Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Nedavno jsem na svem notebooku nainstaloval novy OpenSuse 10.0. Po nainstalovani a rozbehnuti vsech veci nutnych k praci me zajimalo, jestli pobezi uspavani a suspendy.
Podle informaci z Internetu (no dobre, hlavne tady z abicka ) jsem si nechal vypsat soubor /sys/power/state a dostal vysledek standby mem disk, coz me potesilo. Vyzkousel jsem vsechny 3 a funguji bez vetsich problemu.
Suspend to disk je uplne bez problemu. Pouzival jsem ho cely minuly tyden misto vypinani notebooku pred odchodem z prace. Behem tyden jsem si vsiml, ze se mi pomalu plni swap a pamet. V nedeli pred vypnutim zaplneni doslo do stadia, kdy bylo zaplneno vic jak 50% pameti i swapu, tak me zajimalo, jak se s tim suspend popere. Nepopral se a uspavani skoncilo chybou. Je to celkem logicke, takze to za chybu nepovazuju. I kdyz by kontrola, zda-li je system ve stavu, kdy muze byt sesupendovan, vubec neskodila.
V mem relativne standardnim pracovnim prostredi (Eclipse, TomCat, minimalne 1 instance Oracle databaze, FF s dost zalozkami, TB s nekolika schrankami a stovkami ticis emailu) trva suspendovani asi 40 vterin a zhruba stejne dlouho zase natazeni. Vsechny procesy se vzbudi korektne, nic pak nema problemy. Jedinou vyjimkou je treba aktivni GPRS spojeni pres mobil pripojeny pres USB, protoze pri suspendu se shazuji subsytemy jako je prave USB. Ale to opet nepovazuju za chybu, protoze po vzbuzeni subsytem korektne nabehne. Jen jednou se mi stalo, ze bylo zapotrebi zarizeni fyzicky odpojit a pripojit a to nakonec jen proto, ze bylo namapovano na /dev/ttyUSB1 misto /dev/ttyUSB0.
Suspend to RAM je nechutne rychly Notebook chrupka za 3 vteriny. A stejne rychle se vzbudi. Drobna potiz je pouze v neprobuzenem displeji, coz resi utilitka video_post.
Posledni moznosti je stand by rezim, ktery je take okamzity. Projevuje se u nej stejny problem jako u suspend to RAM - neprobouzeni displeje, ale opet to resi utilitka video_post. Mam pocit, ze do tohoto rezimu se notebook automaticky prepne i kdyz zaklapnu displej - minimalne je uspane LCD a je zapotrebi ho opet vzbudit.
Uspavani je velmi prijemne, protoze nemusim po kazdem zapnuti notebooku "vyrabet" pracovni prostredi (i kdyz se nektere aplikace spousti automaticky) a dostavam se okamzite do stavu, kde jsem prestal pracovat. Ale jsou i stinne stranky. Po zapnuti se dostavate do prihlaseneho systemu, coz mi celkem vadi. Vyresil jsem to zamcenim X a pak teprv suspendovanim. Druha vec, kterou teprv budu overovat je pripojeny sifrovany FS, protoze podle me pripojeny sifrovany FS zustane pripojeny uz minimalne proto, ze nepujde lehce odpojit kvuli bezicim aplikacim, ktere na nem maji otevrene soubory. I kdyz budou X zamcene, dostava se pripadny zlodej k systemu s pristupnymi citlivymi udaji. Pokud s timto mate nekdo zkusenosti, budu rad, kdyz se podelite v diskusi
Tiskni
Sdílej: