abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    K open source herní konzole Picopad přibyla (𝕏) vylepšená verze Picopad Pro s větším displejem, lepšími tlačítky a větší baterii. Na YouTube lze zhlédnout přednášku Picopad - open source herní konzole z LinuxDays 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    16.5. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (79%)
     (5%)
     (8%)
     (7%)
    Celkem 415 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Umělou inteligenci DeepStack pro poker vyvíjeli i čeští vědci

    8. 3. 2017 | Redakce | Různé | 1914×

    Metahádanky – úlohy pro fajnšmekry. Jak vznikal program, který porazil profesionály v pokeru? Základní věta aritmetiky a proč ji vůbec dokazovat. Nejstarší doklady pozemského života. Nedeterministický univerzální Turingův stroj na bázi DNA. Nekovový magnet fungující při pokojové teplotě. Mikrohologramy.

    Metahádanky: Kdo je tady špion?

    Metahádanky čili hádanky o hádankách. Dostaneme úkol a k němu příliš málo informací na to, abychom jej mohli vyřešit. Dále je dáno, že někdo další byl či nebyl schopen úlohu vyřešit na základě určité informace navíc, ne vždy je ale dáno, jaká tato informace je. A k tomu docela složitá úloha od známého autora Raymonda Smullyana.

    Umělou inteligenci DeepStack pro poker vyvíjeli i čeští vědci

    DeepStack je první počítačový program, který porazil profesionální hráče v dvouhráčovém no-limit Texas hold’em pokeru. Fakt, že hráč nevidí karty oponenta a oponent nevidí jeho karty, dělá problém výrazně složitějším z teoretického hlediska. Na druhou stranu je však tato neurčitost informace v reálném světě běžná. Program DeepStack umožňuje vypočítat vhodnou strategii pro situaci v pokeru až v momentě, kdy situace nastane.

    Složené objekty a jednoznačnost jejich rozkladu

    Základní věta aritmetiky praví, že rozklad složeného čísla na prvočísla je jednoznačný. Proč je tuto větu vůbec třeba dokazovat? Vypadá přece úplně evidentně. „Čísla 7, 13, 19, 37 a 47 jsou prvočísla, a je-li tedy základní věta aritmetiky zřejmá, mělo by být jasné, že 7 × 13 × 19 se nerovná 37 × 47.“ Nebo to tak jasné není?

    Pozůstatky života starého 4 miliardy let?

    V hematitu starém kolem 4 miliard let byly objeveny struktury, které připomínají bakterie. Máme rukou nejstarší doklady pozemského života? Kromě samotné fosílie (?) vyvstává v této souvislosti celá řada dalších otázek. Vznikl snad život prakticky ihned poté, co to vůbec bylo fyzikálně možné? V té době existovala kapalná voda i na povrchu Marsu.

    DNA počítač, který roste spolu s výpočty

    Pro takový počítač pak samozřejmě výpočetní složitost funguje jinak než pro systémy klasické, ale i než pro počítače kvantové. Nové zařízení má být počítač typu NUTM – nedeterministický univerzální Turingův stroj. A má to celé nějaký praktický význam, takže trochu obecnějších úvah o DNA počítání.

    Olomoučtí vědci vyrobili z grafenu nekovový magnet

    S využitím grafenu připravili i vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci první nekovový magnet, který si zachovává magnetické vlastnosti až do pokojové teploty. Chemickou úpravou grafenu pomocí dalších nekovových prvků, jako jsou fluor, vodík a kyslík, vytvořili autoři výzkumu nové zdroje magnetických momentů, které spolu komunikují i při pokojové teplotě.

    Krátce

    Kepler vyprodukoval přes 2 000 studií, exoplanety už hrají druhé housle. Už to bude 8 let od chvíle, co se do vesmíru vydal kosmický dalekohled Kepler.

    Také Inuité mají geny dalších druhů. Zkoumat, jaká populace v sobě nese jaké geny vzniklé křížením Homo sapiens s neandrtálci, denisovany nebo dalšími (dosud neznámými) druhy, je v poslední době až módou.

    Dvoukrokový mechanismus pro úpravu RNA. Nový objev může být klíčem k porozumění vzniku autoimunitních onemocnění u člověka.

    Identifikace dokumentů pomocí mikrohologramů. Mikrohologramy jsou mikroskopické kovové částice pravidelného tvaru s holografickým povrchem, které při pohledu okem vypadají jako prach.

    Na Stanfordu ochutnali staročínské pivo. Experimentální archeologové pivo uvařili podle známého složení jeho zbytků na stěnách staročínských nádob. Jak rekonstrukce dopadla?

    Archeologové objevili městečko ze slovenské starší doby bronzové. Ve Vráble-Fidvár žilo asi 1 000 lidí, na tehdejší dobu a únětickou kulturu opravdu hodně.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.