Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Začněme vytvořením konfiguračního souboru openssl.conf
s tímto obsahem:
[ ca ] default_ca = CA_default # The default ca section [ CA_default ] dir = . # top dir database = $dir/index.txt # index file. new_certs_dir = $dir/newcerts # new certs dir certificate = $dir/CAcert.pem # The CA cert serial = $dir/serial # serial no file private_key = $dir/CAkey.pem# CA private key RANDFILE = $dir/.rand # random number file default_days = 3650 # how long to certify for default_crl_days= 30 # how long before next CRL default_md = md5 # md to use policy = policy_any # default policy email_in_dn = no # Don't add the email into cert DN name_opt = ca_default # Subject name display option cert_opt = ca_default # Certificate display option copy_extensions = none # Don't copy extensions from request [ policy_any ] countryName = supplied stateOrProvinceName = optional organizationName = optional organizationalUnitName = optional commonName = supplied emailAddress = optional
V lokálním adresáři dále vytvoříme soubor serial
s obsahem "01", prázdný soubor index.txt
a adresář newcerts.
openssl req -new -x509 -days 7300 -keyout CAkey.pem -out CAcert.pem
Vyplňte poctivě vše potřebné a hlavně zvolte dobré heslo.
Dalším krokem je vytvoření požadavku na certifikát.
openssl req -new -nodes -out www.domena.cz.csr
Případně s parametrem -keyout "jméno souboru" místo standardního privatekey.pem. Heslo nezadávejte, jinak při každém rebootu serveru jej budete muset zadat na konsoli.
openssl ca -in www.domena.cz.csr -out www.domena.cz.pem -config ./openssl.conf
Zde je nutno zadat heslo zvolené při vytváření CA
Tímto postupem jsme dostali soubory: www.domena.cz.pem privkey.pem CAcert.pem
, které nakopírujeme někam, kde na ně apache uvidí (a nejlépe nikdo jiný). A v jeho konfu v sekci SSL nastavíme:
SSLCertificateFile /etc/httpd/ssl/www.domena.cz.pem SSLCertificateKeyFile /etc/httpd/ssl/privkey.pem SSLCACertificateFile /etc/httpd/ssl/CAcert.pem
Do všech musíme naimportovat CAcert.pem
V menu Preferences/Advanced/Encryption je tlačítko "View Certificates", v okně pak záložka "Authorities" a tam tlačítko "Import" soubor CAcert.pem a zaškrnout volby (já zaškrtl všechny). Při dalším přístupu na https by již neměl požadovat schválení vyjímky a při najetí na ikonu webu napsat: Verified by: "jmeno zadane pri vytvareni requestu".
V menu Nástroje/Možnosti internetu. Pak záložka "Obsah", kde je tlačítko "Certifikáty". Kdekoliv (IE si to pak založí sám), klepnout na "Importovat" a vybrat soubor CAcert.pem. Standardně se nezobrazují soubory s touto příponou, tak je nutně změnit filtr, nebo název napsat ručně. Poté zobrazí SHA otisk certifikátu a po potvrzení se už dostanete bez ptaní na web.
V menu Tools/Preferences a záložce "Advanced" je tlačítko "Manage Cert." Tam klepněte na záložku "Authorities" a tlačítko "Import". Pak nezapomeňte odškrtnout check box o potvrzování.
Dokument vytvořil: Heron, 25.8.2008 15:36 | Poslední úprava: Pev, 20.7.2010 18:50 | Další přispěvatelé: SPM, Heron | Historie změn | Zobrazeno: 12651×
Tiskni
Sdílej: