Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Tento "článok" je zatiaľ najväčšia žumpa čo sa na abclinuxu objavila za celú jeho existenciu.A to to vychází každý rok. Takže je to podle vás horší než minule?
Přinejmenším v jednom případě bych se vsadil, že šlo o vtip.
Jinak to holt už k odborným webům asi nějak patří. Na Fotografování má svůj fanklub Jan Pěnkava, na Digimanii Jana Oborná a tady je to holt David Ježek. Může nás jen utěšovat, že na iDnesu a na Novinkách je to přeci jen pořád ještě řádově horší…
Spíše pro „wokenáře“ je zajímavá technologie ZeroCore, která dovoluje povypínat v idle chodu drtivou většinu částí GPU a tím srazit idle spotřebu karty na velmi nízké hodnoty (výrazně nižší než u dosavadních karet) a v případě „sekundárních“ karet v CrossFire režimu je víceméně vypnout úplně – v prostředí operačního systému tak při teoretických 4 grafických kartách baští elektřinu jen ta primární, zbývající tři karty se zapínají až při zátěži nějakou 3D/GPGPU aplikací/hrou.Tohle je jedna věta! Navíc ty výrazy (povypínat, srazit, baští elektřinu), dvojí použití uvozovek (např. já hardwaru zas tak nerozumím a proto nechápu, proč je slovo sekundární v uvozovkách - to taktéž ukazuje na neobratnost autora). V CrossFire režimu místo v režimu CrossFire. "Víceméně vypnout úplně" je také podezřelé slovní spojení, ne? A co se vlastně víceméně úplně vypíná - celá karta nebo jen GPU? Podle skladby věty jde o GPU, ale podle dalšího kontextu se vypíná celá karta. Slovo nějaké je nadbytečné. Proč se do takhle složité věty ještě míchá GPGPU a proč se pak kvůli tomu musí použít trapné lomítko v "aplikací/hrou"? Proč se nezaměřit jen na hlavní myšlenku? Byly by ta věta méně přesná, pokud by končila "zbývající tři karty se zapínají až při zatížení"? Tahle se ale články na webech o hardware píšou, tady na to jen nejsme zvyklí.
Intel příští rok přijde s Ivy Bridge s novým GPU, AMD samozřejmě přinese nástupce řad Llano a Zacate, takže kdo ve druhé polovině 2012 štěkne po low-end grafice, byť se dnes Radeony HD 6450 dají koupit kolem 800 Kč?
Například ten, kdo chce nebo potřebuje takový výkon procesoru, který mu APU nenabídne, a zároveň pořádnou základní desku, kam už se integrované grafické karty nedávají (nebo prostě jen nechce sdílenou paměť pro video). Otázkou samozřejmě je, jestli takových uživatelů bude dost.
Chcete-li třeba sledovat, jak probíhají diskuze pod stejným (nebo přesněji jen jinak ilustrovaným) článkem na dalších zúčastněných magazínech, můžete využít těchto odkazů: PC.sk DIIT ExtraHardwareLOL. První odkaz -- jeden komentář. Druhý odkaz -- přístup zamítnut. Třetí odkaz -- flejm AMD vs Intel.
"Peter Vavro, který na PC.sk píše (nejen) výborné recenze základních desek..."
Tiskni
Sdílej: