abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Gitu bylo nalezeno 5 zranitelností. Opraveny jsou ve verzích 2.45.1, 2.44.1, 2.43.4, 2.42.2, 2.41.1, 2.40.2 a 2.39.4. Útočník může připravit repozitář tak, že při jeho klonování (git clone) může dojít ke spuštění libovolného kódu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.5. 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (11%)
    Celkem 276 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Očekávaný Weylův polokov prý neexistuje

    17.3. | Redakce | Různé | 3122×

    Na hmotnosti protonu se podstatně podílejí i další kvarky. Temná hmota má ukazovat, že Mléčná dráha je velmi dynamická. Hypotéza RNA světa získala další podporu. Jak exoplanety přicházejí o atmosféru.

    Na hmotnosti protonu se podstatně podílejí i další kvarky

    V předchozích studiích se předpokládalo, že hmotnost kvarků sídlících v protonech pochází převážně z jejich složek: dvou kvarků u (up, nahoru) a jednoho kvarku d (dolů, down), přičemž příspěvky ostatních typů kvarků se považovaly za zanedbatelné. Nedávné výzkumy naznačily možnou přítomnost těžších druhů kvarků uvnitř protonů.

    Očekávaný Weylův polokov prý neexistuje

    Existence Weylových polokovů byla předpovězena v roce 2010. Mají patřit do třídy topologických materiálů, které za své jedinečné chování vděčí spíše geometrickým/topologickým vlastnostem než konkrétnímu chemickému složení. Weylovy polokovy se vyznačují tím, že jejich elektrony se díky přítomnosti uzlů ve struktuře elektronových pásů chovají, jako by byly měly efektivně nulovou hmotnost…

    Průlomový výzkum odhaluje tajemství zrodu planet okolo tuctu hvězd

    Skupina studovala celkem 86 hvězd napříč třemi různými hvězdotvornými oblastmi v naší Galaxii: Býk a Chameleon I, které jsou okolo 600 světelných let daleko od Země, a Orion, mračno bohaté na plyn ve vzdálenosti 1600 světelných let od nás, jenž je znám jako rodiště několika hvězd těžších než Slunce. Pozorování uskutečnil velký mezinárodní tým sestávající se z vědců z více než 10 zemí.

    Krátce

    Temná hmota má ukazovat, že Mléčná dráha je velmi dynamická. Analýza většího vzorku pulsarů poprvé přímo ukazuje, že naše galaxie byla narušena dynamickými interakcemi, například průchodem trpasličích galaxií.

    Hyperkomplexní čísla. Rovinu komplexních čísel tvoří osa R reálných čísel a k ní kolmá osa i čísel imaginárních. Jestliže tento systém rozšíříme do třetího rozměru pomocí druhé imaginární osy j, zjistíme, že zde funguje sčítání, když však zkoušíme i × j… (úryvek z knihy Oliver Linton: Čísla. Do nekonečna a dál)

    Rostliny znají recept na nesmrtelnost. Lidé ho však nemohou použít. Rostlinným Metuzalémem, nejstarším žijícím stromem a zároveň nejstarším jedincem na Zemi, je borovice štětinatá, která začala klíčit pravděpodobně někdy v době bronzové ve třetím tisíciletí před naším letopočtem…

    Jak exoplanety přicházejí o atmosféru. Výzkum exoplanet ukazuje nápadnou mezeru mezi superzeměmi a subneptuny. Jinak řečeno, prakticky nenacházíme exoplanety s hmotností mezi 1,5 a 2 Zemí…

    Hypotéza RNA světa získala další podporu. Vyvinuli enzym na bázi RNA, který dokáže vytvářet přesné kopie dalších funkčních vláken RNA a zároveň umožňuje, aby v průběhu času vznikaly nové varianty molekuly. Tedy vlastně je zde k dispozici vše, co je potřebné pro biologickou evoluci.

    Všechny typy neutronových hvězd si jsou podobné. Vědci zjistili, že časová škála magnetarů i ostatních typů neutronových hvězd se řídí stejným univerzálním vztahem, který přesně odpovídá periodě rotace.

    Botox by se mohl stát velmi účinným lékem na bolest. Botox se také často používá v medicíně, včetně léčby rakoviny žaludku, kdy blokuje bloudivý nerv a zpomaluje tak růst nádoru.

    Dvojče družice Euclid dorazilo do řídicího střediska ESA. Model avioniky už nyní ukázal svoji mimořádnou důležitost pro zdar mise. Byl intenzivně využíván při ověřování bezpečnosti a efektivity kritických aktualizací orientačního senzoru a dalšího palubního softwaru.

    Přemet vpřed: embrya parazitických ryb ho musí umět, když jsou jim dva dny. Donedávna se myslelo, že hlavním cílem rané embryogeneze je správně zahájit vývojové procesy.

    České lesy se staly jednotvárnějšími. Výsledky studie potvrdily postupný přechod od pestřejších lesů k jednotvárnějším, převážně stinným porostům, které jsou také bohatší na živiny.

    Kometa 12P/Pons-Brooks objektem už pro malé dalekohledy a amatérské fotografy. Na večerní obloze lze nyní v souhvězdí Andromedy pozorovat poměrně jasnou periodickou kometu 12P/Pons-Brooks.

    Astrofoto: Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě. Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi.

    Páření termitů před 40 miliony lety se uchovalo v jantaru. Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let.

    První lidé přišli do Evropy před 1,4 milionem let. Nejstarší známé lidské osídlení v Evropě leží nedaleko města Korolevo na západě Ukrajiny. Dosavadní výzkumy datovaly první osídlení evropského kontinentu lidmi o 200 až 300 tisíc let později, a to z nálezů ve španělské Atapuerce.

    Nečekané rozdíly ve velikosti rostlinných genomů ovlivňují růst a rozšíření rostlin. Pokud nějaký druh zvětší svůj genom, zvětší se i objem jeho buněk a často i celých orgánů.

    Habry v Lanžhotě letos vyrašily už 7. března, nejdříve za 74 let pozorování. Každoročně je sledovaným fenoménem doba kvetení meruněk. Mezi ovocnými stromy se jedná o druh, který vykvétá jako jeden z prvních a kvůli tomu je ohroženější jarními mrazy…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.