abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 11:22 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 4.0.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 17:00 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 5.3 byla vydána verze 5.4 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Nová verze RawTherapee je k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:44 | Nová verze

Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 10 (JDK 10). Nové verze Java SE nově vychází každých 6 měsíců. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je tedy pouze 12.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
včera 12:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost CTS Labs publikovala před týdnem informace o 13 bezpečnostních chybách v procesorech a čipových sadách od společnosti AMD. Chybám dala souhrnný název AMDFLAWS a rozdělila je do 4 skupin: RYZENFALL, MASTERKEY, FALLOUT a CHIMERA. Dosud se nevědělo, zda se jedná o opravdové chyby nebo jenom o předčasný apríl. Nebyly zveřejněny žádné detaily a samotná společnost AMD byla o chybách informována méně než 24 hodin dříve. Před několika hodinami ale společnost AMD bezpečnostní chyby potvrdila a oznámila, že vydá aktualizace firmwarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
20.3. 21:11 | Nová verze

Gordon "Fyodor" Lyon vydal Nmap 7.70. Nová stabilní verze tohoto nástroje přináší například 9 nových NSE (Nmap Scripting Engine) skriptů od 8 autorů. Celkový počet NSE skriptů tak stoupl na 588. Podrobný přehled novinek a vylepšení v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.3. 20:55 | Nová verze

Vývojáři display serveru Mir (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.31.0 (0.31.0.1) tohoto serveru. Přehled oprav a novinek na GitHubu. Upozornit lze na změnu ABI.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
20.3. 05:55 | Nová verze

Byla vydána verze 1.14.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.14, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer. Z novinek lze zdůraznit podporu WebRTC nebo AV1. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 22:55 | Zajímavý článek

Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 100 tisíc vývojářů. Jejich nejmilovanější platformou zůstává Linux. Linux letos předběhl Windows a stal se také nejpopulárnější platformou vývojářů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.3. 21:44 | Komunita

Novými oficiálními projekty konsorcia Linux Foundation se staly projekty ACRN, Sound Open Firmware (SOF) a OpenBMC. ACRN je open source referenční hypervisor pro IoT. Sound Open Firmware (SOF) je open source audio DSP (Digital Signal Processing) firmware a SDK. OpenBMC je open source firmware pro BMC (Baseboard Management Controller).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 16:11 | Zajímavý projekt

Před třemi týdny Mozilla.cz oznámila, že sbírá české věty pro projekt Common Voice. Dnes oznámila, že začala sbírat nahrávky těchto vět. Podpořit projekt svým hlasem lze na voice.mozilla.cz.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Používáte na serverech port knocking?
 (2%)
 (8%)
 (47%)
 (30%)
 (14%)
Celkem 66 hlasů
 Komentářů: 4, poslední 20.3. 18:26
  Rozcestník

  nginx – lehkotonážní webserver

  5. 8. 2009 | Marek Stopka, Amy Winston | Sítě | 10882×

  Spousta z vás jistě používá webový server Apache. Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat, máte v podstatě jen dvě možnosti; buď upgradovat hardware (případně pořídit nějaké load-balancing řešení), nebo zkusit vyměnit težkotonážní Apache za nějaký jiný server, např. nginx. Seznámení s webovým serverem nginx jsme si pro vás v tomto článku připravili.

  Představení

  nginx (vyslovováno engine x) je lehkotonážní webový server/reverzní proxy vydaný pod licencí BSD. Mimo protokolů http/http(s) zvládá i POP3 a IMAP, takže se ve skutečnosti nejedná jen o webový server. Ale na e-mailové vlastnosti tohoto webového serveru se v článku zaměřovat nebudeme.

  Tento webový server umí servírovat veškerý statický obsah (statické HTML, CSS, iso, ...) a určitý typ požadavků směřovat jinam. Nativně webserver neumí PHP, ani Python, Ruby, ... je to jen "hloupá proxy" a webový server pro statický obsah. Avšak důležité je to, že je to i proxy. Pokud si totiž jako pomocníka přivoláme buď FastCGI, nebo jiný webový server (který už mod_php nebo cokoli jiného, po čem toužíme, umí), můžeme nginx použít jako proxy pro servírování tohoto obsahu.

  nginx s FastCGI PHP

  Na svém serveru ism.m4r3k.org používám FastCGI PHP s nginxem. FastCGI PHP je zhruba stejně rychlé jako mod_php, avšak nese sebou větší paměťový overhead, což však u méně náročných webových prezentací nemusí vůbec vadit. Moje konfigurace vypadá následovně:

  user nginx;
  worker_processes 1;
  
  events {
    worker_connections 1024;
  }
  
  http {
    include    mime.types;
    default_type application/octet-stream;
  
    sendfile    on;
  
    keepalive_timeout 65;
  
    gzip on;
  
    server {
      listen    [::]:80;
      server_name ism.m4r3k.org;
  
      location / {
        root  /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
        index index.html index.htm index.php;
      }
  
      # redirect server error pages to the static page /50x.html
      error_page  500 502 503 504 50x.html;
      location = /50x.html {
        root  /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
      }
  
      # pass the PHP scripts to FastCGI server listening on 127.0.0.1:9000
  
      location ~ \.php$ {
        root      html;
        fastcgi_pass  127.0.0.1:9000;
        fastcgi_index index.php;
        fastcgi_param SCRIPT_FILENAME /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/$fastcgi_script_name;
        include    fastcgi_params;
      }
    }
  }
  

  První řádek user říká nginxu, aby po svém startu zahodil rootovská privilegia a začal fungovat pod uživatelem nginx. Start pod uživatelem root je nutný, pokud chcete, aby nginx běžel na portech nižších než 1024, které si může nabindovat jen root.

  Řádek worker_processes říká, kolik má běžet procesů pro obsluhu uživatelských požadavků. Každý worker proces může obsloužit takový počet příchozích spojení, jaký je definován konfiguračním řádkem worker_connections. Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O. Pokud si chcete spočítat maximální počet spojení, které je v jednu chvíli váš server schopen obsloužit, docílíte toho tím, že vynásobíte počet worker procesů hodnotou worker spojení (worker_processes * worker_connections), v naší konfiguraci je tedy webový server schopen obsloužit maximálně 1024 klientů.

  V části konfigurace http načítáme soubor mime.types, který obsahuje přiřazení Content-Type k jednotlivým příponám souborů.

  types {
    text/html               html htm shtml;
    text/css               css;
    text/xml               xml;
    image/gif               gif;
    image/jpeg              jpeg jpg;
    application/x-javascript       js;
    application/atom+xml         atom;
    application/rss+xml          rss;
  }
  

  Parametr gzip udává, zda se budou odchozí soubory komprimovat gzipem, nebo ne. V případě zapnuté gzip komprese můžete konfigurační soubor rozšířit o volby:

  • gzip_min_length - pouze odpovědi větší než zadaná hodnota budou komprimovány gzipem
  • gzip_buffers - velikost bufferů, do kterých bude uložena komprimovaná odpověd; pokud není volba nastavena, použije se velikost stránky, která je v závislosti na platformě 4, nebo 8K
  • gzip_types - jaké mime typy se mají komprimovat; ve výchozím nastavení se komprimují jen text/html

  Více konfiguračních voleb pro modul gzip najdete v dokumentaci.

  Sekce http má podsekci server, ve které už se konfigurují jednotliví virtuální hosté.

  Řádek listen [::]:80; určuje, na jakých adresách a portech má nginx nabindovat svůj socket. Uvedená konfigurace nabidnuje nginx na port 80 na všechny IPv4 a IPv6 adresy; parametr listen může obsahovat adresu, na kterou se má server nabindovat, případně port.

  • 127.0.0.1 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 80
  • 127.0.0.1:8080 - nabinduje nginx na adresu 127.0.0.1 port 8080
  • 443 default ssl - nabinduje nginx na všech IPv4 adresách na port 443 pro https spojení

  Konfigurační volba server_name se používá pro named virtual hosty. Z každého příchozího HTTP požadavku se vezme hlavička Host a ta je pak porovnávána se server_name. Při první shodě je požadavek obsloužen podle dané konfigurace. Volba server_name může být klasické jméno ism.m4r3k.org, jméno se žolíkovým znakem (wildcard) na začátku či konci (*.ism.m4r3k.org, ism.m4r3k.*) nebo jméno definované regulárním výrazem. server_name může mít více záznamů, v takovém případě se jednotlivé záznamy oddělují mezerou.

  První část location obsahuje pokyny, jak obsloužit všechny HTTP požadavky, volba root určuje cestu k adresáři, kde jsou k nalezení požadovaná data. Na rozdíl od webového serveru Apache nginx nezahazuje matchující se část v location. Budete li tedy chtít mít pro adresář /tmp/ povoleno procházení (autoindexing), musíte vytvořit následující location.

  location /tmp/ {
  	root /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/;
  	autoindex on;
  }
  

  Tato část konfiguračního souboru zajistí, že každý požadavek http://ism.m4r3k.org/tmp/nejaky-soubor.txt bude směřovat do adresáře /srv/www/htdocs/ism.m4r3k.org/tmp/. A pokud se někdo pokusí otevřít http://ism.m4r3k.org/tmp/, tak se mu zobrazí všechny soubory včetně podadresářů, vizte například tuto stránku.

  Konfigurační volba error_page slouží k nastavení chování chybových kódů HTTP protokolů. Uvedený řádek error_page 500 502 503 504 50x.html; zajistí, aby byly uvedené chybové kódy 500, 502, 503, 504 přesměrovány na statickou stránku 50x.html. Úplně stejně můžete pracovat i s dalšími kódy jako 404 Not found nebo 403 Forbiden. Případně můžete také zajistit změnu chybového kódu, například pokud místo kódu 404 Not found chcete vracet nějaký soubor s kódem 200 OK, můžete do konfiguračního souboru přidat následující řádek error_page 404 =200 vraceny-soubor.html;.

  FastCGI PHP

  Jak jsem již řekl, nginx neumí mod_php, jako to dělá Apache, ale umí FastCGI, což je na většinu použití dostatečné. A pokud FastCGI nestačí, může nám na pozadí běžet Apache a nginx dělat k tomuto webserveru jen proxy. O FastCGI PHP se nám stará poslední část uvedeného konfiguračního souboru, tedy ta začínající location ~ \.php$. Znak ~ označuje regulární výraz, který slouží k identifikaci požadavků, jež mají být zpracovávány pomocí FastCGI. Volba fastcgi_pass specifikuje, kam má nginx předávat své požadavky na zpracování. Může se jednat o IP adresu a port jako v mém případě nebo o Unixový socket - zadáte unix:/cesta-k/socketu.socket. Řádek fastcgi_index index.php; říká, jaké má být jméno zpracovávaného souboru, pokud bude uvedená cesta končit znakem lomítka (/). V našem případě se jedná o FastCGI PHP, takže očekáváme v adresáři soubor index.php. Další řádek je fastcgi_param. Ten slouží k nastavování parametrů pro CGI požadavek, který bude odeslán na cíl podle volby fastcgi_pass. V našem příkladu nastavujeme volbu SCRIPT_FILENAME na cestu k samotnémi CGI skriptu, tedy /srv/www/htdocs/prace.m4r3k.org/$fastcgi_script_name. Jak jistě uhádnete, proměnná $fastcgi_script_name obsahuje všechno, co následuje po / v požadavku GET, který webserver obdržel. Pokud tedy bude požadavek GET vypadat takto: GET /scripts/rss.php HTTP/1.1, tak v proměnné $fastcgi_script_name bude cesta scripts/rss.php.

  Posledním řádkem načítám soubor /etc/nginx/fastcgi_params, který obsahuje následující parametry pro FastCGI:

  fastcgi_param GATEWAY_INTERFACE CGI/1.1;
  fastcgi_param SERVER_SOFTWARE nginx;
  
  fastcgi_param QUERY_STRING $query_string;
  fastcgi_param REQUEST_METHOD $request_method;
  fastcgi_param CONTENT_TYPE $content_type;
  fastcgi_param CONTENT_LENGTH $content_length;
  
  fastcgi_param SCRIPT_NAME $fastcgi_script_name;
  fastcgi_param REQUEST_URI $request_uri;
  fastcgi_param DOCUMENT_URI $document_uri;
  fastcgi_param DOCUMENT_ROOT $document_root;
  fastcgi_param SERVER_PROTOCOL $server_protocol;
  
  fastcgi_param REMOTE_ADDR $remote_addr;
  fastcgi_param REMOTE_PORT $remote_port;
  fastcgi_param SERVER_ADDR $server_addr;
  fastcgi_param SERVER_PORT $server_port;
  fastcgi_param SERVER_NAME $server_name;
  

  Nyní, když jsme donutili nginx předávat požadavky na php soubory někam dále, slušelo by se ještě zajistit, aby tyto požadavky i očekávalo něco, co je následně zpracuje - jinak dostaneme chybovou zprávu 502 Bad gateway. Já osobně jsem se inspiroval tím, jak to dělá lighttpd, a použil jsem program spawn-fcgi k tomu, aby mi vytvořil požadovaný počet procesů php-cgi, nabindoval jim sockety a zahodil rootovská privilegia. spawn-fcgi spouštím s následujícími parametry:

  /usr/bin/spawn-fcgi -C 10 -a 127.0.0.1 -p 9000 -u nginx -f /usr/bin/php-cgi
  

  Parametr -C udává počet instancí, které mají být spuštěny, -a je adresa, na kterou se má php-cgi nabindovat, -p udává port, na který se bude bindovat, -u udává uživatele, pod kterým se má php-cgi spouštět, a -f udává cestu k binárce, která se má spouštět.

         

  Hodnocení: 93 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  5.8.2009 03:51 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat
  To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
  je to jen "hloupá proxy"
  Ehm, jak vypadá chytrá proxy? Je mi jasné, že pokud něco neumí out-of-the-box nativně PHP, spousta PHP programátorů to bude považovat za nepotřebný balast a proto je třeba je poučit, ale zacházet až tak daleko :-)
  Důvodem pro zvýšení počtu worker procesů může být například využití více jader/procesorů u serveru s SMP, případně snížení latence způsobené blokacemi z I/O.
  Myšleno je nejspíš diskové I/O, že... Blokující síťové I/O, to by si snad při single-process single-thread architektuře nikdo nedovolil... Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1? :-) A rozdíl by tu byl ještě jeden :-)
  frEon avatar 5.8.2009 07:52 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  To mi v této oblasti přijde už jako klišé. Apache toho zvládne docela hodně, záleží na konfiguraci, přičemž konfigurace "jeden Apache dělá všechno" není zrovna z nejvýkonnějších. Ale je pravda, že servery jako nginx nebo Lighttpd mají nároky (prostředky OS, CPU i paměť) ještě menší a hlavně mají i jednodušší (nebo prostě jen hezčí) konfiguraci.
  Vim o mistech kde apache nestihal a nginx se flaka
  Vlastně když už jsme u té architektury, jaký že je to ten hlavní rozdíl mezi nginxem a Apachem a proč narozdíl od Apache můžeme s klidným svědomím nechat worker_processes na hodnotě 1?
  epoll/poll/select/rtsignals...
  Talking about music is like dancing to architecture.
  5.8.2009 10:16 ByCzech
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  >> A rozdíl by tu byl ještě jeden

   

  Nesmíte věřit všemu co se kde píše. Tyhle věci se dají nastavovat a zpravidla jsou nastaveny správně, aby se podobné věci neděly.

  5.8.2009 11:12 sadfdcvsdbv
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  V defaultnom nastaveni to funguje na Apache so Suhosinom; aj docela velke obmedzenia sa daju obist tymto utokom.

  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:48 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Myšleno je nejspíš diskové I/O, že...
  Ano, mysleli jsme samozřejmě diskové I/O.
  5.8.2009 06:57 Lampa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  seberte programatorum .htaccess nebo rewrite, ti budou nadavat
  5.8.2009 09:37 xfwrwe
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  bez .htaccess nepouzitelne ;-)

  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:52 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Ono to umí rewrite, sám mám rewrite na www.m4r3k.org nasazen.
  5.8.2009 11:11 Jan Molič
  Rozbalit Rozbalit vše Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
  Setkal jsem se už s celou řadou webserverů, které si dávaly za cíl nahradit Apache. Momentálně například používám Lighttpd. Přesto autoři těchto webserverů opomíjejí základní problémy, které brání většímu nasazení alternativních webserverů:
  1. jiný formát konfiguračního souboru - osobně bych navrhoval načítací hanismus, který by rozuměl jak vlastnímu konfiguráku, tak formátu httpd.conf
  2. uživatelům musí fungovat aspoň základní nastavení v .htaccess - většina lidí používá CMS a vůbec tomu nerozumí; parser .htaccess souvisí s možností načítat formát httpd.conf
  3. mod_rewrite - napsat kompatibilní mod_rewrite by nemělo být těžké; tento modul je snad nejdůležitější pro většinu uživatelů Apache
  Jendа avatar 5.8.2009 12:37 Jendа | skóre: 74 | blog: Výlevníček | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Opravdu konkurovat Apache znamená, používat kompatibilními konfiguráky
  1. a 3. - proč by měly být tyto webservery kompatibilní s Apachem? Osobně se mi líbí právě proto, že jdou jinou cestou. [stejně jako Linux] Chápu, že možnost načtení konfiguráku konkurence je výhoda, ale osobně už půl roku jedu na pár strojích lighttpd a k apachí konfiguraci bych se už vrátit nechtěl.

  2. - ano, to je bohužel blocker :-(
  Ten okamžik když si spletete Novikov a Novičok.
  frEon avatar 5.8.2009 12:00 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Talking about music is like dancing to architecture.
  Limoto avatar 5.8.2009 13:13 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  Ale je nekompatibilní s Apache. Stejně jako v lighttpd...

  frEon avatar 6.8.2009 00:42 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  ake to snad neni problem, ne? imo dulezity je, ze to nabizi stejnou funkcionalitu
  Talking about music is like dancing to architecture.
  6.8.2009 09:58 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  to poznám v tvare "nechcem windows, ale chcem, aby to bolo ako windows"
  5.8.2009 14:40 motyq
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  btw pryc jsou doby kdy na nginx byla potreba rustina :)
  aktualni anglicka wikina je uz velice schopna a vseobjimajici

  http://wiki.nginx.org/NginxHttpRewriteModule

  frEon avatar 6.8.2009 00:41 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  pravdu mas, nemoh jsem to v rychlosti najit
  Talking about music is like dancing to architecture.
  Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 12:15 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Kdo je to Amy Winston?
  5.8.2009 15:49 Amy | skóre: 6 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver

  To budu asi ja ;)

  Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:53 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Aha, já si říkal, že je to takové typické české jméno. ~_^
  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:55 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Zhruba stejně typicky české jako Max Devaine (Max).
  Fluttershy, yay! avatar 5.8.2009 15:56 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  Že jo!
  Marek Stopka avatar 5.8.2009 15:57 Marek Stopka | skóre: 57 | blog: Paranoidní blog | London, United Kingdom
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx – lehkotonážní webserver
  5.8.2009 20:19 me
  Rozbalit Rozbalit vše nginx X lighttpd

  Chybi mi aspon strucne zduvodneni, proc by jsem mel zkusit nginx  a ne treba lighttpd (ktery je znamejsi). V cem je nginx lespi nez lighttpd?

   

  6.8.2009 02:22 Brud
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

  Nebo teba boa ?

  Ci jine valstni napsane web servery ?

  Uznavam ze apache2 je na lecktere veci tezsi ...

  ... ale neni to spis o konfiguraci ?

  11.8.2009 17:23 me
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd

  A proc BOA??

  23 Feb 2005 - Version 0.94.14rc21 released!

  ten projekt prakticky skoncil... Jak jej muzete porovnavat s lighttpd?

   

  11.8.2009 17:58 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: nginx X lighttpd
  To ale neznamená, že by Boa nefungoval :-) Boa je tak trochu legenda, je to webserver s pollovací architekturou snad už od roku 1995. Pamatuju si, že na přednášce o sítích na FELu, když se mluvilo o pollování, říkali tomu "ve stylu Boa".

  A nějaký vlastní webserver... o tom snad ani nemá cenu mluvit :-)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.