Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Začněme vytvořením konfiguračního souboru openssl.conf
s tímto obsahem:
[ ca ] default_ca = CA_default # The default ca section [ CA_default ] dir = . # top dir database = $dir/index.txt # index file. new_certs_dir = $dir/newcerts # new certs dir certificate = $dir/CAcert.pem # The CA cert serial = $dir/serial # serial no file private_key = $dir/CAkey.pem# CA private key RANDFILE = $dir/.rand # random number file default_days = 3650 # how long to certify for default_crl_days= 30 # how long before next CRL default_md = md5 # md to use policy = policy_any # default policy email_in_dn = no # Don't add the email into cert DN name_opt = ca_default # Subject name display option cert_opt = ca_default # Certificate display option copy_extensions = none # Don't copy extensions from request [ policy_any ] countryName = supplied stateOrProvinceName = optional organizationName = optional organizationalUnitName = optional commonName = supplied emailAddress = optional
V lokálním adresáři dále vytvoříme soubor serial
s obsahem "01", prázdný soubor index.txt
a adresář newcerts.
openssl req -new -x509 -days 7300 -keyout CAkey.pem -out CAcert.pem
Vyplňte poctivě vše potřebné a hlavně zvolte dobré heslo.
Dalším krokem je vytvoření požadavku na certifikát.
openssl req -new -nodes -out www.domena.cz.csr
Případně s parametrem -keyout "jméno souboru" místo standardního privatekey.pem. Heslo nezadávejte, jinak při každém rebootu serveru jej budete muset zadat na konsoli.
openssl ca -in www.domena.cz.csr -out www.domena.cz.pem -config ./openssl.conf
Zde je nutno zadat heslo zvolené při vytváření CA
Tímto postupem jsme dostali soubory: www.domena.cz.pem privkey.pem CAcert.pem
, které nakopírujeme někam, kde na ně apache uvidí (a nejlépe nikdo jiný). A v jeho konfu v sekci SSL nastavíme:
SSLCertificateFile /etc/httpd/ssl/www.domena.cz.pem SSLCertificateKeyFile /etc/httpd/ssl/privkey.pem SSLCACertificateFile /etc/httpd/ssl/CAcert.pem
Do všech musíme naimportovat CAcert.pem
V menu Preferences/Advanced/Encryption je tlačítko "View Certificates", v okně pak záložka "Authorities" a tam tlačítko "Import" soubor CAcert.pem a zaškrnout volby (já zaškrtl všechny). Při dalším přístupu na https by již neměl požadovat schválení vyjímky a při najetí na ikonu webu napsat: Verified by: "jmeno zadane pri vytvareni requestu".
V menu Nástroje/Možnosti internetu. Pak záložka "Obsah", kde je tlačítko "Certifikáty". Kdekoliv (IE si to pak založí sám), klepnout na "Importovat" a vybrat soubor CAcert.pem. Standardně se nezobrazují soubory s touto příponou, tak je nutně změnit filtr, nebo název napsat ručně. Poté zobrazí SHA otisk certifikátu a po potvrzení se už dostanete bez ptaní na web.
V menu Tools/Preferences a záložce "Advanced" je tlačítko "Manage Cert." Tam klepněte na záložku "Authorities" a tlačítko "Import". Pak nezapomeňte odškrtnout check box o potvrzování.
Dokument vytvořil: Heron, 25.8.2008 15:36 | Poslední úprava: Pev, 20.7.2010 18:50 | Další přispěvatelé: SPM, Heron | Historie změn | Zobrazeno: 12569×
Tiskni
Sdílej: