Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Brusel, 02/04/04: Demonstrace se koná 14. dubna 2004 a má protestovat proti snaze Rady ministrů legalizovat softwarové patenty v EU (http://swpat.ffii.org/papiers/europarl0309/cons0401/).
Pro vývojáře, investory a v neposlední řadě i pro uživatele by to znamenalo vstup na patentové minové pole. Vzhledem k řadě patentů na triviální postupy (http://webshop.ffii.org/) by se ze softwarových inovací stalo v EU nebezpečné dobrodružství.
Pod tlakem mocných lobistů uvažuje Rada ministrů EU (Council of ministers) a Komise pro vnitřní trh (Internal Market Commison) o povolení patentů na software bez jakýchkoliv omezení. Ignorují tím demokratické rozhodnutí Evropského parlamentu z 24. září 2003 (http://swpat.ffii.org/papiers/europarl0309/cons0401/), podporované 300 000 občany (http://petition.eurolinux.org/), 2000 řediteli malých softwarových firem a tucty ekonomů a vědců (http://www.researchineurope.org/policy/patentdirltr.htm).
Demonstrace se koná v bruselských ulicích 14. dubna. Začíná v 11:30 na náměstí Place du Luxembourg (http://demo.ffii.org/brussels.php).
Následuje konference o softwarových patentech v budově Evropského parlamentu od 14:00 do 18:00. Zúčastnit se může kdokoliv, je však nutná registrace na adrese http://plone.ffii.org/events/2004/bxl04/pr/.
Ti, kteří se nemohou zúčastnit demonstrace mohou demonstrovat alespoň online, tím že přeruší činnost svého www serveru v době od 5. do 15. dubna.
Všeobecně
Za Belgii
Za Německo
České zástupce na demonstraci vysílá CZLUG
Asociace pro elektronickou svobodu (Association Electronique Libre) chrání základní svobody informační společnosti šířením následujících myšlenek: svobodný software, svoboda vyjadřování, respektování soukromí, právo na anonymitu, svobodný přístup k informacím a používání otevřených a svobodných standardů v elektronickém světě.
Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) Nadace pro svobodnou informační infrastrukturu je neziskové sdružení registrované v Mnichově, které se věnuje šíření vzdělanosti v oblasti zpracování dat. FFII podporuje rozvoj veřejných informací založený na autorském právu, volné soutěži a otevřených standardech. Více než 300 členů, 700 společností a 50 000 příznivců pověřilo FFII, aby zastupovalo jejich hlas ve věcech veřejné politiky v oblasti vlastnických práv (intelektuálního vlastnictví) softwaru.
Sdružení EuroLinux Alliance for a Free Information Infrastructure (Sdružení Eurolinux pro svobodnou informační infrastrukturu) je otevřenou koalicí komerčních společností a neziskových sdružení, které se spojily, aby propagovaly a chránily vitální evropskou softwarovou kulturu založenou na autorském právu (copyright), otevřených standardech, otevřené soutěži a otevřeném softwaru (Open Source software), jako je například Linux.
Překlad
Dan Ohnesorg
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: