Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
To, že nastavení prostředí se provádí pro shell v jeho konfiguračním souboru vím i já. Že další spuštěný program(X, ale né celé) si převezme jeho nastavení je mi známo. Co by ale bylo špatného na jednotné, centrální konfiguraci nastavení systému? To mi řekněte, co by na tom bylo špatného.
Jedno nastavení rozlišení - X11, svga, fb (pokud by to dovolil).
Jednotné tipy klávesnic (en, cz, de) - xkb, kbd.
Jeden způsob přepínání klávesnic - xkb, kbd.
Jeden font v menu - X11, GTK+, QT, wxWindow, FLTK, ... .
Centrální volba barvy fontu, menu, ... .
Jedno nastavení cest, PATH, MAN, INFO, LIB, INCLUDE, ... .
Jedno ... .
Pochopitelně, pokud by program chtěl něco extra, měl by možnost ve vlastním konfiguráku.
Prostě všechno v jednom systému konfigurace a program by si řekl knihovně o parametr a dostal by ho. Asi je to špatná myšlenka. Momentálně to nějak funguje a Linuksáci jsou na to zvyklí ale jen by mě zajímalo, od opravdových odborníků, co by na této představě zlepšili a zdali by ve FreeChaosu vůbec někdy šla uskutečnit.
Tiskni
Sdílej:
Windowz chce mít .Net a prosadí ho. Aple Mac X si dá cíl jak chce aby systám fungoval a on tak funguje.RedHat/Fedora si dal za cíl aplikovat do distribuce UTF8 a udělal to. Chtěl mít (téměř) jednotný vzhled v Gnome/KDE, tak si vymyslel téma Bluecurve. Aplikovali NPTL, 4k stacks v kernelu a spoustu dalších novinek. Samozřejmě pro iks aplikací, driverů atd. to byl tvrdý oříšek se s tím vyrovnat, ale nakonec se tyto věci dostávají i do jiných distribucí. A pravda je, že od dob RedHatu 6.2 vím (téměř) vždy kam "šáhnout" a dokonce i konfiguráky se ani moc nemění. Samozřejmě pokud budu testovat 2 až 3 distribuce do týdne, tak z toho budu mít v hlavě tak akorát guláš. SuSE/Nowell má prostě taky svoje konfiguráky, nástroje pro nastavení, ale pokud budu tuto distribuci používat, tak se v ní taky vyznám. Není to o jednotné konfiguraci, je to o tom, vybrat si jednu distribuci, tu se naučit konfigurovat a nakonec k plné spokojenosti používat. Myslíte, že kdyby někdy jednou, Microsoft uvolnil zdrojové kódy Windows pod nějakou F/OSS licencí, že by nevznikaly různé "distribuce" těchto Windows s různými možnostmi konfigurace ? Já myslím že ano. A co si budem nalhávat, ono v těch Windows je to taky něco. V nějakém dokumentu v MSDN Microsoft doporučuje pro ukládání konfigurace výhradně registr, ale v zápětí toto "doporučení" sám popře, když u nějakého (bohužel nevím přesně který produkt) jejich produktu použije konfiguraci někde v jakémsi ini souboru.
Jedno nastavení rozlišení - X11, svga, fbTextové konzole mám buď textové nebo s vesafb -- pokud vyměním grafickou kartu, tak se aspoň jednotně nerozes.... X spolu s konzolemi.
Jednotné tipy klávesnic (en, cz, de) - xkb, kbd.Klávesnice v X a na konzolích funguje dost odlišně, takže má i odlišnou konfiguraci... Ale distribuční klikátka většinou nastaví obojí najednou.
Jeden způsob přepínání klávesnic - xkb, kbd.
Jeden font v menu - X11, GTK+, QT, wxWindow, FLTK, ... .Souhlas, to by se hodilo. Řešit se to dá buď podobným tématem pro různé toolkity (např. BlueCurve), nebo wrappery kolem "cizích" témat (např. MetaTheme).
Centrální volba barvy fontu, menu, ... .
Jedno nastavení cest, PATH, MAN, INFO, LIB, INCLUDE, ... .Heh? Ty chceš mít binárky, man a info stránky, knihovny a hlavičkové soubory v jednom adresáři?? Nebo co tím chtěl básník říci?