Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V Košiciach sme dodnes nemali žiadne stretnutia užívateľov Slobodného softvéru. Prvé stretnutie bolo pre mňa jednoducho sklamaním, ale nie porážkou. V tomto zápise zhrniem, čo sa stalo a čo s tým mienim urobiť.
Na stretnutie prišiel len Boďo. Paradoxne, Boďo nie je z Košíc a za týmto Košickým sklamaním meral dlhú cestu. O 8:00 prišiel Rad00ne a Balky, tesne predtým sme odišli :(
Na stránke sa pomocou registračného formuláru nezáväzne prihlásilo neuveriteľných asi 30 ľudí. O to väčšie sklamanie sklamanie sme s Boďom zažili. Nezúčastnený prišli o chutné koláče, pitie zadarmo a o skvelé diskusie týkajúce sa Linuxu. Škoda.
Chyba bola na mojej strane. Najprv som uviedol zlý dátum stretnutia a neskôr som zlyhal s výberom miesta konania stretnutia. Stránka neponúkala návštevníkom relevantné informácie a registračný formulár bol takmer nepoužiteľný. Nasledujúce stretnutie zorganizujem úplne ináč.
Na druhé stretnutie zabezpečím lepšie miesto konania. Pravdepodobne sa bude konať v priestoroch UPJŠ. Stretnutie naplánujem na niektorý deň cez pracovný týždeň, aby mohli prísť aj internatisti.
Na stretnutí dostanú priestor aj krátke prednášky (ak sa nájdu prednášajúci). Nevylučujem, že každý účastník dostane časopis zadarmo, ale dopredu nesľubujem.
UPDATE: Zistil som, že Rad00ne a jeho kararát prišli neskôr.
UPDATE: Rad00neov kararát sa volá Balky.
Tiskni
Sdílej: