OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
jsem zvědavý na to, jak se zmiňovaný debian (nic proti němu), či jiný systém vypořádá s nutností naprogramovat broadcom, nebo jiný chip použitý v tom zařízení. Bez HW akcelerace to bude jenom stroj s mnoha porty. Nepředpokládám, že by aplikace jako Quagga uměly přímo přistupovat k HW a nastavit vše potřebné v ASIC pro HW přepínání paketů.
To, že je současná řada Powerconnect přepínačů Dellu poměrně chudá na funkce je známá věc. Asi se to rozhodli vyřešit za pomoci komunity, když k tomu nemají vlastní síly. Jinak možnost dodělat si moduly do přepínače nabízí již řada jiných výrobců. Ale vždy se jejich systém stará o to podstatné - obsluhu HW a řízení jeho zdrojů. Bez tohoto podvozku se bavíme spíše o akademickém projektu nebo zařízení pro malý okruh nadšenců.
Ruku na srdce, kdo z Vás má v práci čas bádat nad něčím takovým?
Tiskni
Sdílej: