abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Jaderné noviny – 6. 4. 2017: Souborové systémy spolupracující s kontejnery

    24. 4. 2017 | Redakce | Jaderné noviny | 3299×

    Stav vydání jádra. Citáty týdne. Donald Drumpf a Nicolas Pitre. Souborové systémy spolupracující s kontejnery.

    Stav vydání jádra

    Současné vývojové jádro je 4.11.rc5, vydané 2. dubna. Linus řekl: „OK, už se to konečně začalo uklidňovat, doufejme, že to tak zůstane a nebyla to pouze náhoda.“

    Seznam regresí z 2. dubna obsahuje 13 známých problémů.

    Stabilní aktualizace: 4.10.7, 4.9.19 a 4.4.58 byly vydány 30. března. Hned 31. března je následovaly aktualizace 4.10.8, 4.9.20 a 4.4.59.

    Citáty týdne

    Minulý rok přišlo velké hnutí Linux Exit („Lexit“). Lidé z celého světa se sešli a dožadovali se, aby se vývojářům vrátila moc. Vytvořili historický fork založený na Linuxu 2.4, ze starých dobrých časů, než byl Linux ovládnut korporátními zájmy. Alternativní média LWN.net tvrdila, že něco takového se nemůže stát, ale my jsme věděli svoje.

    „Donald Drumpf“ zapomněl „selhat“

    Už mám implementaci alternativního plánovače, která zabírá 9K. Prozatím ji ale mám v záloze. Ještě to neříkejte lidem od plánovačů.

    Nicolas Pitre

    Jaderný podcast ze 4. dubna 2017

    Byl vydán jaderný podcast ze 4. dubna. „Linus Torvalds oznamuje 4.11-rc5, Donald Drumpf na Apríla čistí správcovský chlév, ovladače zařízení Intel FPGA, kešování stavu FPU, přístup k /dev/mem shazuje systémy a rozličný probíhající vývoj.“

    Souborové systémy spolupracující s kontejnery

    Blíží se chvíle, kdy bude možné provádět neprivilegovaná připojení uvnitř kontejnerů, ale stále zbývají některé záležitosti, které při takovém scénáři nefungují. Konkrétně ID uživatelů (a ID skupin) uvnitř obrazů souborových systémů jsou v tomto případě problematická. James Bottomley o tomto problému vedl diskuzi v rámci konání letošního summitu o úložištích, souborových systémech a správě paměti.

    Různá řešení kontejnerů v Linuxu (Docker, LXC, rkt atd.) veskrze používají stejná kontejnerová rozhraní, řekl. To vede k tomu, že lidé používají v různých případech různé přístupy. Ale problém s UID uloženými v obrazech souborových systémů je postihuje všechny. Tyto obrazy jsou typicky plnohodnotné kořenové souborové systémy kontejnerů, které obsahují spoustu souborů vlastněných uživatelem root.

    Bottomley navrhl shiftfs jako možné řešení tohoto problému. Podobá se vázanému připojení (bind mount), ale UID souborového systému překládá na základě mapování jmenného prostoru uživatelů. Neprivilegované kontejnery ho mohou používat k připojení podstromu, který byl administrátorem explicitně označen jako připojitelný pomocí shiftfs.

    Dřívější snaha o vyřešení tohoto problému spočívala v přidání pole s_userns do superbloku, aby bylo možné překládat UID, ale jedná se o řešení pracující nad superbloky a nefunguje dobře s kontejnery, které chtějí sdílet konkrétní připojený souborový systém mezi kontejnery s různými mapováními UID. Se shiftfs přeloží operace inodu UID podle mapování jmenného prostoru na to, co mu odpovídá v souborovém systému na nižší úrovni, dříve než na nižší úroveň přejde operace samotná. To znamená, že virtuální souborový systém (VFS) se obejde beze změn, což činí celé řešení elegantnějším, řekl Bottomley.

    Povolení připojování libovolných adresářových stromů v neprivilegovaných kontejnerech, a to včetně umožnění uživatelům vytvářet binárky s UID nastaveným na roota, má ovšem některé podstatné bezpečnostní důsledky. Takže správce musí označit (pomocí rozšířených atributů ve svém prototypu) ty podstromy, které jsou pro takový způsob připojení bezpečné.

    Al Viro se zeptal, zda je v plánu umožnit povolit připojení ručně vytvořených obrazů souborových systémů XFS nebo ext4. Pro útočníka je to jednoduchý způsob, jak by mohl spustit svůj vlastní kód v ring 0, řekl. Souborové systémy nejsou napsány způsobem, který by s takovým způsobem (zne)užití počítal. Když byl dotázán, zda je skutečně tak snadné shodit jádro ručně vytvořeným obrazem souborového systému, odpověděl Viro: „Je voda mokrá?“

    Amir Goldstein řekl, že současným mechanismem pro připojování souborových systémů v neprivilegovaných kontejnerech je FUSE. Bottomley se však obává, že démon FUSE je možné napadnout, takže by i on měl běžet v neprivilegovaném kontejneru. Pokud by došlo k omezení připojování na USB flešky, znamenalo by to, že by útočník potřeboval fyzický přístup, který umožňuje spoustu jiných možností, jak systém kompromitovat, takže je v tomto ohledu „bezpečný“. Ovšem pokud má dojít na podporu loopback připojení souborových systémů, nesmí kód souborového systému obsahovat žádné zneužitelné chyby.

    Tak trochu stranou Goldstein vývojářům souborových systémů připomenul, že jejich souborové systémy mohou běžet pod overlayfs. Navrhl, že by bylo dobré věnovat více pozornosti testování různých souborových systémů pod overlayfs.

    Ačkoliv účastníci problém s neprivilegovanými kontejnery uznali, zatím nepanuje shoda na tom, jak by mělo vypadat jeho správné řešení.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.