Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Všechny moje Barracudy (20, 40 a 2x 160 GB modely) stále spokojeně chroustaj.
+1 taky mám doma dvě Barracudy zhruba 4 roky staré a zatím drží dobře, tak ať jim to jde i nadále.
Nápodobne - nejaké Seagate 40-tky a 80-tky sa mi ešte vyskytujú v kompoch, notebookoch a externých rámčekoch všade okolo. A netvária sa, že by to chceli zabaliť.
Můj Seagate 1,18GB spokojeně šlape už dvanáctym rokem... Poslední 4 roky slouží babičce.
Mám 2 seagaty, jednoho 5k4rmp, druhej barracuda 7k2 oba 40gb, a musím s potěšením konstatovat, že oba pořád šlapou jak hodinky. 5400rmp mi rok zpět dokonce vypadnu z kapsy, když jsem ho vezl na kole. :) Tyhle disky sou snad nezničitelný :)
Díky za článek.
Myslis prehravac videa? Co konkretne je na nem protivne?
Já tam třeba mám jen bílý čtverec uprostřed stránky a když se do něj dostane kurzor myši tak už nejde dál scrolovat, tak možná proto je to protivný.Tak to je spis protivny tvuj prohlizec.
Co je na Konqueroru divnyho?
Asi jde o flash a ten od verze 10 vic nefunguje nez funguje a bilo znamena ze nefunguje...
alt
).
+1
Dr. Douglase Engelbarta
Já si říkal, co má nějaký kafe s myšima... ^_^
...(těsně před příchodem onoho pro mnohé „svátku konzumu“)...
To je fakt divně formulováno, ale se "svátky konzumu" souhlasím. ^_^
Jo a barracudu nemám, ale chroustá mi tu jeden 160GB škorpík. Kámoš si teď pořídil taky jednu stošedesátku pro patu.
No ony WD i Seagte bezne disky jsou hujdy, WD ma 3letou zaruku taky a jenom kvuli seagate.
Dnes kupuji RE/SE edition kde jsou fluidni loziska a kvalita je uplne nekde jinde, Greenpower bych si nikdy nekoupil, je to takovy podvod, zasekava se to a furt rozjizdi, ma to male otacky a vubec se to chova skarede.
Ted mam v kompu stare seagate + 2 SATA WD 500GB RE3 a max spokojenost, dal jsem si je do Raid1 a raid5 + maly raid0 pro docasne veci
Tiskni
Sdílej: