OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Konferenci připravil Ústav informačních technologií SU OPF v Karviné. Konference je určena zejména široké odborné i neodborné veřejnosti. Hlavním cílem je propagace svobodného softwaru a jeho možností v sítích. Součástí jsou i praktické ukázky některých řešení a možnost vyzkoušet si konfiguraci služeb či softwaru.
Spektrum přednášek je opravdu široké. Moto letošního roku by mohlo být "Od oživování malého výpočetního ovoce až po management superpočítačů".
Takže to vezměme hezky podle abecedy. Lumír Balhar z IT4Innovations přednese přednášku o ostravských superpočítačích. Pokud o jejich architektuře chcete něco vědět nebo byste se chtěli zapojit do nějakého projektu, abyste je mohli využívat, máte příležitost. Ondřej Caletka z CESNETu nám povykládá zajímavé informace o možnostech zabezpečení SMTP serveru. Petr Krčmář z Root.cz nám vysvětlí, jak správně nasadit HTTPS tak, aby bylo spojení opravdu bezpečné. Petr Lukeš z CZECHGLOBE nám ukáže, že opensource nástroje jsou velmi využívány i v dálkovém průzkumu Země. Lukáš Malý z DataSysu nám ukáže, jak pomocí Zabbixu konfigurovat Log management postavený na Open Source. Filip Řezáč z VŠB-TUO předvede, jak se pomocí opensource nástrojů monitoruje kvalita řeči, David Seidl z VŠB-TUO bude ždímat malé výpočetní ovoce jako Raspberry PI, Jiří Sléžka ze SLU nám ukáže, jak nainstalovat a spravovat virtualizační platformu oVirt, Michal Strnad z CESNETu nám předvede, jak nainstalovat a zprovoznit ownCloud, Lukáš Zapletal z RedHatu povykládá o správě datového centra pomocí Foremanu.
Termín a čas akce: 12.11.2015, 9:00 hod
Dokončení registrace přednášejících: 1.10.2015
Dokončení registrace posluchačů: 9.11.2015
Prosíme všechny účastníky konference o specifikaci typu účasti (posluchač, přednášející). Registraci je potřeba provést přes registrační formulář. Následně přednášejícím zřídíme konto v našem redakčním systému.
Zde najdete bližší informace pro přednášející
Zde můžete najít program letošního ročníku. Líbí se Vám? Nezapomeňte se registrovat!
Celá tisková zpráva.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
30.10.2015 12:22