Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Věděl jsem, že v ČRo jsou lidi, kteří mají přehled, a snaží se podporovat alternativy. Dnes jsem byl mile překvapen.
Chystal jsem si nějaké prezentace do školy, které se týkají meziválečného divadla (v podstatě Osvobozené divadlo a Divadlo E. F. Buriana), a kromě Wikipedie jsem masivně využil právě stránky Českého rozhlasu.
V první řadě se jedná o Rádio na přání, ve kterém jsou (pro mnohé posluchače) skutečné perly. Člověk neví, co dřív poslouchat či stáhnout.
To mě donutilo opět hledat nějaký pořádný podder, nakonec mě Jirka (díky) nakopl směrem k Amaroku - myslel jsem, že podcasty jenom nahrává do playeru, ale ono se to umí chovat jako vcelku dostačující čtečka.
Když jsem pro zajímavost četl články na stránkách ČRo, byl jsem příjemně překvapen - podcasty jsou sice v MP3, ale správci se zajímají, zda by lidé nechtěli radši OGG. Milá je taky malá recenze na PenguinTV (program samotný mi připadá dost nedodělaný) a vůbec články věnované podcastingu.
Takže až si naladíte "nějaký Český rozhlas", klikněte na anketu.
Tiskni
Sdílej:
K čemu OGG, když většina přehrávačů umí jen WAV, MP3, a WMA?K čemu Linux, když většina... :P
Je hezké že se kluci z ČRo nějak baví a neflákají se, ale kdyby měli drobet odvážnější zpravodajství nebo si zhruba o řád až dva snížili rozpočetJistě jsou to titíž, kdo se starají o datové formáty, obsah zpravodajství i rozpočet, že?
K čemu Linux, když většina... :P..PC jej nenabootuje?
Jistě jsou to titíž, kdo se starají o datové formáty, obsah zpravodajství i rozpočet, že?Zastřešuje je stejná firma, a každý kdo něco umí má možnost jít jinam. Proč to tedy rozlišovat?
Musíte si vybírat adekvátní příklad. Když tedy např. většina her a (zbytečných, ale lákavých) shareware programů v něm nefunguje? K čemu Open Document Format, když většina lidí používá MS Word a jeho .doc?K čemu Linux, když většina... :P..PC jej nenabootuje?
Zastřešuje je stejná firma, a každý kdo něco umí má možnost jít jinam. Proč to tedy rozlišovat?Protože vy na pozitivní skutečnost odpovídáte tím, že na tom nezáleží, že by se mělo udělat něco jiného. V tomto konkrétním případě se lze někdo dokonce dočíst, že je to iniciativa technické části redakce (aspoň jsem se to tam dočetl). Ve výsledku tak proti sobě vyrušíte každý jeden pozitivní krok poukazem na naprosto nesouvisející problematiku. Zlepší se jeden pořad, řeknete, čert to vem, měl se zlepšit jiný?