Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
/* Hello World in C, Ansi-style */ #include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main(void) { puts("Hello World!"); return EXIT_SUCCESS; }a Makefile s obsahem:
all: hello gcc -o hello hello.cTeď můžeme program přeložit a vyzkoušet viz:
[petr@soban ~/src/world]$ make cc hello.c -o hello gcc -o hello hello.c [petr@soban ~/src/world]$ ./hello Hello World! [petr@soban ~/src/world]$Potřebujeme-li v tom programu něco změnit, tak celý adresář world zkopírujeme do adresáře world-1.1 se soubory hello.c a Makefile. Teď upravíme soubor hello.c na:
/* Hello World in C, Ansi-style */ #include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main(void) { puts("Halo světe! Verze 1.1"); return EXIT_SUCCESS; }Zase to můžeme přeložit a vyzkoušet, ale to nepotřebujeme, potřebujeme vygenerovat soubor patch. Takže vlezeme do adresářů world a world-1.1 a smažeme nepotřebné soubory tak, aby tam zůstaly pouze zdrojáky, tj. soubory hello.c a Makefile. Nyní vygenerujeme ten patch tak, že vlezeme o adresář výše a spustíme:
diff --recursive -c adresář_originálu adresář_noveho > patch-1.1
Takto:
[petr@soban ~/src]$ ls world world-1.1 [petr@soban ~/src]$ diff --recursive -c world world-1.1 > patch-1.1 [petr@soban ~/src]$Tím se nám vytvořil soubor patch-1.1, kde jsou popsané rozdíly. No a jak to potom použít? Ten kdo má starý program world, tak si do něho překopíruje ten soubor patch-1.1 a spustí příkaz patch.
[petr@soban ~/src/world]$ patch < patch-1.1A máme tam novou verzi, kterou si přeložíme a vyzkoušíme:
[petr@soban ~/src/world]$ make cc hello.c -o hello gcc -o hello hello.c [petr@soban ~/src/world]$ ./hello Halo světe! Verze 1.1 [petr@soban ~/src/world]$A to je vše
Dokument vytvořil: Petr Šobáň, 4.3.2006 21:00 | Poslední úprava: zabza, 7.3.2006 11:21 | Další přispěvatelé: djbart | Historie změn | Zobrazeno: 2552×
Tiskni
Sdílej: