Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Nedavno jsem na svem notebooku nainstaloval novy OpenSuse 10.0. Po nainstalovani a rozbehnuti vsech veci nutnych k praci me zajimalo, jestli pobezi uspavani a suspendy.
Podle informaci z Internetu (no dobre, hlavne tady z abicka ) jsem si nechal vypsat soubor /sys/power/state a dostal vysledek standby mem disk, coz me potesilo. Vyzkousel jsem vsechny 3 a funguji bez vetsich problemu.
Suspend to disk je uplne bez problemu. Pouzival jsem ho cely minuly tyden misto vypinani notebooku pred odchodem z prace. Behem tyden jsem si vsiml, ze se mi pomalu plni swap a pamet. V nedeli pred vypnutim zaplneni doslo do stadia, kdy bylo zaplneno vic jak 50% pameti i swapu, tak me zajimalo, jak se s tim suspend popere. Nepopral se a uspavani skoncilo chybou. Je to celkem logicke, takze to za chybu nepovazuju. I kdyz by kontrola, zda-li je system ve stavu, kdy muze byt sesupendovan, vubec neskodila.
V mem relativne standardnim pracovnim prostredi (Eclipse, TomCat, minimalne 1 instance Oracle databaze, FF s dost zalozkami, TB s nekolika schrankami a stovkami ticis emailu) trva suspendovani asi 40 vterin a zhruba stejne dlouho zase natazeni. Vsechny procesy se vzbudi korektne, nic pak nema problemy. Jedinou vyjimkou je treba aktivni GPRS spojeni pres mobil pripojeny pres USB, protoze pri suspendu se shazuji subsytemy jako je prave USB. Ale to opet nepovazuju za chybu, protoze po vzbuzeni subsytem korektne nabehne. Jen jednou se mi stalo, ze bylo zapotrebi zarizeni fyzicky odpojit a pripojit a to nakonec jen proto, ze bylo namapovano na /dev/ttyUSB1 misto /dev/ttyUSB0.
Suspend to RAM je nechutne rychly Notebook chrupka za 3 vteriny. A stejne rychle se vzbudi. Drobna potiz je pouze v neprobuzenem displeji, coz resi utilitka video_post.
Posledni moznosti je stand by rezim, ktery je take okamzity. Projevuje se u nej stejny problem jako u suspend to RAM - neprobouzeni displeje, ale opet to resi utilitka video_post. Mam pocit, ze do tohoto rezimu se notebook automaticky prepne i kdyz zaklapnu displej - minimalne je uspane LCD a je zapotrebi ho opet vzbudit.
Uspavani je velmi prijemne, protoze nemusim po kazdem zapnuti notebooku "vyrabet" pracovni prostredi (i kdyz se nektere aplikace spousti automaticky) a dostavam se okamzite do stavu, kde jsem prestal pracovat. Ale jsou i stinne stranky. Po zapnuti se dostavate do prihlaseneho systemu, coz mi celkem vadi. Vyresil jsem to zamcenim X a pak teprv suspendovanim. Druha vec, kterou teprv budu overovat je pripojeny sifrovany FS, protoze podle me pripojeny sifrovany FS zustane pripojeny uz minimalne proto, ze nepujde lehce odpojit kvuli bezicim aplikacim, ktere na nem maji otevrene soubory. I kdyz budou X zamcene, dostava se pripadny zlodej k systemu s pristupnymi citlivymi udaji. Pokud s timto mate nekdo zkusenosti, budu rad, kdyz se podelite v diskusi
Tiskni
Sdílej: