Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Začněme vytvořením konfiguračního souboru openssl.conf
s tímto obsahem:
[ ca ] default_ca = CA_default # The default ca section [ CA_default ] dir = . # top dir database = $dir/index.txt # index file. new_certs_dir = $dir/newcerts # new certs dir certificate = $dir/CAcert.pem # The CA cert serial = $dir/serial # serial no file private_key = $dir/CAkey.pem# CA private key RANDFILE = $dir/.rand # random number file default_days = 3650 # how long to certify for default_crl_days= 30 # how long before next CRL default_md = md5 # md to use policy = policy_any # default policy email_in_dn = no # Don't add the email into cert DN name_opt = ca_default # Subject name display option cert_opt = ca_default # Certificate display option copy_extensions = none # Don't copy extensions from request [ policy_any ] countryName = supplied stateOrProvinceName = optional organizationName = optional organizationalUnitName = optional commonName = supplied emailAddress = optional
V lokálním adresáři dále vytvoříme soubor serial
s obsahem "01", prázdný soubor index.txt
a adresář newcerts.
openssl req -new -x509 -days 7300 -keyout CAkey.pem -out CAcert.pem
Vyplňte poctivě vše potřebné a hlavně zvolte dobré heslo.
Dalším krokem je vytvoření požadavku na certifikát.
openssl req -new -nodes -out www.domena.cz.csr
Případně s parametrem -keyout "jméno souboru" místo standardního privatekey.pem. Heslo nezadávejte, jinak při každém rebootu serveru jej budete muset zadat na konsoli.
openssl ca -in www.domena.cz.csr -out www.domena.cz.pem -config ./openssl.conf
Zde je nutno zadat heslo zvolené při vytváření CA
Tímto postupem jsme dostali soubory: www.domena.cz.pem privkey.pem CAcert.pem
, které nakopírujeme někam, kde na ně apache uvidí (a nejlépe nikdo jiný). A v jeho konfu v sekci SSL nastavíme:
SSLCertificateFile /etc/httpd/ssl/www.domena.cz.pem SSLCertificateKeyFile /etc/httpd/ssl/privkey.pem SSLCACertificateFile /etc/httpd/ssl/CAcert.pem
Do všech musíme naimportovat CAcert.pem
V menu Preferences/Advanced/Encryption je tlačítko "View Certificates", v okně pak záložka "Authorities" a tam tlačítko "Import" soubor CAcert.pem a zaškrnout volby (já zaškrtl všechny). Při dalším přístupu na https by již neměl požadovat schválení vyjímky a při najetí na ikonu webu napsat: Verified by: "jmeno zadane pri vytvareni requestu".
V menu Nástroje/Možnosti internetu. Pak záložka "Obsah", kde je tlačítko "Certifikáty". Kdekoliv (IE si to pak založí sám), klepnout na "Importovat" a vybrat soubor CAcert.pem. Standardně se nezobrazují soubory s touto příponou, tak je nutně změnit filtr, nebo název napsat ručně. Poté zobrazí SHA otisk certifikátu a po potvrzení se už dostanete bez ptaní na web.
V menu Tools/Preferences a záložce "Advanced" je tlačítko "Manage Cert." Tam klepněte na záložku "Authorities" a tlačítko "Import". Pak nezapomeňte odškrtnout check box o potvrzování.
Dokument vytvořil: Heron, 25.8.2008 15:36 | Poslední úprava: Pev, 20.7.2010 18:50 | Další přispěvatelé: SPM, Heron | Historie změn | Zobrazeno: 12577×
Tiskni
Sdílej: