Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Je to také unixový systém, najdete zde Apache, X.org a upravené GNOME...
A především tam najdete také KDE 4. Tedy se jedná o systém skutečně použitelný i na desktopu.
Je obrovská škoda, že OpenSolaris končí. Zrovna teď používám build 146. Jestli ještě bude možné zkompilovat build 147, nikdo neví. Smutná situace. V úspěch projektu Illumos příliš nevěřím, ale kdoví, třeba se občas může stát něco nepravděpodobného...
Nuže Solaris. Je to operační systém založený na UNIX System V SR4.Však práva na UNIX boli prisúdené Novellu, nie? Z toho vyplýva že kódy môžu byť vydané aj pod GPL, či? Illumos je pod akou licenciou?
No nevím, když se kouknu do zprávičky, která tu o tom vyšla, tak tam zpráva o konci jeJá bych řekl, že je to i v článku: V pátek 13. srpna Oracle oznámil, že do budoucna bude vývoj Solarisu probíhat za zavřenými dveřmi (tzn. Oracle a OTN, Oracle Technology Network) – zdrojové kódy budou uvolňovány pouze při příležitosti větších vydání. Tím se ale odřízne část komunity a vůbec omezí kontakt Solarisu se světem.
Za prvé OpenSolaris nekončí, ale mění se vývojový model.To mi zase přijde jako eufemismus. Pokud open source projekt odřízne komunitní vývojáře od přístupu k čerstvým zdrojovým kódům, tak je to de facto konec. Ano, dá se napsat, že se mění vývojový model. Ale stejně tak je pravda, že původní open source projekt byl ukončen a na jeho místě bude systém vyvíjený výhradně in-house, bude se jinak jmenovat, akorát si zachová stejnou licenci.
Celé mi to přijde jako házení špíny na OracleTo není záměr a věřím, že pokud ne titulek, tak obsah článku to dává jasně najevo - není tam nic překrucováno a Oracle není pomlouván. Situace kolem dalšího vývoje Solarisu je popsána právě jako změna vývojového modelu.
Psát, že je to konec toho software, je zcestné.To jsem nikde nenapsal, ani v článku to není. Je to konec projektu v podobě, jakou jsme znali. Nyní už to bude čistě interní projekt Oraclu, žádná komunita už nebude (potřeba), protože ačkoliv jednotlivé verze vydají s open source licencí, projekt bude uzavřený.
Za prvé OpenSolaris nekončí, ale mění se vývojový model.
OpenSolaris II: Legenda pokračuje... No, bylo by to sice hezké, ale zas tak snadné to nebude. Kdyby se vytvořila komunita s větším vlivem, než má Oracle, pak by asi něco takového fungovalo a nemuselo by ani vadit, že zdrojáky od Oracle se dostávají ven jen tu a tam a s velkým zpožděním. Nicméně zatím má hlavní slovo Oracle, pokud je mi známo. Komunitu nadšených uživatelů z řad desktopů, domácností či malých firem, kteří stojí o novou zcela otevřenou platformu, nějak nevidím. Linux takovou komunitu má. Vybudovat ji trvalo nějakých patnáct let.
Taky nerozumím tomu, jak jej Oracle odstřelil.
Dávkou. Nebo nějakým těžším kalibrem, který sice dávku nepodporuje, ale i tak je účinný dost.
Celé mi to přijde jako házení špíny na Oracle, čehož se určitě chytne velká většina, která si ráda zanadává a nedá si práci přešíst si originální zdroj...
Já to tak nevidím. Oracle měl obrovské možnosti volby, pokud jde o způsob jednání s komunitou. Zvolil jeden z těch nejméně šťastných. Není divu, že to spoustu lidí naštvalo. Oracle mohl rovnou v únoru říct „OpenSolaris končí, 2010.05 nebude, my prostě nebudeme jako Sun...“ a tak dále. Když něco takového říká 13. srpna a navíc naprosto neoficiálně, je to smutné.
Není to náhodou tak, že strategie musí být jasná už před zakoupením něčeho tak obrovského jako Sun Microsystems?
Opravit rozbity souborovy system po vypadku elektriky?
Nerikal nekdo, ze btrfs ma lepsi navrh nez ZFS? Vypada to ze ne, protoze ZFS se takovymhle zpusobem rozbit neda, a opravit nepotrebuje.
fsck
, pro případ, že by někdo nevěděl
Tiskni
Sdílej: