Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Zřejmě nejznámějším a nejpopulárnějším programem pro práci s Informačním systémem datových schránek (ISDS) je Datovka. Původně se jmenovala dsgui, protože se jednalo o grafické uživatelské rozhraní nad knihovnou pro práci s datovými schránkami. Za vývojem Datovky stojí sdružení NIC.CZ, tedy správce české národní domény.
Datovka je kromě GNU/Linuxu k dispozici i pro systémy Windows a Mac OS X. Jedná se o aplikaci napsanou v jazyce Python a využívající grafický toolkit GTK+ 2. Balíčky jsou k dispozici ve formátech RPM (distribuce Fedora je má dokonce v základním repozitáři) a DEB (v Ubuntu si lze přidat PPA sdružení NIC.CZ). Jako licence byla zvolena GNU LGPL.
Datovka nenabízí širokou škálu funkcí, ale je v ní obsaženo vše potřebné - tedy odesílání a příjem zpráv, sledování stavu, export obálek a doručenek atd. Umí pracovat i s více datových schránkami najednou.
V prvním období bylo oficiální webové rozhraní v Linuxu nepoužitelné. Bylo totiž závislé na aplikaci Form Filler (od firmy Software602), která linuxovou verzi neměla. Později vznikla verze založená na Wine (jedná se tedy v podstatě stále o verzi pro Windows, jen s možností provozu i v Linuxu), která se z téměř nefunkčnosti dostala do stavu rozumné použitelnosti.
Naštěstí to skončilo tak, že dnes již zmíněný program potřeba není a s webovým rozhraním lze pracovat i v Linuxu. Nicméně stále existují situace, kdy se Form Filler hodí, protože se v české státní správě jeho formuláře dost používají (ovšem i CZ.NIC má svoji vlastní aplikaci pro tyto účely, byť již nevyvíjenou: ZFO Editor). Balíčky jsou k dispozici pro některé běžné distribuce (SLE/openSUSE, RHEL/Fedora, *buntu, Debian). Program je samozřejmě proprietární a jeho vzhled v Linuxu nemusí být zrovna nejlepší (vzhledem ke způsobu běhu).
Jedním z prvních dostupných programů pro datové schránky (i na Windows) byla aplikace Multischránka. Je implementována na platformě Adobe Air a je tedy přenositelná všude tam, kde tato platforma běží.
Nepříjemné však je, že firma Adobe již Air pro Linux nepodporuje, vývoj se zastavil na verzi 2.6 (zatímco pro Windows a Mac OS X je již verze 3.5) a i tuto verzi může být problém nainstalovat, aniž by instalátor hlásil nějaký problém. Také ohledně samotného programu Multischránka visí ve vzduchu otazník, protože jeho domovská stránka je v současné době mimo provoz (i když může jít jen o technickou závadu). Lze ho ale stahovat i odjinud, takže kdo je například zvyklý na tento program z Windows, může se ho pokusit zprovoznit.
Vznikala i různá další řešení, ať již kompletní programy či knihovny. Lze zmínit například zdejší projekt Multiplatformní přístup pro datové schránky, v jehož rámci bylo vykonáno mnoho práce a na jehož výsledcích může kdokoli dál stavět. Za pozornost stojí například konzolový klient shigofumi.
Nicméně zřejmě díky dostupnosti a kvalitě programu dsgui/Datovka byla postupně pozornost od těchto projektů odvrácena. Důležité ale je, že lze dnes s Datovými schránkami pracovat plnohodnotně a ještě se svobodným softwarem, což má v případě tak kritické aplikace velkou váhu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: