Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Můžete se jich zastávat, ale mě nepřesvědčíte. Počítačoví bohové jsou prostě mrchy. Máte-li spoustu času, ani si vás nevšimnou, v poslední den dovolené vám ale dají sežrat úplně všechno. Jen tak, pro radost.
Starám se o kupu serverů, jenom jeden ale považuji za "svůj." I to je nadnesené tvrzení, ve skutečnosti o něj pečuji Altairovi, který Linux zrovna nemusí, ale zjistil, že se mu přesto může hodit. Říkáme mu s matějčíkem hnedybernardynek.praseci-domena.net (schválně, jestli někdo tušíte, odkud se ten název vzal) a máme ho rádi. Za dobu své existence se stal virtuálním útočištěm nejen pro mě, ale také pro kupu kamarádů zběhlých z pípni a podobných pochybných hostingů - některým přinesl soudek s rumem doslova na poslední chvíli. Slackware 9.1 na něm šlapal jako hodinky a bohové o sobě nedávali vědět.
Mělo mě varovat, že první restart po hodně dlouhé době přišel, když uptime vracel kulatých 256 dnů. Náš pejsek za nic nemohl, to jen v serverovně (pěkně daleko od Prahy) prováděli reorganizaci. Druhý následoval o něco dřív, přesně po 128 dnech. Chudák matějčík totiž updatoval databázi a s ní i ssh, které při tom vytuhlo. Nadiktovat do telefonu rootovské heslo a vysvětlit, jak se služba restartuje jsme si netroufali, problém vyřešilo kopnutí do vypínače. A třetí restart... ? Čekala jsem problémy až za měsíc. Pokud si dobře pamatuju, dnes by se uptime pohyboval někde kolem hodnoty 32.
Chyba lávky. Server už třetí den nefunguje a zřejmě už nikdy fungovat nebude, v obludném stařičkém značkovém stroji odešla deska. Pokud nejsou bohové naprosté potvory, dostanu se k datům na discích nejdřív v pondělí. V opačném případě mě čekají hrátky se zálohami. A také posbírat po kamarádech odpadky a postavit z nich nový server. Vybrat nový systém, který tam poběží (hádám, že o tom s matějčíkem budeme diskutovat pěkných pár hodin). Mnoho dlouhých dnů se patlat s konfigurací, protože naše potřeby nesplňuje žádná výchozí instalace. Znovu vybírat software a seznamovat se s novinkami v nových verzí. Když jsem to dělala posledně, tak mě to neskutečně bavilo. Dnes to považuji za šílenou pakárnu a jediné co si přeju je, aby to bylo hotové rychle...
Co se dá dělat. Měla jsem tě ráda, pejsku. Ať se ti v křemíkovém nebi sladce spí...
PS
Ano, pochopili jste dobře .o) Na tom serveru běžel i můj blog a než ho zprovozním někde jinde, potřebuju dát průchod své grafomanii nějakým náhradním způsobem. Tak to se mnou tady zkuste chvilku vydržet .o)
Tiskni
Sdílej: