Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1134: Úloha s loďkouXKCD česky.
Jaderné noviny – 21. 11. 2012: Sledování často používaných souborůAktuální verze jádra: 3.7-rc6. Citáty týdne: Tejun Heo, Peter Stuge, Steven Rostedt, Avi Kivity. Reportáž z multimediálního sumitu v Barceloně. Sledování často používaných dat ve VFS.
Mageia 2 po půl roce užívání #2: obě verze GNOME, grafické ovladačeNecelé dva měsíce po vydání prvního dílu se společně podívejme, kam mezitím Mageia 2 pokročila, jaké že to dvě verze GNOME vlastně nabízí a jak je to tedy s těmi uzavřenými ovladači grafických karet. Na závěr také vysvětlím, proč přes všechny nepříjemnosti u Mageia 2 nadále zůstávám…
Konec (web)hostingového světa – Máyové to spletliMáyové se spletli. Dne 21.12.2012 nebude konec světa, ale konec současných zvyklostí (web)hostingového trhu.
XBMC: Počasí, Fotografie, Video a HudbaPod označením XBMC se skrývá svobodná platforma pro užívání multimediálního obsahu jako videí, hudby nebo fotografií. Tomu je také přizpůsobené vlastní grafické prostředí, které vyniká svou jednoduchostí a přizpůsobením ke svému použití. Ve volném pokračování úvodního článku se podíváme na prostředí z uživatelského hlediska.
Komiks xkcd 986: PítkaXKCD česky.
HW novinky: Intel "Haswell": lepší grafika za cenu vyššího TDP?Tak už si pomalu, ale jistě, můžeme díky aktuálnímu „úniku“ informací odpovědět na to, jaký bude 22nm TOCK, tedy nástupce „Ivy Bridge“. Intel „Haswell“ se pomalu představuje…
Richard Stallman se ve svém blogu na stránkách Nadace pro svobodný software (FSF) ostře obul do Ubuntu. Příspěvek Ubuntu Spyware: What to Do? začíná "Jednou z hlavních výhod svobodného softwaru je, že komunita chrání uživatele před škodlivým softwarem. Nyní se ale Ubuntu GNU/Linux stalo protipříkladem. Co s tím dělat?" a končí "Prosím přestaňte doporučovat a distribuovat Ubuntu. Na akcích typu InstallFest nebo Software Freedom Day neinstalujte a nedoporučujte Ubuntu. Říkejte lidem, že je to spyware" (Slashdot).
Služby Google Apps už nebude možné získat pro vaší doménu zdarma. Stávající uživatelé budou nadále mít provoz bezplatný, ostatní si budou muset zvolit jednu z komerčních variant.
IMAP klient "Trojitá" českého autora Jana Kundráta se stal součástí KDE. Zajímavostí je, že tento software nebude v budoucnu pro svou funkčnost KDE vyžadovat; případná integrace bude volitelná. Už teď ale začlenění přináší aplikaci pozornost, což znamená všelijakou výpomoc od dalších lidí.
Seafile, open-source nástroj pro týmovou spolupráci, podobný Dropboxu, vyšel ve verzi 1.3. Novinky a např. srovnání s podobnými programy jsou v diskuzi na Redditu, dokumentaci najdete na GitHubu (stejně jako zdrojové kódy).
Podobně jako Wine umožňuje na Linuxu spouštět Windows aplikace, tak Darling umožňuje na Linuxu spouštět Darwin / Mac OS X aplikace. Jedná se o projekt šéfredaktora a spoluvlastníka AbcLinuxu.cz Luboše Doležela. Více o projektu Darling v jeho blogu (Phoronix, Slashdot).
Od dnešního dne jsou na stránkách www.nic.cz/it12 k dispozici videozáznamy jednotlivých vystoupení z letošní konference Internet a Technologie (12).
Konferenci Internet a Technologie 12 uspořádali 24. listopadu v Praze sdružení CZ.NIC a CESNET ve spolupráci s oficiálním partnerem akce, kterým byla Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Mediálními partnery konference byly i zpravodajské portály AbcLinuxu.cz a ITbiz.Tento týden probíhá Network Test Week. Uživatelé a administrátoři se mohou zapojit do testování funkcionality (Hotspoty, IPv6, nmcli...) a integrace Network Manageru s deskopovými prostředími GNOME a KDE a zbytkem systému (Bluetooth, FirewallD). Dále mohou vyzkoušet zabezpečení DNSSEC na desktopu a FirewallD dynamický firewall s podporou zón.
Přidejte se i vy! Network Manager a IPv6 DNSSEC-trigger FirewallDStaří Mayové ve své moudrosti předpověděli konec světa na 87. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 21. 12. 2012 od 18 hodin ve Whisky Baru Valevil. Přijďte se i Vy „náležitě“ rozloučit s veškerenstvem. (Registrací nám usnadníte přípravy - díky) LvB
Tomáš Matějíček vydal finální verzi kapesní distribuce Slax 7. Základem je KDE4 a obsahuje software pro běžné používání počítače (přehrávač hudby a videa, webový prohlížeč, IM klienta, a další). Vše se vejde do 220 MiB, další software bude možno doinstalovat v podobě modulů (zatím nejsou k dispozici). Ke stažení je na 50 jazykových verzí. Byl také představen nový vzhled stránek www.slax.org. Dalším úkolem je zprovoznit sestavování modulů (softwarových balíčků) a s tím spojené Centrum softwaru pro Slax.
Známá hackerská skupina Team GhostShell při své údajně poslední letošní akci nazvané Project White Fox zveřejnila detaily asi 1,6 miliónu uživatelských účtů z více než 30 různých webů. Mezi zveřejněnými daty můžeme najít jména, hesla, e-maily, adresy, telefonní čísla, mailové konverzace nebo třeba plány zabezpečení. Rozsah činností, kterými se napadené společnosti zabývají, je od vesmírného výzkumu (NASA, Evropská kosmická agentura) přes bankovnictví, právo, vzdělávání, až po třeba vojenství. Kolektiv také upozornil na právě probíhající a velice kontroverzní konferenci WCIT-12, která v těchto dnech probíhá v Dubaji.
Na blogu CZ.NIC dnes najdete reportáž z prvního dne Ondřeje Filipa na konferenci WCIT-12 v Dubaji. Výkonný ředitel CZ.NIC je jako technický poradce součástí oficiálního týmu, který v Dubaji zastupuje při jednáních Českou republiku. Blogpost Ondřeje Filipa má název Reportáž z Dubaje – den první (tedy osmý).
Dle The Registeru obsahovaly mapy pro iPhone od Applu špatnou polohu australského města Midura. Chyba činila cca 70km a zavedla tak nemálo uživatelů iPhone doprostřed pouště, bez možnosti opatřit si vodu a jídlo. Chyba byla opravena, nicméně zdá se, že zatím ne na 100%.
Vyšel Linux 3.7. Mezi novinky patří NAT pro IPv6, významné změny v ovladačích pro grafiky Intel a nVidia a za pozornost stojí i vyřešení výkonnostního problému v Btrfs.
V rámci projektu otevřeného hardwaru Arduino přišla na svět deska Esplora. Ta se může pochlubit řadou různých čidel, čímž umožňuje jejich snadné připojení k Arduinu bez nutnosti něco pájet nebo složitě montovat. Mezi výbavu desky patří analogový joystick, mikrofon, světlocitlivé čidlo, teplotní čidlo, akcelerometr nebo lineární potenciometr.
Rádi byste něco k poslechu? Zkuste echo "main(i){for(i=0;;i++)putchar(((i*(i>>8|i>>9)&46&i>>8))^(i&i>>13|i>>6));}" | gcc -x c - && ./a.out | aplay. Nemáte-li balíčky s gcc a aplay nainstalovány, zamiřte na SoundCloud.
Vyšla Samba 4.0 obsahující první kompatibilní svobodnou implementaci Active Directory. Nabízí adresářový server LDAP, bezpečný server pro Dynamic DNS a implementaci všech potřebných RPC volání pro AD. Podporuje i nově vydaná Windows 8 jako klientský systém. Administrátoři se mohou těšit na podporu Group Policy, Roaming Profiles, administračních nástrojů Windows nebo integrace s MS Exchange. Velkou pomocí byla bezesporu dokumentace dodaná Microsoftem. Ten se chlubí svým zájmem o interoperabilitu, ve skutečnosti byl ke spolupráci donucen Evropskou komisí.
Stáhněte si nejpozději do 31. 12. 2012 zdarma SoftMaker FreeOffice a firma SoftMaker daruje za každý úspěšný download € 0,10 na dobročinné účely. SoftMaker Office je komerční kancelářský balík, který existuje ve verzi pro Linux (32bit i 64bit) i pro MS Windows.
SparkleShare, nástroj pro synchronizaci a sdílení dat, dospěl do verze 1.0. Jedná se o open-source alternativu ke službám jako Dropbox, může běžet na vlastním serveru (viz User Data Manifesto), mimochodem je multiplatformní.
Laboratoře CZ.NIC dnes představily projekt s názvem DNSCheck. Jeho cílem je nabídnout nejširší veřejnosti možnost kontrolovat informace spojené s internetovými doménami. Po zadání doménového jména zájemce během chvíle zjistí, zda je daná doména nastavena v pořádku, a to díky procházení DNS od kořene (.), přes TLD (Top Level Domain, jako např.: ".cz") až nakonec na jmenné servery, které mají informace o uvedené doméně. Vedle těchto zjištění dostane zájemce i další informace o konektivitě jmenných serverů, platnosti IP adres a kontrole DNSSEC podpisů.
Více informací o tomto projektu najdete nejen na jeho stránkách, ale také na blogu sdružení (DNSCheck – otestujte si svoji doménu!).Na blogu CZ.NIC dnes vyšla druhá reportáž z dubajské konference WCIT-12. Ondřej Filip z CZ.NIC i v tomto textu přibližuje průběh jednání o budoucnosti Internetu.
V části nazvané První návrh ITRs! výkonný ředitel CZ.NIC mimo jiné píše: "Podstatné je, že někdy po desáté hodině dostáváme první celistvý návrh ITRs a všichni si v něm horečně děláme poznámky. Na první pohled to nevypadá tak zle. Ale hned si podtrhávám už samotnou definici telekomunikací, do které se vloudilo slovíčko ‘intelligence’, což zavání obsahem, a asi nejvíce mi vadí ustanovení o spamu, což bude prubířským kamenem soudržnosti „západní koalice“. Mám obavu, že ne všichni toto odmítnou. Já bych ale opravdu nebyl rád, aby ITU začalo bojovat s tímto neduhem, přišlo by mi to jako vyhánění čerta ďáblem, navíc to naznačuje zkoumání obsahu. Na druhý pohled je to už ale horší a všímám si věcí jako definice pod čarou u pojmu operating agencies, národní správy jmen, čísel a adres, bezpečnosti a pod. A vůbec se mi nelíbí ani texty rezolucí, tam se to Internetem a ICT jenom hemží." Blogpost s názvem Reportáž z Dubaje – den druhý (tedy devátý) navazuje na článek, který na blogu CZ.NIC publikoval Ondřej Filip včera.Podpora procesoru Intel 80386 a kompatibilních procesorů (AMD/Cyrix/Intel 386DX/DXL/SL/SLC/SX, Cyrix/TI 486DLC/DLC2, UMC 486SX-S, NexGen Nx586) byla dnes odstraněna z linuxového jádra. Na těchto procesorech nejmodernější linuxová jádra už nepoběží (Slashdot).
Ondřej Filip z CZ.NIC dnes publikoval na blogu sdružení další reportáž z dubajské konference WCIT-12. Z textu je patrné, že s blížícím se koncem této sledované akce jsou jednání stále zajímavější.
Výkonný ředitel CZ.NIC v textu mimo jiné uvádí: "Tím se dostáváme k dalšímu klíčovému bodu, kterým je právo státu ovládat jména, čísla, adresy a identifikační zdroje. Tyto pojmy jsou rozhodně běžnější ve světě Internetu než klasických telekomunikací a takováto fragmentace Internetu je pro nás nepřijatelná. Diskusi otevírá opět Polsko, které bod odmítá, podpoří ho i Německo a po něm se hlásí o slovo ČR. Kolegyně Vrbová přichází s pro mnohé překvapivým argumentem, že tuto problematiku řeší jiný bod, takže tento již není potřeba. To vzbudilo poměrně rozruch a po přitakání Švédska dostává explicitní veřejnou pochvalu od Kanady. Na chatu mých technických kolegů se objevují nápisy jako “Go Czech” a podobně a po jednání jí ještě přijde pár delegací za tento argument poděkovat. Arabové, teď jmenovitě ti Saúdští, pochopitelně protestují a vytahují svou ohranou písničku na téma, že už ustoupili mnohokrát a tohle byl jejich poslední možný kompromis a že nemůžou učinit kompromis z kompromisních pozic. Navíc o Internetu to údajně není a není se tedy čeho bát." Tuto reportáž, ale i podrobné zprávy ze včerejšího dne a z úterý najdou zájemci na blogu CZ.NIC.Bern, hlavní město Švýcarska, přechází na svobodný a otevřený software. Rozhodla o tom většina městské rady (pro 36, proti 20). Všechna nová IT řešení budou nezávislá na operačních systémech a webových prohlížečích. Otevřený software má přednost před proprietárním. Existující proprietární IT řešení budou překlápěna na otevřená (European Commission Joinup, The Powerbase).
Legendární RPG Baldur's Gate se dočká předělávky s četnými rozšířeními. Na Twitteru bylo potvrzeno, že BG: Enhanced Edition se dočká i linuxového portu. V případě úspěchu by se s nativními verzemi mohlo dostat i na další hry jako Icewind Dale nebo Planescape: Torment. Mimochodem, uvedené hry běží na Infinity Engine od Bioware, jehož open-source implementace pro linuxové/BSD systémy již existuje, viz GemRB.
Na konferenci WCIT-12 v Dubaji vrcholí jednání, na nichž se rozhoduje také o budoucnosti Internetu. Týmy jednotlivých zemí sdružených v ITU jednají o dokumentu ITRs, jenž má přinést nová pravidla pro celosvětový Internet. Ondřej Filip z CZ.NIC před dvěma hodinami tweetoval, že Česká republika nepodepíše současnou podobu ITRs, stejně jako například Kanada nebo Velká Británie. Zprávy z jednání vycházejí od úterý na blogu CZ.NIC. Ondřej Filip v nich přibližuje atmosféru na konferenci a jednání, které v metropoli Spojených arabských emirátů probíhají.
Konsorcium Linux Foundation hodnotí rok 2012. Zveřejnilo dva a půl minutové video s letošními úspěchy Linuxu: Linus Torvalds získal Millennium Technology Prize, obrat společnosti Red Hat překročil miliardu dolarů, Automotive Grade Linux (AGL), úspěchy Androidu, podíl Linuxu na trhu, Kindle HD, Chromebook, Sputnik, Raspberry Pi, Steam pro Linux, 94 procent superpočítačů z TOP500 běží na Linuxu, ...
Již o víkendu 2. a 3. 3. 2013 se bude opět konat tradiční strahovská akce InstallFest. Už nyní je možné na webu akce přihlásit svou přednášku či námět na zadní stranu trička. Pokud vymyslíte něco opravdu dobrého a veselého, můžete jedno z triček a tučňáka vyhrát.
Na blogu CZ.NIC dnes vyšla další reportáž Ondřeje Filipa z konference WCIT-12. Ve zprávě o nejdůležitějším dnu dubajského setkání výkonný ředitel sdružení CZ.NIC mimo jiné píše: "Je přibližně 22:05 a USA jako první ohlašují, že dohodu nepodepíší. A ke Spojeným státům se připojuje i Spojené království, inu jsou to spojenci. Švédsko varuje, že je dohoda ohrožena a čeká na reakci Stockholmu. Kanada se vyjadřuje obdobně jako jeho jižní soused. Polsko, Dánsko, Keňa a Kostarika i Katar volí mírnější švédskou variantu. Pár států se vyjadřuje pro a pak se konečně dostává na řadu i ČR. Pan Zeman se odkáže na naši historickou zkušenost s proměnou společnosti, vyzve ostatní státy k následování a potom rezolutně odmítá podpis dohody. Koukám na předsedu a je mi ho líto. Pro dosažení dohody udělal snad i nemožné, chybělo poměrně málo a nakonec nic. Vypadá smutně. Plenary je přerušeno a nastává čas pro EU koordinaci, která ale již mnoho přinést nemůže."
Další reportáže z předešlých dnů najdou zájemci na blogu sdružení CZ.NIC.Mozilla vyhlásila soutěž Game On. Přihlašte svou webovou hru (prototyp) do 24. února 2013 a vyhrajte mimo jiné plně hrazený výlet do San Franciska na konferenci GDC 2013 (Game Developers Conference).
Poslední zpráva z dubajské konference WCIT-12 právě vyšla na blogu sdružení CZ.NIC. Výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip v jejím závěru píše: "Domů se vracím s pocitem, že delegace České republiky byla velice aktivní a snažila se hájit náš pohled na věc, který je pochopitelně hodně rozdílný od zemí, ve kterých telefonování i Internet poskytují pouze státní monopolní společnosti a mají výrazně jiný výklad slova „bezpečnost“ a podobně. Bohužel přijatý dokument nakonec nebyl akceptovatelný, byť moc asi nechybělo. Navíc je díky připomínkám „západního bloku“ jako téměř kompromisní text vlastně nevýhodný i pro státy, které jej podepsaly. Možná se měly sejít bez nás, ale to by neměly tolik zábavy."
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Linux a HW kompatibilita | 27 | včera 10:04 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Záloha konkrétní databáze v MySQL | 3 | včera 21:24 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak v shellu/bashi načíst názvy souborů | 3 | 9.12. 10:42 |
Jak můžu vymazat sourcnutý soubor? | 7 | 9.12. 00:12 |
Preco povazujete bash za plnhodnotny jazyk? | 33 | 10.12. 12:42 |
SAMOKLONOVANIE SA COOKIE | 3 | 9.12. 09:49 |
Hledám radu ohledně funkcí v shellu | 8 | 10.12. 13:29 |
Jiný zápis do souborů v Bash | 23 | včera 00:48 |
Jak identifikovat PC? | 30 | včera 23:36 |
BASH : Jak zjistit, jestli je položky již v array? | 13 | 11.12. 15:43 |
Převod čísel v bash | 7 | 12.12. 18:28 |
Návrh na řešení scriptu BASH/SHELL | 3 | 13.12. 00:14 |
Nepochopitelné chování bashe | 9 | včera 09:51 |
Jak spustit v shelu příkazy jako parametr | 4 | 13.12. 22:26 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Nejde cist z /dev/random | 7 | 13.12. 09:43 |
vypsat cast textu | 10 | včera 15:43 |
Kdenlive - Odstranění šumu obrazu | 0 | včera 22:59 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: