Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Věděl jsem, že v ČRo jsou lidi, kteří mají přehled, a snaží se podporovat alternativy. Dnes jsem byl mile překvapen.
Chystal jsem si nějaké prezentace do školy, které se týkají meziválečného divadla (v podstatě Osvobozené divadlo a Divadlo E. F. Buriana), a kromě Wikipedie jsem masivně využil právě stránky Českého rozhlasu.
V první řadě se jedná o Rádio na přání, ve kterém jsou (pro mnohé posluchače) skutečné perly. Člověk neví, co dřív poslouchat či stáhnout.
To mě donutilo opět hledat nějaký pořádný podder, nakonec mě Jirka (díky) nakopl směrem k Amaroku - myslel jsem, že podcasty jenom nahrává do playeru, ale ono se to umí chovat jako vcelku dostačující čtečka.
Když jsem pro zajímavost četl články na stránkách ČRo, byl jsem příjemně překvapen - podcasty jsou sice v MP3, ale správci se zajímají, zda by lidé nechtěli radši OGG. Milá je taky malá recenze na PenguinTV (program samotný mi připadá dost nedodělaný) a vůbec články věnované podcastingu.
Takže až si naladíte "nějaký Český rozhlas", klikněte na anketu.
Tiskni
Sdílej:
K čemu OGG, když většina přehrávačů umí jen WAV, MP3, a WMA?K čemu Linux, když většina... :P
Je hezké že se kluci z ČRo nějak baví a neflákají se, ale kdyby měli drobet odvážnější zpravodajství nebo si zhruba o řád až dva snížili rozpočetJistě jsou to titíž, kdo se starají o datové formáty, obsah zpravodajství i rozpočet, že?
K čemu Linux, když většina... :P..PC jej nenabootuje?
Jistě jsou to titíž, kdo se starají o datové formáty, obsah zpravodajství i rozpočet, že?Zastřešuje je stejná firma, a každý kdo něco umí má možnost jít jinam. Proč to tedy rozlišovat?
Musíte si vybírat adekvátní příklad. Když tedy např. většina her a (zbytečných, ale lákavých) shareware programů v něm nefunguje? K čemu Open Document Format, když většina lidí používá MS Word a jeho .doc?K čemu Linux, když většina... :P..PC jej nenabootuje?
Zastřešuje je stejná firma, a každý kdo něco umí má možnost jít jinam. Proč to tedy rozlišovat?Protože vy na pozitivní skutečnost odpovídáte tím, že na tom nezáleží, že by se mělo udělat něco jiného. V tomto konkrétním případě se lze někdo dokonce dočíst, že je to iniciativa technické části redakce (aspoň jsem se to tam dočetl). Ve výsledku tak proti sobě vyrušíte každý jeden pozitivní krok poukazem na naprosto nesouvisející problematiku. Zlepší se jeden pořad, řeknete, čert to vem, měl se zlepšit jiný?