Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rok 2020 v cloud computingu: více aliancí a HPC. Svět open source databází ve firmách. Procesy DevOps se brzy neobejdou bez umělé inteligence. IT Byznys v roce 2019: operační systémy, trh PC a nekonečný soudní proces o Java API.
Prognóza společnosti Forrester předpokládá, že v roce 2020 dojde v byznysu veřejných cloudových služeb k řadě změn. Jako nejvýznamnější z trendů analytici předpokládají, že bude vznikat více aliancí. Dodavatelé softwaru budou v cloudu své produkty SaaS nabízet stále více nikoliv sami, ale v rámci aliancí s hlavními poskytovateli IaaS. Má to být mj. důsledek cen, když cloud ceny softwaru srazil a poskytovat řešení SaaS vlastními silami se vůbec nemusí vyplatit. Naopak Amazon, Google a Microsoft mají již díky infrastruktuře hyperškálovatelné cloudy a z toho vyplývající úspory z rozsahu.
Databázový trh má podle Gartneru roční objem 46 miliard dolarů (údaje za rok 2018), přičemž 70 % tohoto objemu představují nikoliv uzavřené produkty největších dodavatelů, ale open source databáze. Podrobně nyní zmapovala svět open source databází studie společnosti Percona. Při hodnocení výsledků studie je ovšem třeba vzít v úvahu, že byly získány průzkumem mezi právě mezi účastníky konference o open source databázích.
Z pravidelného průzkumu World Quality Report 2018–19 vyplývají nové trendy v kontrole kvality (QA) a testování softwaru. I do testování softwaru ve stále větší míře zasahuje automatizace, která je založena na umělé inteligenci. Ta začne brzy prorůstat procesy vývoje, nasazování a provozu softwaru (DevOps) jako celek.
Jak se rok chýlí ke konci, přibývá jak prognóz trendů roku následujícího, tak i shrnutí nejvýznamnějších událostí. Některá témata jsme zde na ITBizu pokrývali pravidelně. Co jsme naopak opomíjeli, ale jiná média hodnotí jako klíčové události IT byznysu? Za pozornost stojí vývoj na poli operačních systémů a vleklý soudí spor Oracle vs. Google.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: