Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Věděl jsem, že v ČRo jsou lidi, kteří mají přehled, a snaží se podporovat alternativy. Dnes jsem byl mile překvapen.
Chystal jsem si nějaké prezentace do školy, které se týkají meziválečného divadla (v podstatě Osvobozené divadlo a Divadlo E. F. Buriana), a kromě Wikipedie jsem masivně využil právě stránky Českého rozhlasu.
V první řadě se jedná o Rádio na přání, ve kterém jsou (pro mnohé posluchače) skutečné perly. Člověk neví, co dřív poslouchat či stáhnout.
To mě donutilo opět hledat nějaký pořádný podder, nakonec mě Jirka (díky) nakopl směrem k Amaroku - myslel jsem, že podcasty jenom nahrává do playeru, ale ono se to umí chovat jako vcelku dostačující čtečka.
Když jsem pro zajímavost četl články na stránkách ČRo, byl jsem příjemně překvapen - podcasty jsou sice v MP3, ale správci se zajímají, zda by lidé nechtěli radši OGG. Milá je taky malá recenze na PenguinTV (program samotný mi připadá dost nedodělaný) a vůbec články věnované podcastingu.
Takže až si naladíte "nějaký Český rozhlas", klikněte na anketu.
Tiskni
Sdílej:
K čemu OGG, když většina přehrávačů umí jen WAV, MP3, a WMA?K čemu Linux, když většina... :P
Je hezké že se kluci z ČRo nějak baví a neflákají se, ale kdyby měli drobet odvážnější zpravodajství nebo si zhruba o řád až dva snížili rozpočetJistě jsou to titíž, kdo se starají o datové formáty, obsah zpravodajství i rozpočet, že?
K čemu Linux, když většina... :P..PC jej nenabootuje?
Jistě jsou to titíž, kdo se starají o datové formáty, obsah zpravodajství i rozpočet, že?Zastřešuje je stejná firma, a každý kdo něco umí má možnost jít jinam. Proč to tedy rozlišovat?
Musíte si vybírat adekvátní příklad. Když tedy např. většina her a (zbytečných, ale lákavých) shareware programů v něm nefunguje? K čemu Open Document Format, když většina lidí používá MS Word a jeho .doc?K čemu Linux, když většina... :P..PC jej nenabootuje?
Zastřešuje je stejná firma, a každý kdo něco umí má možnost jít jinam. Proč to tedy rozlišovat?Protože vy na pozitivní skutečnost odpovídáte tím, že na tom nezáleží, že by se mělo udělat něco jiného. V tomto konkrétním případě se lze někdo dokonce dočíst, že je to iniciativa technické části redakce (aspoň jsem se to tam dočetl). Ve výsledku tak proti sobě vyrušíte každý jeden pozitivní krok poukazem na naprosto nesouvisející problematiku. Zlepší se jeden pořad, řeknete, čert to vem, měl se zlepšit jiný?