Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rok 2017 v informačních technologiích nezažil žádné velké akvizice, nejzajímavější mají na svém kontě Intel (MobilEye) a Amazon (Whole Foods). V bezpečnosti se řešil ransomware i malware těžící kryptoměny. Dění v ČR se točilo dění nejen kolem GDPR, EET či DVB-T2.
Společnost IBM oznámila, že firma Fusion Genomics chce pomocí cloudových technologií IBM posílit svou schopnost odhalit pandemie dříve, než nastanou.
V kanceláři máte plné šanony dokumentů, ale když potřebujete najít něco konkrétního, a nadto ještě rychle, je to problém. Nebo jste o krok dál a všechny papírové dokumenty si skenujete, ale opět, prohledávání je zdlouhavé a problematické, protože musíte soubory na obrazovce pročítat jeden po druhém. Jak na tištěné i elektronické dokumenty, aby vaše kancelář byla moderní a nebrzdila vás?
Vladimír Krejčů je od listopadu 2017 zodpovědný za rozvoj spolupráce se 706 ProPartnery společnosti.
Podle předpovědi Institute for the Future (IFTF) vstupujeme do nové éry v partnerství lidí a strojů. Do roku 2030 budou lidé a stroje pracovat ve stále užší souhře, která výrazně promění naše životy. Vznikají technologie, jako je umělá inteligence (AI), rozšířená realita (AR) nebo virtuální realita (VR), dochází k výraznému pokroku v technologiích internetu věcí (IoT) a cloud computingu.
Oceněná zařízení se zaměřují hlavně na snadnou použitelnost.
Rok 2018 bude ve znamení investic do loajality zaměstnanců. Firmy se chtějí zaměřit zejména na nabídku lákavých benefitů a talent management.
Odborníci odhadují, že po roce 2025 budou kvantové počítače dostupné vládám, tajným službám apod. institucím. Ty mohou již nyní zachycovat data a za necelých 10 let ochranu rozlousknout. Kvantová kryptografie prý ve stejném časovém horizontu masově implementovatelná nebude, čili je nejvyšší čas nasazovat nové metody – pokud již není pozdě.
Jeden ze zakladatelů enterprise architektury John Zachman srovnává IT v institucích s Boeingem: Firma, která kupuje Boeing 747 se o tak významnou investici vzorně stará. Má pracovníky, kteří pečlivě sledují a snaží se optimalizovat využitelnost a výnosnost letadla. Jiní zase řídí údržbu. IT architektura, tedy suma všeho hardwaru a softwaru v instituci, bývá mnohem dražší než Boeing 747. A přesto se často neklade patřičná pozornost na řízení tak zásadní investice. K tom stěží ještě něco dodat.
Tentokrát pro těžbu kryptoměn zneužíval návštěvníky webu zprostředkovatel reklamy.
V nabídce je řešení dostupné jako předem integrovaný a snadno implementovatelný rackový systém.
„Můžeme proplácet účty s našimi protistranami po celém světě bez ohledu na sankce,“ prohlásil Putinův ekonomický poradce.
Skokan roku: javový skript CoinMiner.
Přenosové učení je formou hloubkového učení, kde je výuka systému namísto dat z reality založena na různých simulacích.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: