Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
OK. Muj velmi neumely preklad (nemecky se ucim teprve rok a pul a vubec mi to nejde) ti treba poslu mailem.
Otta: ty mas sem odkaz z eotty, vid? Tak tady to cpat nebudu. Jinak si z toho nic nedelej. Ja, co se pamatuju, tak jsem taky byl (ale jen k nekterejm) pekne neprizpusobivej, proste "poklad". Jen na Panske byla asi trochu jina uroven nez u vas.
Doted nechapu, jak mohla mama tohle delat 20 let. A bavilo ji to.
Prosím, jsem Ott, skloňováno bez Otta, Ottovi, Otta, Otte!, Ottovi, Ottem. Můj web obsahuje mé příjmení, takže skloňování je stejné. Díky.
Uniká mi, jaký odkaz máš na mysli (který sem nechceš dát).
Pardon, Otte Vlastimile. (Mas ty to ale divny jmeno. Nejak se mi popletlo s krestnim Otakar. To zas nema dve t. )
Vubec jmena jsou vesely, zvlast ty slozeny krestni. Kolik je v Cechach lidi oslavujicich nebo milujicich vlast, mir, jaro, kvety...
Ale že budou psát německy i tady…
Ne oni - já. Jednoduchá rada: prostě to nečti, stejně to nestojí za to.
Jazyk se člověk učí tak, že ho (mimojiné) prožívá. A já jsem včera prožil frustrující pokusy o vzdělávání, a bylo to v němčině. Německy. Takže německy jsem to potřeboval napsat. Taky proto, že tomu bude rozumět míň lidí. Ale mně se ulevilo. :)
Taky proto, že tomu bude rozumět míň lidí.A že mi furt někdo tluče do hlavy, že Němců je minimálně desetkrát víc než nás, abych se poctivě tu nemčinu učil
Tiskni
Sdílej: