abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 814 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Jak je to s kovovým supravodivým vodíkem

    16. 3. 2017 | Redakce | Různé | 2110×

    Uhlíkové nanotrubičky. Kuriózní výsledek sporu o alimenty. Škodlivost vzdělání. Stabilní jednoatomové magnety, rekordní hustota ukládání dat. Umělá inteligence v nákupních centrech. Jak může mobil v sítích 5G delegovat výpočty na server?

    Uhlíková nanotrubička jako tepelný motor

    Nový nanosystém dokáže vytvářet mechanický pohyb bez elektrického proudu. De facto jde o miniaturní tepelný motor. Jak to celé funguje? Nanoeletromechamické systémy se označují jako NEMS, jedná se o pokročilejší verzi známých systémů MEMS.

    Chiméry: Všude kolem nás, i v lidských mozcích

    Když se zkoumalo, zda jsou děti Lydie Fairchildové opravdu dětmi muže, s nímž se soudila o alimenty, dospělo se k nečekanému výsledku: jeho děti to jsou, ale její ne. Pojednáváme o chimérách, tedy organismech složených z buněk s různým genomem. (Ano, rozumný výklad by zněl, že v porodnici se zaměnily děti a dotyčný playboy byl tehdy otcem třeba poloviny dětí, co se tehdy rodily, nebo na to alespoň existovalo podezření. Ale ne, o tohle nepůjde.) Tyto situace jsou mnohem častější, než by se zdálo, např. ženy mívají v sobě (v mozcích!) buňky s chromozomem Y. Samozřejmě u jiných organismů než u člověka to nezní tak pikantně, ale zase najdeme mnohem bizarnější kombinace, různě namíchané genomy. Úryvek z knihy Jak se dělá evoluce.

    Žirafí krk vrací úder: Ze zápisků stárnoucích primátích samců

    Podrobněji o knize Jak se dělá evoluce. Proč je dobré nepřicházet s ničím novým. Kurz negativního myšlení, chiméry, pes jednobuněčný i pes baskervillský. A něco k eugenice: množí-li se vzdělaní lidé méně než nevzdělaní, je to důkaz evoluční škodlivosti vzdělání, nic víc.

    Spor o kovový vodík

    Při tlaku 495 GPa se vzorek změnil z černého na lesklý s vysokou odrazivostí, což vědce utvrdilo v tom, že jde o kov. Fyzici už dávno předpověděli, že kovový vodík bude metastabilní. Nový výzkum přisuzuje kovovému vodíku i supravodivé vlastnosti při pokojové teplotě. Pochopitelně ale zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Experimenty mají i své kritiky. Ti skutečnost, že vzorek výborně odráží záření, zdůvodňují tím, že jde o polovodič. Polovodiče s úzkým pásem totiž odrážejí světlo také velmi dobře. Podle kritiků je třeba změřit skutečnou vodivost vzorku. A zbývá ještě udělat to vůbec nejpodstatnější: zrušit tlak a zjistit, jestli vodík i poté zůstane v kovovém stavu.

    Stabilní jednoatomové magnety: grafen, iridium a dysprosium

    Jednoatomové magnety by mohly nabídnout rekordní hustotu záznamu až 115 terabitů na čtvereční palec, a být tak základem úložných systémů nové generace. Grafen v tomto případě nepředstavuje vlastní aktivní materiál, ale spolu s iridiem tvoří pouze podklad. Jednotlivé bity jsou reprezentovány atomy dysprosia.

    Krátce

    Podána první žádost o licenci malého modulárního reaktoru. Reaktorová nádoba má v horní části integrovaný svazek teplosměnných trubek, který plní funkci parogenerátoru.

    Umělá inteligence vstupuje do nákupních center. Systém strojového učení pomůže rozeznat náladu zákazníků i odhalit zloděje. Vše na platformě Microsoft Azure.

    Prastarý prach odhaluje tajemství prvních hvězd. Nejvzdálenější objekt pozorovaný pomocí radioteleskopu ALMA. Detekce prachu ukazuje, kdy docházelo k prvním explozím supernov.

    Jak v sítích 5G ulevit mobilu. Na ČVUT vyvíjejí novou technologii mobile edge computing, která přenáší výpočty na server. Přitom by se mobil stále měl dát používat pro aplikace fungující v reálném čase, typicky hry.

    Může planeta způsobit změny jasnosti hvězdy? Planeta HAT-P-2b sice má 8× větší hmotnost než Jupiter, ale stále je to jen asi setina hmotnosti hvězdy.

    Malpy i psi prý odhadnou, komu nevěřit. Zdravý rozum velí, abychom spolupracovali spíše s někým, kdo nás nepodvede, prokázanou službu nám vrátí apod. Dokáže pes nebo malpa toto odhadnout u člověka jen na základě toho, že sleduje jeho interakci s jiným člověkem?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    pushkin avatar 17.3.2017 07:18 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak je to s kovovým supravodivým vodíkem
    Ti skutečnost, že vzorek výborně odráží záření, zdůvodňují tím, že jde o polovodič.
    To ničemu nebrání. GaAs je taky polovodič a při cca 6 K je už supravodivý.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.