Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »/etc/default/keyboard
), tak to mě potěšili. A je to snad první vydání debianu, kde mají i dobře pořešené kódování v konzoli (dokonce se debconf ptá na nastavení). Jen mi nefunguje z nějakého důvodu moje modifikace finské klávesnice, ale možná je chyba u mne.
Jediná věc, co mě opravdu štve, je to zatracené bugovité polonefunkční KDE 4, které mj. nechápe, že dvojklik není trojklik.
Jediná věc, co mě opravdu štve, je to zatracené bugovité polonefunkční KDE 4, které mj. nechápe, že dvojklik není trojklik.Nedetekuje ti náhodou x.org myš zařízení dvakrát?
A pak je v KDE 4 ještě spousta menších bugů souvisejících s vykreslováním, oproti KDE 3.5 menší množství užitečných funkcí a voleb atd.Jo pod to se klidně podepisuju.
.... protože HAL je deprecated už od 2008To je sice pravda, nicméně zatím jej pořád silně využívá dost projektů (např. Wine, nebo třeba Goggles, abych jmenoval některé) a spousta distribucí jej tím pádem nadále využívá, nebo alespoň podporuje. Lenny stopro a Sqeezy mi po upgrade najel na HAL též (nevím, zda by po při čisté instalaci nepoužil něco jiného, ale předpokládám, že by se to projevilo i po upgrade). Z toho důvodu je to poměrně silné dilema. Když už pracuje na omezení, nebo odstranění HALu konzervativní Debian, vypadá to vážně, ale vzhledem k výše uvedenému je opravdu otázkou zda je to jen iniciativa samotného Debianu, nebo jen odráží stav v daných projektech. Další otázkou je co bude následovat po HALU (protože třeba výše zmíněný DeviceKit byl příjmán poněkud s rezervou - alespoň mně to tak připadlo, protože na něm nebyla delší dobu vidět žádná aktivita) a jak dlouho to bude trvat. Pak se přejmenoval na udisks a alespoň podle web stránek to vypadá, že se na něm pracuje... No a poslední věc - pokud člověk píše nějakou aplikaci a chtěl by ji třeba časem i zveřejnit, byl by rád aby běžela a byla podporována minimálně většinou distribucí a netahat sebou závislosti - jak kouli na noze, na něco co už v systému obdobu má, jen proto, že se to jednou používat bude, nebo ne...
"Pak se přejmenoval na udisks a alespoň podle web stránek to vypadá, že se na něm pracuje... "Bylo myšleno k DeviceKitu. Sorry, roztrhlo se mi to při opravách v textu.
celý uživatelský prostor spouštět pod emulací Linuxuak tym mysleli nativnu podporu z FreeBSD, tak to nie je emulacia ale ABI z linuxu; programy sa spustaju nativne, nic sa neemuluje
Tiskni
Sdílej: