Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Do konference přišlo celkem 932 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Andreas Gruenbacher a Len Brown.
19. dub - 27. dub
Clay Haapala napsal: Tento patch oproti 2.6.6-rc1-bk implementuje CRC32C algoritmus jako formu výtažku. Je to provedené jako wrapper pro libcrc32c a dostupné v samostatném patchi. Crypto CRC32C modul bude využíván ovladačem iscsi-sfnet. David S. Miller a James Morris patch schválili; Clay udělal ještě diff oproti oficiálnímu stromu 2.6.6-rc1 a po vyřešení několika malých připomínek jej David začlenil.
21. dub - 26. dub
Bartlomiej Zolnierkiewicz poslal patch, který znemožnil odstraňovat [unload] moduly ovladačů starších IDE chipsetů. Spočívalo to v pouhém vyřazení volání module_exit() z ovladačů.
Erik Andersen se zeptal: Jen ze zvědavosti, co by bylo potřeba, aby bylo odstraňování všech IDE modulů bezpečné na systému s root filesystémem SCSI? Bartlomiej řekl, že na tom nezáleží, protože uživatel by i tak mohl nakonec odstranit moduly, které by byly v tu dobu ještě používány.
Erik Mouw napsal, že IDE moduly již úspěšně odstraňuje roky a zeptal se: V čem je IDE natolik odlišné od SCSI, že ty IDE host ovladače nemůžeme odstraňovat? Bartlomiej odpověděl, že to má na svědomí neexistence referenčního počítání a zároveň nedostatečné zamykání.
Erik M. pokračoval: A plánujete odstraňování modulů opravit v současném kódu nebo by bylo jednodušší napsat nový ovladač založený na libata (za předpokladu, že v libata už to je v pořádku)? Pokud jsem dobře porozuměl poslední aktualizaci libata od Jeffa, mělo by to jít už velmi brzy, je to tak? Bartlomiej odpověděl: Chystám se to opravit, ale aby to mohlo být uděláno správně, tak budou nutné zásadní změny v IDE kódu. A dodal:
Zdá se mi, že existuje všeobecný omyl co se libata týče: v dohledné budoucnosti se nechystá nahradit IDE ovladače.
Chci přepsat+sloučit současný IDE kód s libata během 2.7 (a ano, stará pojmenování a uspořádání budou zachována!).
Doufám, že se nikdo nepustí do přepisování existujících IDE ovladačů pro libata a nebude se je snažit prosadit do hlavního jádra -> to by znamenalo daleko větší problémy se správou než OSS+ALSA.
Nicméně psaní _nových_ libata ovladačů pro 'exotický' PATA hardware je OK.
25. dub - 26. dub
Jeff Garzik napsal:
Připojen je patch plné verze SiS ovladače pro 2.6.x připravený k testování.
Měl by řešit problém, při kterém nebyly SATA jednotky během prohlížení systému nalezeny.
Jakékoliv reakce, včetně "nic jsi nezvoral" bych moc ocenil, protože nemám v provozu žádný testovací SiS hardware.
Robin Parker to vyzkoušel a napsal: Co říct? Funguje to jedna báseň.
25. dub
Jeff Garzik napsal:
Tak ATA se konečně probudila do moderních časů. Lidi, kteří pracují s ATA, vědí, že rozhraní host řadiče byla vždy pomalá, často vyžadovala 8 a více IO zápisů na jeden příkaz. Lidi od SCSI a ethernetových řadičů už kroutí očima několik let.
Současá vlna SATA řadičů udělala velký pokrok... do současnosti. Buď DMA rings nebo fronty s hloubkou kolem 32 začínají být standardem. Všechno si to dobře rozumí s připojováním za chodu [hotplug] a cesty jsou vysoce optimalizované a rychlé.
Samozřejmě, jak už je nešťastným zvykem v oboru ukládání dat, všechny tyto řadiče jsou pokryté smlouvami o neprozrazení (NDA). Výjimkou je ICH6 od Intelu, který odpovídá plně otevřené specifikaci AHCI. Abyste mohli podporovat takový řadič, potřebujete pouze PCI ID a následující specifikace:
AHCI: http://www.intel.com/technology/serialata/pdf/rev1_0.pdf
SATA 1: http://www.serialata.org/collateral/zipdownloads/serialata10a.ZIP
SATA 2: http://www.serialata.org/collateral/pdf/S2Ext_1_1_Gold.pdf
ATA 1: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
ATA 2: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
ATA 3: http://www.t13.org/docs2004/d1532v1r4b ATA-ATAPI-7.pdf
Kromě toho, že je to otevřená architektura, tak to má všechno, co byste očekávali od moderního řadiče: všude podpora 64 bitového DMA (žádné přepínání banků), podpora front, triviální podpora PIO a ATAPI, přístup k nizkoúrovňovému SATA FIS a ještě více.
Takže bravo lidem od AHCI (hlavně z Intelu) za to, že udělali slušný otevřený řadič. Vždy je mi milejší pracovat na řadičích pro slušný hardware, jehož hardwarové specifikace jsou otevřené a přístupné.
Sven Köhler odpověděl: Vypadá to, že SiS se chystá také používat AHCI: http://www.sis.com/products/chipsets/oa/athlon64/756Presentation.pdf.
26. dub
Jon DeVree oznámil:
Někdo by se měl podívat na řetězec MODULE_LICENSE, který vracejí ovladače HSF modemů od LinuxAntu.
http://www.linuxant.com/drivers/hsf/full/downloads.php
Vynalézavě do něj vložili znak \0. MODULE_LICENSE("GPL\0for files in the \"GPL\" directory; for others, only LICENSE file applies"); (Česky: "GPL\0pro soubory v adresáři \"GPL\"; pro ostatní platí soubor LICENSE").
Když spustíte modinfo -F license na zkompilovaném ovladači, ukáže vám to GPL díky jejich vynalézavému null znaku. Skutečná licence většiny souborů NENÍ GPL.
Chris Friesen poznamenal: Ummm... to je nepěkné. Možná bychom měli pro modinfo ukládat velikost licenčního řetězce, aby se nezastavil na první nule.
V originálu Kernel Traffic 262 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: