hře dodávalo hodně zajímavou atmosféru. Protože jsme se všichni pařani v ten čas přítomní dělili na tLAMAs a zbytek, a protože tLAMAs vznikly právě kvůli UT, tak první dvě místa jsem zabíral společně s rADOnem.
Po malé pauze vynucené přeci jen probíhajícími vánocemi, kdy jsme se přesunuli k štědrovečerním povinnostem se pokračovalo opět stylově Quakem. CTF šílenství nám vydrželo do třetí hodiny ranní. Nightmare! Booti už nás nijak moc nevzrušovali, a lítali jsme kolem nich BFG neBFG :).
Budíček byl nahlášen na půl desátou. Tento den byl ve hlavně ve znamení Day of Defeat. Mimo jiné už víme že válku nemohli Němci vyhrát. Američani se plahočili pře oceán aby dobyli německá území ve Francii a Němci ač se snažili co to šlo, nedokázali se ubránit. Druhá válka se prokládala Unreal Tournamentem a Quakem. Večer došlo i na Counter-Strike pozor verze 1.1!!! Večerka byla vyhlášena už ve dvě.
Všechny pařby jednou končí a většinou tak nějak smutně. Ráno jsem vstal o půl dvanácté, Mětty který spal se mnou v pokoji odcházel už v šest ráno, měl jiné povinnosti, rADOn ještě vyspával, zbyli jsme jen dva, tvrdé jádro. Jen tak pro legraci jsme zkusili Rocket Crowbar mod do Half-life. Potom už se balilo. Queeg zmizel v krabicích, rozmotala se síť (doslova a do písmene rozmotala :) ) a čekal jsem na odvoz.
Všichni jsme si slíbili že se opět za rok sejdeme při dalším ročníku Vánoc s Quakem.
Jak je vidět v seznamu železa, byl zastoupen. Na mém počítači výhradně. Wine se pochlapilo Half-Life běžel bezproblémově. Ostatní hry běží nativně. Také jsme se přesvědčili, že Samba je mnohem lepší implementací NETbiosu než ta od Microsoftu :).
Paření zdar
Tiskni
Sdílej: