Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jakmile skončí, tak se to zase vrátí zpět, ne?To by trošku mělo, no :). Je to taková chabá imitace původního vtipu od Archimeda před více než dvěma tisíci lety. Nic moc geekovského ani romantického :).
Je to taková chabá imitace původního vtipu od Archimeda před více než dvěma tisíci lety...Tak daj, to som asi nepočul.
Tobě rodiče třeba nikdy neříkali, abys přišel do setmění, ...Pokud se pamatuju tak ne.
Skoro bych řekl, že problém bude, že by se tak musela točit až do zániku Země.Stačí do rozednění.
Roztočený gyroskop (setrvačník) si zachovává osu rotace. Zjednodušeně - pokud ho chtete otočit v jiném směru, než se točí sám, bude klást odpor - přímo úměrný váze a rychlosti setrvačníku.Myslím, že toto vím. Poukazoval jsem na to, že roztočená židle má stejné vlastnosti.
Stejným způsobem by šlo přibrzdit otáčení zeměkoule - ovšem ten setrvačník by musel být asi trochu větší.Toto se píše už v komiksu. Teď se tu již diskutuje o tom, že by ten setrvačník musel zůstat trvale roztočený. O myšlence zastavení setrvačníku se vedla diskuze na nejmenovaném IRC kanálu a pak následně i osobně, ovšem zatím nedospěla konsensu.
Tiskni
Sdílej: