abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 05:55 | Bezpečnostní upozornění

Bezpečnostní tým Cisco Talos upozorňuje na celou řadu bezpečnostních chyb v Blenderu. Vývojáři Blenderu byli o chybách informování již v září. Dosud tyto chyby ale opraveny nebyly. Doporučeno je neotevírat v Blenderu soubory z nedůvěryhodných zdrojů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 17:22 | Bezpečnostní upozornění

Společnost F-Secure upozorňuje na bezpečnostní "problém" v Intel AMT (Active Management Technology). Útočník s fyzickým přístupem k počítači s povoleným AMT a nenastaveným heslem k MEBx (Management Engine BIOS Extension) může obejít heslo nastavené v BIOSu, pin v TPM, přihlašovací jméno a heslo do operačního systému nebo i šifrování disků restartováním tohoto počítače a při jeho startu zavedením MEBx (CTRL-P) a zadáním výchozího hesla "admin". Pak už útočníkovi stačí pouze změnit heslo a povolit vzdálený přístup k počítači na úrovni AMT.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 15:11 | Zajímavý projekt

Na Indiegogo byla dnes spuštěna kampaň na podporu 6 palcového notebooku a kapesní herní konzole GPD WIN 2. Cena v rámci kampaně byla stanovena na 649 dolarů. Cílová částka 100 tisíc dolarů byla překonána již 8 krát. Ukázka s Linuxem na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 05:55 | Bezpečnostní upozornění

V GitLabu, v open source alternativě GitHubu, tj. v softwarovém nástroji s webovým rozhraním umožňujícím spolupráci na zdrojových kódech, byl nalezen vážný bezpečnostní problém. Bezpečnostní aktualizace bude vydána ve středu 17. ledna v 00:59.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 04:44 | Komunita

Firefox končí s podporou GTK+ 2. Od verze 59 bude možné Firefox sestavit pouze s GTK+ 3 [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 20
včera 01:22 | Pozvánky

První letošní pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.

xkucf03 | Komentářů: 0
včera 00:11 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 148. brněnský sraz, který proběhne v pátek 19. ledna od 18:00 hodin v MIKI pub & restaurant na Makovského náměstí 3166/2. Sraz je spojen s návštěvou (již v 16:30) Ústavu fyzikálního inženýrství Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
13.1. 23:22 | Nová verze

Po čtyřech měsících vývoje od vydání verze 5.7.0 byla vydána verze 5.8.0 správce digitálních fotografií digiKam (digiKam Software Collection). V Bugzille bylo uzavřeno 231 záznamů. Ke stažení je také balíček ve formátu AppImage (Wikipedie).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
13.1. 22:55 | Nová verze

V srpnu 2016 Microsoft uvolnil zdrojové kódy PowerShellu (Wikipedie, GitHub) pod open source licencí MIT a naportoval jej na Linux. Tento týden Microsoft vydal PowerShell Core 6.0 pro Windows, macOS a Linux. PowerShell Core 6.0 využívá .NET Core 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
13.1. 22:22 | Zajímavý článek

Pornhub zveřejnil statistiky za rok 2017. Dočíst se lze například, že 53 % návštěvníků Pornhubu přistupujících z počítačů používalo webový prohlížeč Chrome. Na Pornhub přistupovalo 67 % návštěvníků z chytrých telefonů, 24 % z počítačů a 9 % z tabletů. Na 3 % počítačů běžel Linux.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (7%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (77%)
 (13%)
Celkem 1294 hlasů
 Komentářů: 48, poslední 22.12. 22:05
  Rozcestník

  nginx – lehkotonážní webserver

  5. 8. 2009 | Marek Stopka, Amy Winston | Sítě | 10834×

  Spousta z vás jistě používá webový server Apache. Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat, máte v podstatě jen dvě možnosti; buď upgradovat hardware (případně pořídit nějaké load-balancing řešení), nebo zkusit vyměnit težkotonážní Apache za nějaký jiný server, např. nginx. Seznámení s webovým serverem nginx jsme si pro vás v tomto článku připravili.

  Představení

  nginx (vyslovováno engine x) je lehkotonážní webový server/reverzní proxy vydaný pod licencí BSD. Mimo protokolů http/http(s) zvládá i POP3 a IMAP, takže se ve skutečnosti nejedná jen o webový server. Ale na e-mailové vlastnosti tohoto webového serveru se v článku zaměřovat nebudeme.

  Tento webový server umí servírovat veškerý statický obsah (statické HTML, CSS, iso, ...) a určitý typ požadavků směřovat jinam. Nativně webserver neumí PHP, ani Python, Ruby, ... je to jen "hloupá proxy" a webový server pro statický obsah. Avšak důležité je to, že je to i proxy. Pokud si totiž jako pomocníka přivoláme buď FastCGI, nebo jiný webový server (který už mod_php nebo cokoli jiného, po čem toužíme, umí), můžeme nginx použít jako proxy pro servírování tohoto obsahu.

  nginx s FastCGI PHP

  Na svém serveru ism.m4r3k.org používám FastCGI PHP s nginxem. FastCGI PHP je zhruba stejně rychlé jako mod_php, avšak nese sebou větší paměťový overhead, což však u méně náročných webových prezentací nemusí vůbec vadit. Moje konfigurace vypadá následovně:

  user nginx;
  worker_processes 1;
  
  events {
    worker_connections 1024;
  }
  
  http {
    include    mime.types;
    default_type application/octet-stream;
  
    sendfile    on;
  
    keepalive_timeout 65;
  
    gzip on;
  
    server {
      listen    [::]:80;
      server_name ism.m4r3k.org;
  
      location / {
        root  /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
        index index.html index.htm index.php;
      }
  
      # redirect server error pages to the static page /50x.html
      error_page  500 502 503 504 50x.html;
      location = /50x.html {
        root  /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
      }
  
      # pass the PHP scripts to FastCGI server listening on 127.0.0.1:9000
  
      location ~ \.php$ {
        root      html;
        fastcgi_pass  127.0.0.1:9000;
        fastcgi_index index.php;
        fastcgi_param SCRIPT_FILENAME /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/$fastcgi_script_name;
        include    fastcgi_params;
      }
    }
  }
  

  První řádek user říká nginxu, aby po svém startu zahodil rootovská privilegia a začal fungovat pod uživatelem nginx. Start pod uživatelem root je nutný, pokud chcete, aby nginx běžel na portech nižších než 1024, které si může nabindovat jen root.

  Řádek worker_processes říká, kolik má běžet procesů pro obsluhu uživatelských požadavků. Každý worker proces může obsloužit takový počet příchozích spojení, jaký je definován konfiguračním řádkem worker_connections. Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O. Pokud si chcete spočítat maximální počet spojení, které je v jednu chvíli váš server schopen obsloužit, docílíte toho tím, že vynásobíte počet worker procesů hodnotou worker spojení (worker_processes * worker_connections), v naší konfiguraci je tedy webový server schopen obsloužit maximálně 1024 klientů.

  V části konfigurace http načítáme soubor mime.types, který obsahuje přiřazení Content-Type k jednotlivým příponám souborů.

  types {
    text/html               html htm shtml;
    text/css               css;
    text/xml               xml;
    image/gif               gif;
    image/jpeg              jpeg jpg;
    application/x-javascript       js;
    application/atom+xml         atom;
    application/rss+xml          rss;
  }
  

  Parametr gzip udává, zda se budou odchozí soubory komprimovat gzipem, nebo ne. V případě zapnuté gzip komprese můžete konfigurační soubor rozšířit o volby:

  • gzip_min_length - pouze odpovědi větší než zadaná hodnota budou komprimovány gzipem
  • gzip_buffers - velikost bufferů, do kterých bude uložena komprimovaná odpověd; pokud není volba nastavena, použije se velikost stránky, která je v závislosti na platformě 4, nebo 8K
  • gzip_types - jaké mime typy se mají komprimovat; ve výchozím nastavení se komprimují jen text/html

  Více konfiguračních voleb pro modul gzip najdete v dokumentaci.

  Sekce http má podsekci server, ve které už se konfigurují jednotliví virtuální hosté.

  Řádek listen [::]:80; určuje, na jakých adresách a portech má nginx nabindovat svůj socket. Uvedená konfigurace nabidnuje nginx na port 80 na všechny IPv4 a IPv6 adresy; parametr listen může obsahovat adresu, na kterou se má server nabindovat, případně port.

  • 127.0.0.1 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 80
  • 127.0.0.1:8080 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 8080
  • 443 default ssl - nabinduje nginx na všech IPv4 adresách na port 443 pro https spojení

  Konfigurační volba server_name se používá pro named virtual hosty. Z každého příchozího HTTP požadavku se vezme hlavička Host a ta je pak porovnávána se server_name. Při první shodě je požadavek obsloužen podle dané konfigurace. Volba server_name může být klasické jméno ism.m4r3k.org, jméno se žolíkovým znakem (wildcard) na začátku či konci (*.ism.m4r3k.org, ism.m4r3k.*) nebo jméno definované regulárním výrazem. server_name může mít více záznamů, v takovém případě se jednotlivé záznamy oddělují mezerou.

  První část location obsahuje pokyny, jak obsloužit všechny HTTP požadavky, volba root určuje cestu k adresáři, kde jsou k nalezení požadovaná data. Na rozdíl od webového serveru Apache nginx nezahazuje matchující se část v location. Budete li tedy chtít mít pro adresář /tmp/ povoleno procházení (autoindexing), musíte vytvořit následující location.

  location /tmp/ {
  	root /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
  	autoindex on;
  }
  

  Tato část konfiguračního souboru zajistí, že každý požadavek http://ism.m4r3k.org/tmp/nejaky-soubor.txt bude směřovat do adresáře /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/tmp/. A pokud se někdo pokusí otevřít http://ism.m4r3k.org/tmp/, tak se mu zobrazí všechny soubory včetně podadresářů, vizte například tuto stránku.

  Konfigurační volba error_page slouží k nastavení chování chybových kódů HTTP protokolů. Uvedený řádek error_page 500 502 503 504 50x.html; zajistí, aby byly uvedené chybové kódy 500, 502, 503, 504 přesměrovány na statickou stránku 50x.html. Úplně stejně můžete pracovat i s dalšími kódy jako 404 Not found nebo 403 Forbiden. Případně můžete také zajistit změnu chybového kódu, například pokud místo kódu 404 Not found chcete vracet nějaký soubor s kódem 200 OK, můžete do konfiguračního souboru přidat následující řádek error_page 404 =200 vraceny-soubor.html;.

  FastCGI PHP

  Jak jsem již řekl, nginx neumí mod_php, jako to dělá Apache, ale umí FastCGI, což je na většinu použití dostatečné. A pokud FastCGI nestačí, může nám na pozadí běžet Apache a nginx dělat k tomuto webserveru jen proxy. O FastCGI PHP se nám stará poslední část uvedeného konfiguračního souboru, tedy ta začínající location ~ \.php$. Znak ~ označuje regulární výraz, který slouží k identifikaci požadavků, jež mají být zpracovávány pomocí FastCGI. Volba fastcgi_pass specifikuje, kam má nginx předávat své požadavky na zpracování. Může se jednat o IP adresu a port jako v mém případě nebo o Unixový socket - zadáte unix:/cesta-k/socketu.socket. Řádek fastcgi_index index.php; říká, jaké má být jméno zpracovávaného souboru, pokud bude uvedená cesta končit znakem lomítka (/). V našem případě se jedná o FastCGI PHP, takže očekáváme v adresáři soubor index.php. Další řádek je fastcgi_param. Ten slouží k nastavování parametrů pro CGI požadavek, který bude odeslán na cíl podle volby fastcgi_pass. V našem příkladu nastavujeme volbu SCRIPT_FILENAME na cestu k samotnémi CGI skriptu, tedy /srv/www/htdocs/prace.m4r3k.org/$fastcgi_script_name. Jak jistě uhádnete, proměnná $fastcgi_script_name obsahuje všechno, co následuje po / v požadavku GET, který webserver obdržel. Pokud tedy bude požadavek GET vypadat takto: GET /scripts/rss.php HTTP/1.1, tak v proměnné $fastcgi_script_name bude cesta scripts/rss.php.

  Posledním řádkem načítám soubor /etc/nginx/fastcgi_params, který obsahuje následující parametry pro FastCGI:

  fastcgi_param GATEWAY_INTERFACE CGI/1.1;
  fastcgi_param SERVER_SOFTWARE nginx;
  
  fastcgi_param QUERY_STRING $query_string;
  fastcgi_param REQUEST_METHOD $request_method;
  fastcgi_param CONTENT_TYPE $content_type;
  fastcgi_param CONTENT_LENGTH $content_length;
  
  fastcgi_param SCRIPT_NAME $fastcgi_script_name;
  fastcgi_param REQUEST_URI $request_uri;
  fastcgi_param DOCUMENT_URI $document_uri;
  fastcgi_param DOCUMENT_ROOT $document_root;
  fastcgi_param SERVER_PROTOCOL $server_protocol;
  
  fastcgi_param REMOTE_ADDR $remote_addr;
  fastcgi_param REMOTE_PORT $remote_port;
  fastcgi_param SERVER_ADDR $server_addr;
  fastcgi_param SERVER_PORT $server_port;
  fastcgi_param SERVER_NAME $server_name;
  

  Nyní, když jsme donutili nginx předávat požadavky na php soubory někam dále, slušelo by se ještě zajistit, aby tyto požadavky i očekávalo něco, co je následně zpracuje - jinak dostaneme chybovou zprávu 502 Bad gateway. Já osobně jsem se inspiroval tím, jak to dělá lighttpd, a použil jsem program spawn-fcgi k tomu, aby mi vytvořil požadovaný počet procesů php-cgi, nabindoval jim sockety a zahodil rootovská privilegia. spawn-fcgi spouštím s následujícími parametry:

  /usr/bin/spawn-fcgi -C 10 -a 127.0.0.1 -p 9000 -u nginx -f /usr/bin/php-cgi
  

  Parametr -C udává počet instancí, které mají být spuštěny, -a je adresa, na kterou se má php-cgi nabindovat, -p udává port, na který se bude bindovat, -u udává uživatele, pod kterým se má php-cgi spouštět, a -f udává cestu k binárce, která se má spouštět.

         

  Hodnocení: 93 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  5.8.2009 03:51 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat
  To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
  je to jen "hloupá proxy"
  Ehm, jak vypadá chytrá proxy? Je mi jasné, že pokud něco neumí out-of-the-box nativně PHP, spousta PHP programátorů to bude považovat za nepotřebný balast a proto je třeba je poučit, ale zacházet až tak daleko :-)
  Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O.
  Myšleno je nejspíš diskové I/O, že... Blokující síťové I/O, to by si snad při single-process single-thread architektuře nikdo nedovolil... Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1? :-) A rozdíl by tu byl ještě jeden :-)
  frEon avatar 5.8.2009 07:52 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
  Vim o mistech kde apache nestihal a nginx se flaka
  Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1?
  epoll/poll/select/rtsignals...
  Talking about music is like dancing to architecture.
  5.8.2009 10:16 ByCzech
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  >> A rozdíl by tu byl ještě jeden

   

  Nesmíte věřit všemu co se kde píše. Tyhle věci se dají nastavovat a zpravidla jsou nastaveny správně, aby se podobné věci neděly.

  5.8.2009 11:12 sadfdcvsdbv
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  V defaultnom nastaveni to funguje na Apache so Suhosinom; aj docela velke obmedzenia sa daju obist tymto utokom.

  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:48 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Myšleno je nejspíš diskové I/O, že...
  Ano, mysleli jsme samozřejmě diskové I/O.
  5.8.2009 06:57 Lampa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  seberte programatorum .htaccess nebo rewrite, ti budou nadavat
  5.8.2009 09:37 xfwrwe
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  bez .htaccess nepouzitelne ;-)

  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:52 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Ono to umí rewrite, sám mám rewrite na www.m4r3k.org nasazen.
  5.8.2009 11:11 Jan Molič
  Rozbalit Rozbalit vše Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
  Setkal jsem se už s celou řadou webserverů, které si dávaly za cíl nahradit Apache. Momentálně například používám Lighttpd. Přesto autoři těchto webserverů opomíjejí základní problémy, které brání většímu nasazení alternativních webserverů:
  1. jiný formát konfiguračního souboru - osobně bych navrhoval načítací hanismus, který by rozuměl jak vlastnímu konfiguráku, tak formátu httpd.conf
  2. uživatelům musí fungovat aspoň základní nastavení v .htaccess - většina lidí používá CMS a vůbec tomu nerozumí; parser .htaccess souvisí s možností načítat formát httpd.conf
  3. mod_rewrite - napsat kompatibilní mod_rewrite by nemělo být těžké; tento modul je snad nejdůležitější pro většinu uživatelů Apache
  Jendа avatar 5.8.2009 12:37 Jendа | skóre: 74 | blog: Výlevníček | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
  1. a 3. - proč by měly být tyto webservery kompatibilní s Apachem? Osobně se mi líbí právě proto, že jdou jinou cestou. [stejně jako Linux] Chápu, že možnost načtení konfiguráku konkurence je výhoda, ale osobně už půl roku jedu na pár strojích lighttpd a k apachí konfiguraci bych se už vrátit nechtěl.

  2. - ano, to je bohužel blocker :-(
  I don't believe in the concept of personal property that isn't mine.
  frEon avatar 5.8.2009 12:00 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Talking about music is like dancing to architecture.
  Limoto avatar 5.8.2009 13:13 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  Ale je nekompatibilní s Apache. Stejně jako v lighttpd...

  frEon avatar 6.8.2009 00:42 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  ake to snad neni problem, ne? imo dulezity je, ze to nabizi stejnou funkcionalitu
  Talking about music is like dancing to architecture.
  6.8.2009 09:58 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  to poznám v tvare "nechcem windows, ale chcem, aby to bolo ako windows"
  5.8.2009 14:40 motyq
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  btw pryc jsou doby kdy na nginx byla potreba rustina :)
  aktualni anglicka wikina je uz velice schopna a vseobjimajici

  http://wiki.nginx.org/NginxHttpRewriteModule

  frEon avatar 6.8.2009 00:41 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  pravdu mas, nemoh jsem to v rychlosti najit
  Talking about music is like dancing to architecture.
  Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 12:15 Fluttershy, yay! | skóre: 81 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Kdo je to Amy Winston?
  5.8.2009 15:49 Amy | skóre: 6 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  To budu asi ja ;)

  Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:53 Fluttershy, yay! | skóre: 81 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Aha, já si říkal, že je to takové typické české jméno. ~_^
  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:55 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Zhruba stejně typicky české jako Max Devaine (Max).
  Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:56 Fluttershy, yay! | skóre: 81 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Že jo!
  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:57 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  5.8.2009 20:19 me
  Rozbalit Rozbalit vše nginx X lighttpd

  Chybi mi aspon strucne zduvodneni, proc by jsem mel zkusit nginx  a ne treba lighttpd (ktery je znamejsi). V cem je nginx lespi nez lighttpd?

   

  6.8.2009 02:22 Brud
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

  Nebo teba boa ?

  Ci jine valstni napsane web servery ?

  Uznavam ze apache2 je na lecktere veci tezsi ...

  ... ale neni to spis o konfiguraci ?

  11.8.2009 17:23 me
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

  A proc BOA??

  23 Feb 2005 - Version 0.94.14rc21 released!

  ten projekt prakticky skoncil... Jak jej muzete porovnavat s lighttpd?

   

  11.8.2009 17:58 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd
  To ale neznamená, že by Boa nefungoval :-) Boa je tak trochu legenda, je to webserver s pollovací architekturou snad už od roku 1995. Pamatuju si, že na přednášce o sítích na FELu, když se mluvilo o pollování, říkali tomu "ve stylu Boa".

  A nějaký vlastní webserver... o tom snad ani nemá cenu mluvit :-)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.