Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
24 km
Vždycky ten meeting naplánujete tak blbě, že mi to nevyjde. Až se mi jednou trefíte do volné chvilky, nenechám si to ujít.
Složitější verze by byla s jinýma číslama, u kterých by ten výsledek nebyl "vidět" rovnou při čtení zadání
A s termínem se možná polepšíme
Konkrétně šlo o Johna von Neumanna a ta historka je velmi profláklá.
Na onanii přece není nic špatného
No a teď jsem si pročetl pár z googlem poskytnutých odkazů, a konečně znám tu *těžkou* otázku.
Předpokládejme, že cyklisté cestují ve východo-západním směru a moucha poprvé odletí od toho východního cyklisty směrem na západ. Kterým směrem bude mít moucha čumák (nebo co to ty mouchy mají) v okamžiku, kdy bude zamáčknuta mezi cyklisty?
Konverguje, diverguje, to je přece fuk. To je jako s kočkama - černá nebo bílá, hlavně že chytá myši!
Objektivně ta moucha přijde k úhoně v konečném čase. Dále je ze zadání zřejmé, že v kterémkoliv okamžiku je muší vektor rychlosti orientován anebo z východu na západ, anebo ze západu na východ - a to platí i v okamžiku, kdy je rozmáčknuta.
Dále předpokládám, že můžeme zanedbat neurčitost na kvantové úrovni, při níž by moucha byla orientována obousměrně - řekněme, že se na ni budeme furt koukat
No a to je QED - v okamžiku smrti je moucha orientována jedním ze směrů a otázka proto zní, jakým. Můžeme sice namítat, že jde o nerozhodnutelný problém, ale takové problémy patří do teorie vyčíslitelnosti a složitosti, ve fyzice nemají co pohledávat.
Takže se ptám znovu, kam bude mít moucha orientován svůj čumák, potažmo vektor rychlosti?
Jo, to je přesně ono! To je ta čárečka se šipkou, co z té mouchy vpředu vyčuhuje a čím ona různě šťourá do těch hovínek a jiné oblíbené muší potravy. V učebnicích (biologických, samozřejmě) tomu tuším říkají "sosák", ale ve skutečnosti je to vektor rychlosti
Pokud oba cyklisté jedou stejnou rychlostí, setkají se v půlce za jednu hodinu a moucha tedy uletí 24km?
Kříž kolejí (pod 90°) a jedna moucha létá od jednoho k dalšímu a k dalšímu. (Jsou tam čtyři vlaky) Nejdřív letí v přímce, jenže když uvidí vlak že neletí na kokpit začne stáčet....
Tiskni
Sdílej: