abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 793 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Jaderné noviny 214

    30. 4. 2003 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 3381×

    Fork ovladače radeonfb. Nový strom pro embedded Linux. Úspora místa v hláškách jádra. Nahradí udev devfs?

    Do konference přišlo celkem 1445 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Alan Cox, Andrew Morton.

    Fork ovladače radeonfb, 8 e-mailů

    Benjamin Herrenschmidt ohlásil, že vytvořil fork ovladače framebufferu pro grafické karty ATI Radeon. Fork bude existovat do doby, než mu současný správce Ani předá správcovství nebo začne začleňovat patche do oficiální verze. Benjamin potřebuje testery a přivítá jakékoliv patche, které se toulají po netu. Zároveň pracuje na kompletním přepisu ovladače pro řadu 2.5. Patche najdete na adrese http://penguinppc.org/~benh/radeonfb-040603-2.4.20.diff.

    Nový strom pro embedded Linux, 15 e-mailů

    Joern Engel ohlásil:

    Před pár dny jsem vytvořil -je ("just embedded") strom, který se zaměří na snížení paměťových nároků linuxového jádra. Důvodem je, že na PPC s flashí, pamětí, sítí a ničím jiným nepotřebuji čtení MS-DOS oddílů, IPX sítě atd., nicméně jsou nepodmíněně začleněny v jádrech 2.[45].current.

    Mým prvním cílem je přidat konfigurační volby, který odstraní kód na platformách, které jej nepotřebují. Pokud nebudu vědět, k čemu kód slouží, prostě jej odstraním a počkám na hlášení chyb - doufám. Pokud budu mít pocit, že některý patch je dostatečně čistý pro hlavní strom, zašlu jej Linusovi / Marcelovi.

    Patche najdete na adrese http://wh.fh-wedel.de/~joern/software/kernel/je.

    Spousta lidí nabízela nápady, jak změnšit kernel a Tom Rini poznamenal, že všichni budou profitovat z jeho změn, není to jen věc embedded oblasti. Joern souhlasil a dodal, že ideálním stavem bude, až jeho strom bude obsahovat přesně nula záplat.

    Úspora místa v hláškách jádra, 6 e-mailů

    Timothy Miller měl nápad, jak ušetřit místo v jádře.

    Abych byl stručný, mým cílem bylo identifikovat 128 nejčastěji používaných slov v hláškách jádra a nahradit je jediným znakem nad 127, který by printk dekódoval při výstupu. Až bude seznam sestaven, vznikl by hlavičkový soubor, kteý by vývojáři mohli používat. Takže například místo

    printk("invalid: ...");

    bychom měli

    #define MSG_INVALID "\200"
    ...
    prink(MSG_INVALID "...");

    Abych posoudil praktičnost, použil jsem příkaz strings na nekomprimovaném jádře:

    tr '[:lower:]' '[:upper:]' | tr '[:blank:]' '\n' | sort | uniq -c | tr ' ' 0

    To mi dalo seznam všech slov v jádře i s počty jejich užití. Pak jsem spustil svůj malý C program, který zjistil nikoliv 128 nejčastěji používaných slov, ale 128 slov, jejichž redukce způsobí největší zmenšení (počet * (délka-1)). Výsledek by ušetřil až 62 424 bytů, což je zhruba 3% velikosti jádra a 27% velikosti výstupu ze strings. Má to cenu? Pokud ještě ne, inteligentnější přístup k této kompresi by mohl mít.

    Alan Cox odpověděl, že se nejedná o úplně šílený nápad a navrhl 5pack kódování či podobné triky s řetězci. Timothy požádal o vysvětlení 5pack a Alan připomněl, že nápad pochází z 8bitového světa herních počítačů. 5 bitů je dostatek pro písmena anglické abecedy, pár znaménkových znaků a speciální escape znak indikující, že následuje 8bitový blok. Takto je možné získat až 40% kompresi na reálných datech a potřebuje jen 200 bytů pro dekódování.

    Timothy vyzkoušel nový algoritmus, který ignoroval hranice slov a ohlásil, že zprávy jádra se snížily ze 232 690 B na 154 365 B, což je 33% úspora. To stále ještě asi nestojí za tu námahu, ale David Lang napsal, že ne, pokud by se to mělo dělat ručně, avšak kdyby to někdo dokázal začlenit do build procesu, tak ušetřených 80 KB nemůže škodit.

    Nahradí udev devfs?, 111 e-mailů

    Greg KH ohlásil, že dlouho slibovaný program udev je možné stáhnout na adrese kernel.org/pub/linux/utils/kernel/hotplug/udev-0.1.tar.gz.

    Greg pracoval na konceptu Dana Stekloffa a trochu jej poupravil. Místo tří částí je zde jediný program. Ve zkratce se jedná o userland náhradu devfs, která bude vytvářet a mazat položky v /dev podle aktuální konfigurace systému. Dělá to monitorováním událostí z /sbin/hotplug a čtením informací o těchto událostech ze sysfs. Funguje pouze se zařízeními, které vytvářejí dev soubor v sysfs a informují o hlavním a vedlejším čísle [major, minor] (v současnosti pouze bloková zařízení a usb-serial zařízení). Pro práci s blokovými zařízeními budete potřebovat kobject patche.

    Greg úspěšně udev otestoval na svých strojích a čeká na reakce vývojářů. Následovala diskuse, zda bude Gregův kód škálovatelný a zda se bude jednat skutečně o vylepšení vůči původnímu devfs.


           

    Hodnocení: 29 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.