Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
VKD3D-Proton byl vydán ve verzi 3.0. Jedná se fork knihovny vkd3d z projektu Wine pro Proton. Knihovna slouží pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora AMD FSR 4 (AMD FidelityFX Super Resolution 4).
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 145.0. Podporuje DNS přes HTTPS nebo Microsoft Exchange skrze Exchange Web Services. Ukončena byla podpora 32bitového Thunderbirdu pro Linux.
U příležitosti státního svátku 17. listopadu probíhá na Steamu i GOG.com již šestý ročník Czech & Slovak Games Week aneb týdenní oslava a také slevová akce českých a slovenských počítačových her.
/etc/init.d/bluez-utils restart
root@server:/etc# /etc/init.d/bluez-utils restart Restarting bluez-utils: hcid sdpdsyntax error line 12 syntax error line 12 .. az 16 rfcom. Po zadání příkazu rfcommd -n -f /usr/local/etc/rfcommd.conf na 00:14:A7:6F:CA:44 bash: rfcommd: command not found ten soubor rfcommd prostě neexistuje
tomas@notas:~$ cat /etc/bluetooth/hcid.conf
#
# HCI daemon configuration file.
#
# $Id: hcid.conf,v 1.7 2004/12/13 14:16:03 holtmann Exp $
#
# HCId options
options {
# Automatically initialize new devices
autoinit yes;
# Security Manager mode
# none - Security manager disabled
# auto - Use local PIN for incoming connections
# user - Always ask user for a PIN
#
security auto;
# Pairing mode
# none - Pairing disabled
# multi - Allow pairing with already paired devices
# once - Pair once and deny successive attempts
pairing multi;
# PIN helper
#pin_helper /usr/bin/bluez-pin;
pin_helper /usr/lib/kdebluetooth/kbluepin;
# D-Bus PIN helper
#dbus_pin_helper;
}
# Default settings for HCI devices
device {
# Local device name
# %d - device id
# %h - host name
name "Herfik-Book";
# Local device class
class 0x3e0100;
# Default packet type
#pkt_type DH1,DM1,HV1;
# Inquiry and Page scan
iscan enable; pscan enable;
# Default link mode
# none - no specific policy
# accept - always accept incoming connections
# master - become master on incoming connections,
# deny role switch on outgoing connections
lm accept;
# Default link policy
# none - no specific policy
# rswitch - allow role switch
# hold - allow hold mode
# sniff - allow sniff mode
# park - allow park mode
lp rswitch,hold,sniff,park;
# Authentication and Encryption (Security Mode 3)
auth enable;
encrypt enable;
}
tomas@notas:~$ cat /etc/bluetooth/rfcomm.conf
#
# RFCOMM configuration file.
#
# $Id: rfcomm.conf,v 1.1 2002/10/07 05:58:18 maxk Exp $
#
# example:
#
rfcomm0 {
bind yes;
device 00:0E:ED:53:E8:6C;
channel 1;
comment "Herfik-Phone";
}
# # Bluetooth address of the device
# device 11:22:33:44:55:66;
# # RFCOMM channel for the connection
# channel 1;
# # Description of the connection
# comment "Example Bluetooth device";
Při restartu bluez-utils se objeví hlášení: Restarting bluez-utils: hcid sdpdsyntax error line 23 syntax error line 23 syntax error line 23 rfcomm. V souboru /etc/hcid.conf je v řádku 23 uvedeno pairing multi; ale: device /dev/rfcomm0 se vytvořilo. Nepodařilo se mi však získat kbluetoothd ..nevím, jak jej najít.
chybové hlášení se mi podařilo odstranit. root@server:/home/dalibor# /etc/init.d/bluez-utils restart Restarting bluez-utils: hcid sdpd rfcomm. Při pokusu o připojení to však selhalo: root@server:/home/dalibor# rfcomm connect /dev/rfcomm0 Can't connect RFCOMM socket: Permission denied root@server:/home/dalibor#
rfcomm connect dělá, ale IMHO vytváří právě to zařízení /dev/rfcomm0. Pokud ho už máte vytvořené, měla by komunikace fungovat (např. přes obexftp, kbluetoothd nebo jako modem přes wvdial apod.).
Menu -> Nastavení -> Připojení -> Bluetooth -> Autentifikovaná zařízení).
Tiskni
Sdílej: