Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Ke grafickým kartám nVidia poskytuje jejich výrobce binární ovladače pro Linux. Podrobně jejich instalaci a řešení častých problémů popisuje článek Grafické karty nVIDIA.
Instalace ovladače výše uvedeným způsobem je sice možná, ale ovladače a s nimi spojené soubory potom nejsou zapsány do databáze balíčkovacího systému, což se v budoucnu může stát zdrojem problémů.
Pokud používáte předkompilované jádro z distribučního balíčku, pravděpodobně pro něj najdete i předkompilovaný nvidia modul, který lze nainstalovat pomocí apt-get. Například pokud používáte jádro z testing, momentálně 2.6.18-4-k7, nvidia modul nainstalujete příkazem
apt-get install nvidia-kernel-2.6.18-4-k7
Modul je non-free, takže v /etc/apt/sources.list
je nutné mít non-free zdroje povolené
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main non-free contrib deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main non-free contrib
Pokud pro svou verzi jádra balíček nenajdete, můžete si ho vyrobit sami:
V první fázi je třeba nainstalovat balíčky nvidia-kernel-source, nvidia-kernel-common a, pokud je nemáte, zdrojáky jádra, ke kterému chcete modul kompilovat. Po dokončení instalace najdete v /usr/src
zdrojový kód nvidia-kernel-source.tar.gz. V konzoli otevřete nějaký adresář, do kterého máte právo zápisu, a kód rozbalte:
$ tar -xvzf /usr/src/nvidia-kernel-source.tar.gz
Poté, co se kód rozbalí
$ cd modules/nvidia-kernel
Nyní následuje samotný překlad modulu:
$ KSRC=/home/franta/linux-source-2.6.16-15/ KVERS=2.6.16-15-frantovo \ fakeroot debian/rules binary_modules
Pokud pracujete jako root, příkaz fakeroot lze vynechat
KVERS udává jméno jádra, pro které modul kompilujete, KSRC umístění zdrojových kódů, ze kterých bylo toto jádro přeloženo (popřípadě hlavičkových souborů, pokud z nějakého důvodu překládáte modul pro distribuční jádro.) Modul musí být kompilován stejnou verzí gcc jako jádro, jinak ho nebude možné zavést. Jakou verzí gcc bylo jádro přeloženo, lze zjistit například výpisem (zkráceno)
$ cat /proc/version Linux version 2.6.16-15-frantovo () (gcc version 3.4.6 (Debian 3.4.6-1))
Překlad končí tím, že se o adresář výš vytvoří balíček nvidia-kernel-2.6.16-15-frantovo_1.0.8762-2_i386.deb. V názvu je vidět jak jméno jádra, pro který je přeložen, tak verze ovladače.
Balíček může nainstalovat pouze root:
$ su Password: # dpkg -i nvidia-kernel-2.6.16-15-frantovo_1.0.8762-2_i386.deb
Nyní je potřeba ještě ovladač pro X server - ten najdete v balíku nvidia-glx (apt-get install nvidia-glx nvidia-settings
). Je nezbytné, aby verze ovladače v nvidia-glx byla stejná jako verze nvidia-kernel-source, jinak vám X nenastartují.
Více informací najdete po instalaci nvidia-kernel-source v souboru /usr/share/doc/nvidia-kernel-source/README.Debian
Stačí spustit:
# emerge nvidia-driversPokud máte starší kartu nepodporovanou novými ovladači (cokoliv staršího než GeForce 6), pak musíte zamaskovat novější verze ovladačů v souboru
/etc/portage/package.mask
přidáním řádku:
>=x11-drivers/nvidia-drivers-174.00
Ovladače je nutné přeinstalovat vždy, když si zkompilujete a nainstalujete nové jádro.
Více informací najdete v dokumentaci Gentoo (anglicky).
Ovladače jsou dostupné v PLF a dají se jednoduše nainstalovat pomocí urpmi
:
# urpmi nvidiaOd verze 2007.1 Spring Edition jsou ovladače dostupné i v oficiálním stromu ve zdroji
non-free
.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 20.7.2005 21:36 | Poslední úprava: Fuky, 12.3.2010 22:00 | Další přispěvatelé: Prcek, trekker.dk | Historie změn | Zobrazeno: 14768×
Tiskni
Sdílej: