Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Historie
Myšlenka konference LinuXchange vznikla před dvěma lety jako reakce na můj příspěvek v konferenci linux(zavinac)linux.cz. Stěžoval jsem si v něm, že je většina akcí pořádána ve velkých městech, jako je Praha, a tak je pro většinu zájemců z mého okolí nedostupná.
Po odeslání příspěvku začala druhý den přicházet lavina e-mailů. Psali mi zájemci o přednášky, ale také lektoři. Jediným dotazem jsem tak získal základní seznam lektorů i účastníků. Přesto jsem se neodvažoval tuto akci uspořádat a v tom smyslu jsem hledal lidi, kteří by konferenci spolupořádali. Potom přišel e-mail s výzvou. Vzpomínám si jen, že se jednalo o staršího pana učitele, jenž mi usnadnil rozhodnutí. Dovolím si uvedený mail ocitovat:
"Dobrý den, psal jste, že nemáte žádnou akci ve vašem okolí. Myslím, že po vašem příspěvku již máte dostatek lektorů i účastníků, se kterými byste mohl akci pořádat. Pokud si budou lidé stále stěžovat, věci nepůjdou kupředu. Doufám, že se vám vaše akce podaří."
Linuxchange 2003 proběhl bez větších problémů a i přesto, že se jednalo o první ročník, byl příznivě hodnocen na http://www.abclinuxu.cz. Tímto se ze mne stal organizátor akce LinuXchange 2003.
Nový ročník
Po ukončení LinuXchange jsem měl dobrý pocit - vše se zdařilo, až na pár maličkostí. Po několika měsících mi začaly přicházet e-maily s dotazy na nový ročník. Zároveň se objevily prosby o přesun do lépe dostupných končin. Mezitím (začátek léta) v Olomouci proběhlo posezení uživatelů svobodného a open-source software nazvané Open Party Olomouc, kterou organizoval GeBu. Vzhledem k odhadovanému počtu účastníků nového ročníku LinuXchange není možné akci pořádat v režii jediného člověka, a tak došlo ke spolupráci. Olomouc se tak stala hostujícím městem nového ročníku.
Zaměření konference
LinuXchange 2004 je další ročník setkání uživatelů svobodného a open-source software. Vítána je široká veřejnost i odborníci. Linux už není pouze pro odborníky a uzavřené skupiny z univerzit. Začíná se stávat plnohodnotnou platformou pro široké vrstvy uživatelů, kteří s ním mohou na konferenci získat své první pozitivní zkušenosti, nebo prohloubit dosavadní znalosti.
Call for Papers (Hledání přednášejících)
Přijďte se podělit se svými zkušenostmi nebo se pochlubit svými produkty. Rádi bychom pozvali i firemní školitele a také hledáme sponzory. Zveme také všechny, kdo mají zkušenosti z komunitních sítí. Přijďte a pomozte rozšířit povědomí o těchto sítích. Všechny nabídky k přednáškám budou posouzeny a v případě schválení pořadateli zařazeny do programu konference.
Každá vaše přednáška, kterou na konferenci přednesete, bude přínosem. Po čase se i díky vašim informacím a radám stane ze začínajícího uživatele uživatel znalý výhod svobodných a open-source programů. Přijďte sdílet své znalosti, a tak vzdělávat další generaci uživatelů.
Přihlášky
Přihlášky, návrhy přednášek a nabídky spolupráce posílejte na info(zavinac)linuxchange.org.Harmonogram
do 15. října 2004 - konec přijímání přihlášek přednášejících
do 20. října 2004 - ukončení přijímání nabídek komerční spolupráce a sponzoringu
do 22. října 2004 - zveřejnění programu
do 15. listopadu 2004 - ukončení registrace učastníků
20. - 21. listopadu 2004 - konání akce
http://www.linuxchange.org
info(zavinac)linuxchange.org
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: