abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Distribuce roku

    Portál AbcLinuxu.cz pořádá každý rok na jaře anketu, ve které zjišťuje, kterou distribuci uživatelé nejčastěji nebo nejraději používají*. Na této stránce najdete odkazy na proběhlé ročníky a u posledních let také články, ve kterých významné osobnosti české linuxové scény tipovaly výsledky ankety.

    * Na rozdíl od dřívějších ročníků nezjišťuje anketa od roku 2007 distribuci nejpoužívanější, nýbrž nejoblíbenější.

    2010

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    V roce 2010 opět zvítěžilo Ubuntu, které současně zvýšilo svůj náskok oproti jiným distribucím. Naopak propadly jinak spíše silnější distribuce jako openSUSE nebo Mandriva.

    2009

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    Už třetí rok po sobě vyhrál o Ubuntu. Zdá se, že této distribuci se podařilo prosadit mezi začátečníky i zkušenými uživateli, a lze očekávat, že její dominance bude trvat i nadále. Ročník 2009 byl také ve znamení návratu Mandriva Linuxu, někdejšího vítěze, na přední příčky.

    2008

    anketa, vyhlášení, tipy osobností, fotoreportáž z vyhlášení výsledků

    Ubuntu si na desktopech udrželo první místo, podobně jako Debian na serverech. Ročník 2008 byl zajímavé mimo jiné tím, že jsme poprvé pořádali slavnostní veřejné vyhlášení výsledků, během kterého zástupci vítězných distribucí převzali památeční plakety a vylosovaní výherci z řad čtenářů obdrželi věcné ceny.

    2007

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    Zatímco v kategorii desktopů se Ubuntu vyšvihlo na jednoznačnou první příčku, u serverů je situace velmi odlišná. Je sice pravda, že si Ubuntu výrazně polepšilo, ale jeho letošní vítězství je dané především dominancí na desktopech. Ostatní distra (kromě Debianu, který vyčnívá) si drží více méně stejné pozice.

    2006

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    Letošní ročník potvrdil trend, který byl patrný už minule: zatímco Debian se dere vzhůru, Mandrake/Mandriva ztrácí. Druhý dech chytilo SUSE - naposledy se takto vysoko umístilo v prvních ročnících ankety. Ubuntu je hvězdou roku, protože se může pochlubit největším procentuálním nárůstem hlasů, Gentoo si drží svou pozici ve středu pole. Posledním z velkých hráčů je Slackware; pak následuje strmý propad: mezi 3. a 7. místem je rozdíl pouhých 525 hlasů, mezi 7. a 8. místem také 531 hlasů.

    2005

    anketa, vyhlášení

    V hlavní části - tedy hlasování o nejoblíbenější distribuci - vyznívají výsledky jako bitva mezi Mandrakem a Debianem. Mandrake nakonec zvítězil o třicet hlasů. Znamená to, že oproti loňskému roku si dost výrazně pohoršil. Totéž by se dalo říci o Red Hatu, ale tam je to do určité míry dáno tím, že mnozí přecházejí z Red Hatu na Fedoru. Kdybychom sečetli hlasy pro RH a Fedoru, vyšla by taková distribuce z hlasování jako vítěz.

    2004

    anketa, vyhlášení

    Oproti minulým ročníkům se zásadně změnil způsob hlasování. Dříve měli uživatelé na výběr deset distribucí, kterým mohli přiřadit své hlasy. Letošní anketa byla jiná. Hlasující mohli vybírat jak ze seznamu známých distribucí, tak mohli zadat i vlastní distribuci. A hojně tak činili, i po odstranění duplikátů zbylo přes 80 různých linuxových distribucí!

    2003

    anketa, vyhlášení

    10. 2. 2003: V březnu roku 2000, ještě za časů Linux Hardware, vznikla anketa o nejpopulárnější distribuci. Tehdy ji s přehledem vyhrál Red Hat (57 %). Z této jedné malé ankety se časem stala tradiční jarní anketa, kterou podporují i jiné servery (například Root). Jejím cílem je mapovat popularitu distribucí v průběhu času.

    2000 - 2002

    První ročníky ankety proběhly na portálu Linux Hardware (předchůdce AbcLinuxu.cz) a nebyly k nim vydávány samostatné články. Všechny tři ročníky vyhrála (s postupně klesající převahou) distribuce Red Hat Linux.

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.