Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Konference je naplánována tak, aby její první den korespondoval s mezinárodním dnem IPv6. Ve středu 8. června se tak návštěvníci akce mohou těšit na řadu zajímavých vystoupení věnovaných tomuto stále aktuálnějšímu a diskutovanému tématu. 9. června se potom představí přednášející, kteří budou mluvit o bezpečnosti, a to jak domén, tak internetu jako takového. Na návštěvníky konference Internet a Technologie 11 toho ale letos čeká daleko více!
Akce Internet a Technologie 11 volně navazuje na předešlé tři ročníky konference o internetu a jeho technologiích. Oproti nim však letos nabídne bohatší program a její součástí budou také workshopy, panel, v němž se představí registrátoři domén .CZ, a tematické informační „stánky“.
V prvním z workshopů ukáže Zbyněk Michl z Laboratoří CZ.NIC, jak vytvořit rozšíření pro populární prohlížeč Mozilla Firefox. Během dvou hodin se účastníci workshopu dozvědí, jak se dá takové rozšíření naprogramovat za několik minut. V průběhu setkání dojde i na bližší seznámení s projektem Jetpack, jenž výrazně ulehčuje tvorbu rozšíření pro nový Firefox 4. Zájemci o tento workshop si nemusí přinést žádné vybavení.
V navazujícím workshopu Petr Hruška (Laboratoře CZ.NIC) vysvětlí, co obnáší vývoj aplikací pro iPhone a iPad. Účastníkům názorně předvede postup tvorby velmi jednoduché aplikace pro Apple iPhone a podrobně popíše všechny kroky nutné pro zveřejnění aplikace v App Store. Pro absolvování workshopu není potřeba vlastnit hardware Apple, nejsou potřeba žádné speciální znalosti ani vědomosti.
Druhý den konference bude patřit registrátorům domén .CZ. Možnost prezentovat svoje úspěchy a novinky využili ACTIVE 24, Zoner a Dial Telecom. Na návštěvníky konference letos čekají také tematické „stánky". V nich si během každé přestávky budou moci založit své vlastní mojeID, budou mít možnost zeptat se na otázky týkající se právních aspektů doménových jmen. U pracovníků Laboratoří si budou moci nechat otestovat, jestli je jejich zařízení pro přístup k internetu kompatibilní s IPv6.
První den konference bude věnovaný pouze a jedině IPv6. Důvodem je nejen aktuálnost tohoto tématu, ale také to, že je tento den vyhlášen jako Světový den IPv6. S prezentacemi se představí jak odborníci z České republiky, tak ze zahraničí. Zájemci se mohou těšit na výjimečnou panelovou diskusi, při které budou na otázky moderátora a především obecenstva odpovídat zástupci společností UPC, Telefónica O2, MAFRA, Centrum Holdings nebo Seznam.cz.
V třetím bloku potom vystoupí první dva zahraniční hosté, konkrétně zástupci Hurricane Electric a slovinského operátora Mobitel; zástupce druhé jmenované společnosti představí případovou studii týkající se zavedení IPv6 do mobilní sítě. Na závěr českého dne IPv6 dostanou slovo zástupci výrobců hardwaru – NOKIA, CISCO a MICROSOFT.
Druhý den konference Internet a Technologie 11 bude o bezpečnosti, a to jak domén, tak internetu jako takového. Výjimkou potvrzující pravidlo bude hned úvodní prezentace zástupce ICANN, sdružení řídící celosvětový internet, který promluví o populárním tématu – nových generických doménách nejvyšší úrovně. Další prezentace v prvním i druhém bloku tohoto dne už budou především o bezpečnosti, a to jak té, která se týká DNS, tak bezpečnosti internetové. Představí se pracovníci bezpečnostních týmů. Na závěr dne dostanou slovo „síťaři“, tedy prezentace z kuchyně sdružení NIX.CZ.
Podrobný program najdete na internetových stránkách konference Internet a Technologie 11.
Přednášky z předchozích ročníků a jejich videozáznamy jsou k dispozici na stránkách konferencí Internet a Technologie 08, Internet a Technologie 09 a Internet a Technologie 10.
Pořadatelé konference Internet a Technologie 11 upozorňují, že kapacita v sále je omezená, a doporučují všem, aby se na akci přihlásili včas. Registrační formulář najdou společně s dalšími informacemi na webových stránkách konference. Cena za jednodenní vstupenku je 200 Kč včetně DPH, poplatek za oba dva dny akce je potom 400 Kč (opět včetně DPH). Na konferenci je samozřejmě možné se přihlásit také přes službu mojeID.
Mediálními partnery konference Internet a Technologie 11 jsou informační portály Root.cz (hlavní mediální partner), Lupa.cz, Zdroják.cz, AbcLinuxu.cz, LinuxExpres.cz a rozhlasová stanice ČRo Leonardo.
Konference Internet a Technologie 11 je jedním z řady projektů sdružení CZ.NIC. Vedle tohoto odborného setkání provozuje správce české národní domény například i specializované výukové centrum Akademie CZ.NIC, ve vlastní Edici CZ.NIC vydává odborné knihy nebo v rámci vzdělávacích a osvětových aktivit spolupracuje se školami po celé České republice. Jedním z posledních projektů, které sdružení spustilo na podzim loňského roku, je služba mojeID. Ta uživatelům internetu přináší možnost přihlašovat se k různým online službám pomocí jediné kombinace jména a hesla.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: