abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 793 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost a podivné sloučeniny (nejen) uranu

    19. 10. 2018 | Redakce | Různé | 2086×

    Jak je to s entropií směrem do minulosti? Diamant a magnetické pole. S GPS ztrácíme prostorovou paměť. Mobily s infračerveným detektorem. Mají perspektivu jednorázové baterie hliník-vzduch? Ledové ostny na Europě.

    O kostkách ledu ve sklenici: Trochu překvapivý pohled na entropii

    Ve sklenici máme kousek ledu, kolem něj studenou vodu a ještě kolem něj vodu o pokojové teplotě. Je jasné, co se (téměř jistě) bude dít dál. Ale jak je to s minulostí? Aktuální stav má nízkou entropii, je tedy velmi nepravděpodobné, že by vznikl náhodně. Jenže co stav kostky ledu ve vodě o pokojové teplotě, ten přece znamená předpokládat ještě mnohem unikátnější situaci, menší pravděpodobnost. Čili něco nepravděpodobného vysvětlujeme tím, že tomu předcházelo cosi ještě méně pravděpodobného…

    Diamantový prach jako detektor magnetického pole

    Diamant se v senzorech magnetického pole již používá. Před každým měřením ovšem senzor vyžaduje aktivaci mikrovlnným zářením o výkonu 1-10 wattů. Taková energie již hrozí i roztavit nebo jinak zničit okolní elektroniku. Nový výzkum především asi 1000krát snižuje hodnotu aktivační energie; magnetické senzory by se díky tomu mohly umisťovat i dovnitř elektroniky včetně mobilních telefonů.

    Infračervený detektor promění mobil v kapesní laboratoř

    V průmyslových procesech se tato technologie běžně aplikuje pomocí rozměrných přístrojů, mj. při kontrole kvality potravin a farmaceutických výrobků; specializovaný analytický software je pak schopen změřit obsah vody, bílkovin či tuků. Pokud tuto technologii dokážeme instalovat do chytrého telefonu…

    Supravodivé hydridy uranu s podivnými chemickými vzorci

    Jak si stojí v současnosti vysokoteplotní (spíše v uvozovkách) supravodivost? Do hry vstupují nové hydridy uranu se vzorci jako UH7 a UH8, sloučenina H3S… I když přípravy těchto látek někdy vyžadují extrémnější podmínky, např. vysoké tlaky, člověk s klasických chemickým vzděláním se nestačí divit, že tov vůbec může existovat.

    Baterie hliník-vzduch pro elektromobily

    Baterie levná a jednorázová, bez problémů s dlouhým dobíjením. Vědci uvádějí, že nově dosáhli toho, aby elektrolyt v baterii cirkuloval a zůstával funkční. Za tímto účelem změnili složení elektrolytu, když oxidy manganu doplnili o stříbrné nanočástice, díky nimž se elektrolyt nyní nesráží.

    Krátce

    Proč je v tropech více jazyků. Pokles jazykové rozmanitosti s rostoucí zeměpisnou šířkou se takřka shoduje se snižující se (biologickou) druhovou diverzitou od rovníku k pólům. V současnosti nemá žádný z těchto trendů zcela uspokojivé vysvětlení.

    Pichlavá Europa. Modul přistávající na povrchu Jupiterova měsíce by se prý snadno mohl nabodnout na obří ledové ostny.

    HR 8799 c: V atmosféře přímo pozorované exoplanety objevili vodu. Planetární systém HR 8799 patří k těm nejslavnějším.

    Problémy Mezinárodní vesmírné stanice. Závada na nosné raketě ukončila cestu dvoučlenné posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

    S GPS ztrácíme prostorovou paměť. Používání GPS navigace v chytrých brýlích může měnit fungování mozku. Na změnu stačí tři měsíce.

    Aragonitové jeskyně vs. houby. Na znečištění aragonitové výzdoby Zbrašovských jeskyní se podílejí především mikroskopické houby.

    Operace bez plic. První úspěšná operace v rámci ČR a Slovenska – v mimotělním oběhu byl pacientovi po plicní resekci vlevo pro nádor odstraněn po 6 letech horní lalok pravé plíce.

    Žulové krajiny nejen středních Čech. Snad nejtypičtějším žulovým biotopem jsou kyselé stepi na mělkých půdách a plochých žulových výchozech. (úryvek z knihy Václav Cílek, Ferry Fediuk, Zdeňka Sůvová a kol.: Žulové krajiny středních Čech)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.10.2018 16:37 ondatra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost a podivné sloučeniny (nejen) uranu
    Díky. V podstatě nejzajímavější články tady.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.