Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Linux je fajn aj na hry len mas mensi vyber a su tu aj nativne porty len tak spomeniem Torchlight II pre Linux, Splashton pre Linux je ich viacero bud cez Steam alebo ak si sikovny najdes na nete. Ale rozmyslam ze hranie na co no otazka je na co linux vobec odpoved je jednoducha kto nechce najlepsi spyware ten pravy OS tak co mu ostava FreeBSD/OpenBSD alebo co jedine linux je najpokrocilejsi a mas na vyber co chces a mne staci zobrazovatko co utiahne kompozitor v KDE/GNOME alebo teraz co testujem Mint. Lebo ked to zoberieme po lopate aj Raspberry Pi potiehne desktop ale hlavny problem je to zobrazovatko u Pi. Takze 8 jadro a mozno upgrade na 32GB a disky klasicke SSD na NVME som este neprisiel na chut.
klidjne i ztidhleto stranky hledej v clancich maji reklamu tadyAle fuj, to je od tebe ošklivé - radit ostatním jak okrást Microsoft.
Tiskni
Sdílej: