V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Brusel, 02/04/04: Demonstrace se koná 14. dubna 2004 a má protestovat proti snaze Rady ministrů legalizovat softwarové patenty v EU (http://swpat.ffii.org/papiers/europarl0309/cons0401/).
Pro vývojáře, investory a v neposlední řadě i pro uživatele by to znamenalo vstup na patentové minové pole. Vzhledem k řadě patentů na triviální postupy (http://webshop.ffii.org/) by se ze softwarových inovací stalo v EU nebezpečné dobrodružství.
Pod tlakem mocných lobistů uvažuje Rada ministrů EU (Council of ministers) a Komise pro vnitřní trh (Internal Market Commison) o povolení patentů na software bez jakýchkoliv omezení. Ignorují tím demokratické rozhodnutí Evropského parlamentu z 24. září 2003 (http://swpat.ffii.org/papiers/europarl0309/cons0401/), podporované 300 000 občany (http://petition.eurolinux.org/), 2000 řediteli malých softwarových firem a tucty ekonomů a vědců (http://www.researchineurope.org/policy/patentdirltr.htm).
Demonstrace se koná v bruselských ulicích 14. dubna. Začíná v 11:30 na náměstí Place du Luxembourg (http://demo.ffii.org/brussels.php).
Následuje konference o softwarových patentech v budově Evropského parlamentu od 14:00 do 18:00. Zúčastnit se může kdokoliv, je však nutná registrace na adrese http://plone.ffii.org/events/2004/bxl04/pr/.
Ti, kteří se nemohou zúčastnit demonstrace mohou demonstrovat alespoň online, tím že přeruší činnost svého www serveru v době od 5. do 15. dubna.
Všeobecně
Za Belgii
Za Německo
České zástupce na demonstraci vysílá CZLUG
Asociace pro elektronickou svobodu (Association Electronique Libre) chrání základní svobody informační společnosti šířením následujících myšlenek: svobodný software, svoboda vyjadřování, respektování soukromí, právo na anonymitu, svobodný přístup k informacím a používání otevřených a svobodných standardů v elektronickém světě.
Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) Nadace pro svobodnou informační infrastrukturu je neziskové sdružení registrované v Mnichově, které se věnuje šíření vzdělanosti v oblasti zpracování dat. FFII podporuje rozvoj veřejných informací založený na autorském právu, volné soutěži a otevřených standardech. Více než 300 členů, 700 společností a 50 000 příznivců pověřilo FFII, aby zastupovalo jejich hlas ve věcech veřejné politiky v oblasti vlastnických práv (intelektuálního vlastnictví) softwaru.
Sdružení EuroLinux Alliance for a Free Information Infrastructure (Sdružení Eurolinux pro svobodnou informační infrastrukturu) je otevřenou koalicí komerčních společností a neziskových sdružení, které se spojily, aby propagovaly a chránily vitální evropskou softwarovou kulturu založenou na autorském právu (copyright), otevřených standardech, otevřené soutěži a otevřeném softwaru (Open Source software), jako je například Linux.
Překlad
Dan Ohnesorg
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: