Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Co funguje hned po instalaci:
- tlačítka pro ovládání zvuku
- osvětlení klávesnice
- tlačítko pro vypnutí wifi
- zvuk, obraz
- irda
...
Další nastavení:
(Poznámka: pro další konfiguraci je užitečné mít k dispozici další repozitáře repozitáře jako např. atrpms a freshrpms atd.)
ipw3945d, iee80211-kmdl, ipw3945-ucode, ipw394-kmdl, ipw3945, ip23945-firmware
(z repozitáře freshrpms)modprobe ipw3945
ipw3945d
iwconfig
nyní vidí zařézenísystem-config-network
Odkazy, které se mohou hodit:
http://www.atrpms.net/dist/fc6/ieee80211/
http://atrpms.net/dist/fc6/ipw3945/
http://rpmforge.net/user/packages/ipw3945-firmware/
http://dries.ulyssis.org/ayo/packages/ipw3945-firmware/info.html
http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=ipw3945-firmware
http://www.blaszkowski.com/
tifm-0.Xy.tar.bz2
např. z tohoto místa.
mkdir tifm-0.Xy cd tifm-0.Xy tar xjf /path/to/tifm-0.Xy.tar.bz2 make cp *.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/mmc/ /sbin/depmod -a /sbin/modprobe tifm_7xx1 /sbin/modprobe mmc_block /sbin/modprobe tifm_sd
/dev/mmcblk0p1
. /media/disk
.
Nyní zajistíme aby byly ovladače zavedeny při spuštění./etc/rc.d/init.d/mmc
s následujícím obsahem:#!/bin/bash # # Insert/remove modules for TI multimedia card support # These are the drivers from the package tifm-0.5c distributed by # BerliOS Project: TI FlashMedia xx12/xx21 driver # (http://developer.berlios.de/projects/tifmxx) # # chkconfig: 2345 90 10 # description: Inserts/removes modules for TI FlashMedia \ # (5 in 1 Bridge Media Adaptor) # # See how we were called # case "$1" in start) /sbin/modprobe tifm_7xx1 /sbin/modprobe mmc_block /sbin/modprobe tifm_sd echo "TI FlashMedia xx12/xx21 driver modules inserted" ;; stop) rmmod tifm_sd rmmod mmc_block rmmod tifm_7xx1 echo "TI FlashMedia xx12/xx21 driver modules removed" ;; restart) $0 stop; $0 start ;; *) echo "Usage: mmc {start|stop|restart} to insert/remove/reinsert tifmxx 5 in 1 bridge Media adapter drivers" ;; esac * Make it executable: chmod a+x /etc/rc.d/init.d/mmc * Insert this into the start up routine: /sbin/chkconfig --add mmc
Bluetooth
Přiznám se, že nevím, jestli fungoval hned od začátku.
K jeho zapnutí slouží tlačítko pro povolení bezdrátové sítě na přední straně notebooku.
K příme aktivaci pak slouží klávesová zktratka Fn+F5
.
Jeho nastavení přesahuje rámec tohoto záznamu. Funkční postup mám zapsaný např. zde.
Čtečka otisku prstů
Stručný popis:yum -y install thinkfinger vi /etc/pam.d/system-authnad řádku s:
auth sufficient pam_unix.so nullok try_first_passpřidáme řádku:
auth sufficient pam_thinkfinger.soTakže to bude vypadat nějak takto:
auth required pam_env.so auth sufficient pam_thinkfinger.so auth sufficient pam_unix.so nullok try_first_pass auth requisite pam_succeed_if.so uid >= 500 quiet auth required pam_deny.soUložíme a spustíme jako root:
/usr/sbin/tf-tool --add-user jmenouzivateleZadáme 3x náš prst. Nyní po zadání jména uživatele je možné se přihlásit k účtu pomocí otisku prstu.
Co zatím funkční plně není
Tlačítko ThinkVantage
Jeho funkce se logicky omezila pro vstup do Biosu, protože pomocné aplikace, pro které je určeno jsou napsány pro MS Windows. Jak jsem psal výše, existuje i verze software pro DOS (kterou ovšem nevlastním). Dále existují nějaké aplikace pro T 60 a SLED ke stažení, ty jsem zatím ale nezkoušel. Toto ale nepovažuji za příliš velkou ztrátuWebová kamera
Tu se mi "rozběhnout" nepodařilo. Pokud někomu z Vás funguje, budu vděčný za "odkaz". A protože mi doběhly zálohy při kterých jsem napsal tento "blog" musím končit (mám ještě mnnoho jiných věcí na práci ).
Tiskni
Sdílej: