abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 823 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Distribuce roku

    Portál AbcLinuxu.cz pořádá každý rok na jaře anketu, ve které zjišťuje, kterou distribuci uživatelé nejčastěji nebo nejraději používají*. Na této stránce najdete odkazy na proběhlé ročníky a u posledních let také články, ve kterých významné osobnosti české linuxové scény tipovaly výsledky ankety.

    * Na rozdíl od dřívějších ročníků nezjišťuje anketa od roku 2007 distribuci nejpoužívanější, nýbrž nejoblíbenější.

    2010

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    V roce 2010 opět zvítěžilo Ubuntu, které současně zvýšilo svůj náskok oproti jiným distribucím. Naopak propadly jinak spíše silnější distribuce jako openSUSE nebo Mandriva.

    2009

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    Už třetí rok po sobě vyhrál o Ubuntu. Zdá se, že této distribuci se podařilo prosadit mezi začátečníky i zkušenými uživateli, a lze očekávat, že její dominance bude trvat i nadále. Ročník 2009 byl také ve znamení návratu Mandriva Linuxu, někdejšího vítěze, na přední příčky.

    2008

    anketa, vyhlášení, tipy osobností, fotoreportáž z vyhlášení výsledků

    Ubuntu si na desktopech udrželo první místo, podobně jako Debian na serverech. Ročník 2008 byl zajímavé mimo jiné tím, že jsme poprvé pořádali slavnostní veřejné vyhlášení výsledků, během kterého zástupci vítězných distribucí převzali památeční plakety a vylosovaní výherci z řad čtenářů obdrželi věcné ceny.

    2007

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    Zatímco v kategorii desktopů se Ubuntu vyšvihlo na jednoznačnou první příčku, u serverů je situace velmi odlišná. Je sice pravda, že si Ubuntu výrazně polepšilo, ale jeho letošní vítězství je dané především dominancí na desktopech. Ostatní distra (kromě Debianu, který vyčnívá) si drží více méně stejné pozice.

    2006

    anketa, vyhlášení, tipy osobností

    Letošní ročník potvrdil trend, který byl patrný už minule: zatímco Debian se dere vzhůru, Mandrake/Mandriva ztrácí. Druhý dech chytilo SUSE - naposledy se takto vysoko umístilo v prvních ročnících ankety. Ubuntu je hvězdou roku, protože se může pochlubit největším procentuálním nárůstem hlasů, Gentoo si drží svou pozici ve středu pole. Posledním z velkých hráčů je Slackware; pak následuje strmý propad: mezi 3. a 7. místem je rozdíl pouhých 525 hlasů, mezi 7. a 8. místem také 531 hlasů.

    2005

    anketa, vyhlášení

    V hlavní části - tedy hlasování o nejoblíbenější distribuci - vyznívají výsledky jako bitva mezi Mandrakem a Debianem. Mandrake nakonec zvítězil o třicet hlasů. Znamená to, že oproti loňskému roku si dost výrazně pohoršil. Totéž by se dalo říci o Red Hatu, ale tam je to do určité míry dáno tím, že mnozí přecházejí z Red Hatu na Fedoru. Kdybychom sečetli hlasy pro RH a Fedoru, vyšla by taková distribuce z hlasování jako vítěz.

    2004

    anketa, vyhlášení

    Oproti minulým ročníkům se zásadně změnil způsob hlasování. Dříve měli uživatelé na výběr deset distribucí, kterým mohli přiřadit své hlasy. Letošní anketa byla jiná. Hlasující mohli vybírat jak ze seznamu známých distribucí, tak mohli zadat i vlastní distribuci. A hojně tak činili, i po odstranění duplikátů zbylo přes 80 různých linuxových distribucí!

    2003

    anketa, vyhlášení

    10. 2. 2003: V březnu roku 2000, ještě za časů Linux Hardware, vznikla anketa o nejpopulárnější distribuci. Tehdy ji s přehledem vyhrál Red Hat (57 %). Z této jedné malé ankety se časem stala tradiční jarní anketa, kterou podporují i jiné servery (například Root). Jejím cílem je mapovat popularitu distribucí v průběhu času.

    2000 - 2002

    První ročníky ankety proběhly na portálu Linux Hardware (předchůdce AbcLinuxu.cz) a nebyly k nim vydávány samostatné články. Všechny tři ročníky vyhrála (s postupně klesající převahou) distribuce Red Hat Linux.

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.