Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
NetBSD ako systeme je dobry, dost sa to podoba stylom AARCHu ale jedna vec ktora dodrbe prvy dojem je filesystem.... by som povedal ze je to na urovni minix filesystemu.. ziadna stabilita pre moje data.
ziadna stabilita pre moje data.To ake mas dolezite data ze sa ich bojis zverit systemu ktoremu zveruju svoje data firmy ako Apple ci americka NASA???? Nieje problem skor v tom podla blogu ze mas chybny disk???
je alternativny os nieco ako Amiga alebo MorphOS pre powerpc len s tym ze Haiku je pre x86... je to plne graficky OS.. a momentalne horuca novinka je ze je naportovana QT4.7 a polovica KDEcka teda len apps.
ešte dodám že diakritika funguje ok. a že som si prave nahodil linuxovsky ICQ klient quitIM...
na veci ako skenovanie ci tlacenie mam druhy disk kde mam Windowsy
Kotyz: aspon niekto chape silu Becka...
nebyt apple tak beos stale zije ale zaroven nebyt apple tak beos neni na x86
:)
to bych tomu teprve pak moh zacit rikat (poradna) SBIRKA
priznavam mam trosku casu naviac ale neskusam kazdy operacny system co ma napadne.... Haiku je plnohodnotny OS alebo bude ked vyjde RELEASE..... mal som powerpc Mac Mini a tam som mal Mac OS Leopard a tiez Morphos teda viem co je to uzivatelska pritulnost... s prepacenim tu v Linuxe uz dost dlho nenachadzam kedze stale je to o tom ze vyvoj v linuxe ide smerom "ak nieco funguje tak to rychlo zmenme... dodrbme... vsetko v mene ze vyvoj==zasadne zmeny.." zacinal som na RedHat5.2 a linux pouzivam doteraz.. a je az udivujuce ze napr. s takym SliTazom (linuxove mini distro na 30mb) dokaze to ako niektore distra ktore su na DVD.. tiez som sa rozpysal :)
Tiskni
Sdílej: