Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Tato verze je věnována mé manželce Zdence, bez jejíž trpělivosti by nikdy nevznikla.
Jak jste si mohli přečíst v článcích o architektuře AbcLinuxu, používali jsme pro renderování stránek engine Velocity z projektu Jakarta. Nicméně vývoj této Open Source knihovny je de facto nulový a tak jsem nemohl očekávat, že někdo odstraní všechny její nevýhody. Například pověstné špatné řazení odpovědí v diskusích má na svědomí právě tato knihovna, která nepodporuje lokální proměnné a parametry funkcí předává jménem. Zkuste pak naprogramovat rekurzivní průchod grafem.
Z těchto důvodů jsem se rozhodl najít jinou knihovnu a nakonec jsem
si vybral Freemarker. Opět
se jedná o Open Source knihovnu pro renderování stránek, ale je
po stránce architektonické mnohem vyspělejší, má více funkcí a hlavně
vývoj je velmi živý. Důkazem může být, že mnoho mých námětů či nápadů
bylo během několika dnů naimplementováno .
Nicméně ač samotné nahrazení jedné knihovny druhou není zase tak složité, zabralo mi spoustu času. Vzal jsem totiž tu změnu od základu a provedl dost výrazný refactoring. A začal přidávat nové služby či vylepšovat existující.
Takže začněme těmi, které se skrývají pod povrchem. Pro mne celkem význačnou roli hraje nové interfacy Configurable, Configurator a jeho implementace SimpleConfigurator. Používají API java.util.prefs. Díky nim jsem dostal většinu hodnot ze zdrojového kódu do externího XML souboru. Takže když například vyšlo jádro 2.6-test a změnilo se URL, stačí mi opravit konfigurační soubor a restartovat server. Nemusím složitě hledat ve zdrojácích a kompilovat.
Z hlediska kódu malou změnou, z pohledu uživatele zásadním zrychlením je nová implementace transparentní Cache. I původní cache běžela na principu LRU, nicméně neměla omezenou velikost. Místo toho běželo vlákno, které mazalo staré objekty. Důsledkem bylo, že při velkém provozu tato cache zabírala příliš hodně paměti a zpomalovala běh. Několikrát se i stalo, že serveru došla veškerá volná paměť a ten pak havaroval. Nová implementace vychází z CacheLRU z knihovny Jakarta ORO a má pevně nastavenou velikost. V důsledku pečlivého návrhu nikde nenechává odkazy na nepoužívané objekty, které proto Garbagge Collector může bez problému zrušit.
Pro vás to znamená výrazné zrychlení portálu, hlavně v době velkého provozu. Troufám si říct, že dopoledne může jít o několikanásobky. Na tomto zrychlení má ale výraznou zásluhu i používaní SQL příkazů pro nalezení nejnovější odpovědi u diskusí. Původně jsem tuto hodnotu počítal v aplikaci, což bohužel znamenalo načíst všechny odpovědi z databáze a pak je setřídit podle času. Nyní spustím jeden složitý SQL příkaz a za pár setin sekundy nám MySQL vrátí výsledek. Do stejného rance patří i zavedeni JDBC poolu Proxool. Ten jsem však ale nasadil do provozu dříve.
Začněme třeba u uživatelů, kde z původního kódu zůstal snad jen název
servletu . Zásadně se změnila politika zasílání emailů. Původně jste
si mohli vybrat, zda vám smíme zasílat informační a reklamní emaily.
Reklamní email jsme poslali jen jeden, informačních několik, většinou
jako upozornění na nové Abíčko. V poslední době drastický narůstá objem
spamů a uživatelé se stávají netolerantní k jakýmkoliv komerčním emailům.
Často zapomenou, že se k jejich odběru přihlásili a považují je za spam.
Nám velmi záleží na naši pověsti a proto nechceme být neprávem nařčeni
ze spammerství. Proto jsme zrušili toto nastavení u všech uživatelů.
Takže pokud neprovedete změny ve svém nastavení, nedostanete od nás žádný
email (leda byste si nechali zaslat zapomenuté heslo).
Nově jsme zavedli dvě nové služby přes email. Jedná se o Přehled článků, který se rozesílá každou sobotu. Tato služba je určena těm našim uživatelům, kteří nemají čas nás navštěvovat denně. Obsahem je přehled článků, které vyšly v daném týdnu. Obsah je generován automaticky. Druhou službou je Zpravodaj. Tento email je vytvářen ručně a rozesílá se začátkem každého měsíce. Bude obsahovat upozornění na Abíčko, informace o novinkách na našem serveru i výběr zajímavostí ze světa Linuxu. Obě služby si můžete objednat ve svém profilu.
Dále jsme umožnili přizpůsobit si chování portálu. První novinkou je nastavení přihlašovací cookie. Můžete si vybrat, zda se má vytvářet a jakou má mít platnost. Dále si můžete nastavit, zda se mají nahrazovat emotikony obrázky. Zatím jen nastavit, tato volba prozatím není funkční. Její implementace proběhne později, pokud uvidím ve vašem nastavení zájem.
Profily jsme rozdělili na veřejnou domovskou stránku, na které se můžete prezentovat a soukromou stránku, kde najdete velmi přehledně nejrozličnější nastavení vašeho účtu. Ve vaší domovské stránce můžete o sobě vyplnit spoustu údajů. Napřiklad geografické (město, kraj, stát), osobní (pohlaví, rok narození), či nastavení profilu (URL home page, váš vzkaz, distribuce, jak dlouho používáte Linux). Také můžete nahrát vaší fotografii. Ukázku možností najdete v mém profilu.
Kromě současného listovaní vašich hardwarových a softwarových záznamů přibyly
dvě nové služby. Jedná se o listovaní vašich článků (pokud jste u nás
publikovali) a hlavně výpis všech vašich dotazů v diskusním fóru. Tedy pokud
jste byli přihlášeni. Řekl bych, že to je mnohem jednodušší, než používat
fulltextové hledání .
Ochranu vašeho emailu myslíme vážně, proto jsme navždy skryli váš email. Nechceme, aby váš email mohl být detekován spamboty. Jedinou možností je, že jej nikdy nikde neuvedeme. Zároveň jsme ale chtěli ponechat našim čtenářům možnost poslat vám email. Například pokud jste napsali návod na zprovoznění hardwaru a někomu nefunguje. Vyřešili jsme to tak, že místo vaší adresy zobrazíme formulář, kam čtenář zapíše svou adresu, předmět a text zprávy. Jako ochranu před hloupými automaty je nutné zadat i náhodné číslo zobrazené v textu.
Asi nejviditelnější změnou je rozšíření diskusního fóra na dva sloupečky. Díky tomu jsme mohli zobrazit delší dotaz - až šedesát znaků. Zároveň jsme omezili počet zobrazených diskusí na patnáct. Ostatní najdete v diskusním fóru. Přibyla i další žádaná funkce - listování diskusí podle data vytvoření. Pokud máte chuť, můžete takhle listovat třeba až k první diskusi.
Přidal jsem i políčko Uživatel dne. V něm se náhodně zvolí tři uživatelé, kteří zde budou zobrazeni celý den. Dále jsem si trochu pohrál s HTML kódem, takže doufám, že se design nerozpadne, pokud někdo použije značku PRE.
Kromě přepracované šablony pro lynx jsem na četné žádosti udělal i verzi
pro Plucker. V životě jsem jej sice neviděl, ale doufám, že takhle nějak
jste si tuto podporu představovali . Prohlížeč se detekuje automaticky,
pro lynx i pro Plucker existují samostatné šablony. Pokud to nefunguje, jak
má, napište mi email.
Věřím, že provedené změny jsou k lepšímu a že se vám budou líbit. Snažil jsem se vše pečlivě otestovat, ale podle jednoho axiomu každý software má chybu. Pokud na nějakou narazíte, či máte námět na vylepšení, pošlete mi jej emailem. Ten si mohu snadno archivovat, narozdíl od složitého hledání této diskuse.
PS. Předevčírem moje TODO bylo prázdné. Ale během včerejška mě napadly
další skvělé služby, máte se na co těšit .
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
a img { border: 0px; }
No nevim, na co zrovna TY tuhle funkci potrebujes. Dyt odpovidas do kazdy diskuze
Nedokážu najít nic, co by se dalo funkčnosti vytknout, obsah je ještě lepší než funkčnost, jen vůči layoutu bych měl zásadní výtku: v CSS je vlastnost font-family IMHO nastavena příliš striktně. Za názvy konkrétních fontů bych přidal ještě sans-serif. Moc se přimlouvám...
To je paráda, že používáš Freemarker, taktéž jsem mu propadl, v kombinaci se Struts je to fabrika...