plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ahoj, po kompilaci jídra 2.6.13 na MDK 10.1 se mi nedaří s ním úspěšně nabootovat, boot se zastaví po "Začínám neinteraktivní spouštění", tj. dál podle standardního kernelu by mělo být dále snad "zavádím udev". Řešil jsem i v blogu. Jdu ještě projít konfiguraci jádra, zda mne něco netrkne.
Řešení dotazu:
Díky za odpověď. V uvedené větvi mám zaplé volby u /proc file system support
, /proc/kcore support
, sysfs file system support
a Virtual memory file system support (former shm fs)
. Jdu znova nabootovat pro lepší orientaci v messages (poprvé jsem tam teď pořádně koukal a je tam toho fakt dost - navíc jsem v tom novém kernelu zapnul verbose u více položek, snad se i to projeví?).
Něco jsem asi objevil, mám jádro v /boot/2.6.13/bzImage, ale v /var/log/messages hlášku
Inspecting /boot/System.map-2.6.8.1-12mdk- jdu zkoumat dál.
To je pravda, ale když mám System.map v /boot/2.6.13 a je tam i vmlinux a bzImage, tak to se bere (načítá) System.map z /boot nebo /boot/2.6.13?
V lilo.conf mám zapsanou volbu:
image=/boot/2.6.13/bzImage label=testovaci-2.6.13-podruhe root=/dev/hda7 read-onlymap lze v lilo.conf dopsat pod image, tj. k jednotlivé položce seznamu? Asi to zkusím, co to udělá.
Asi jsem o něco více pochopil, co je to link, jelikož když jsem System.map pro 2.6.13 (z toho asresáře 2.6.13) překopíroval a přepsal do /boot, tak to ukazovalo (ls -la), že to má být stále pro link k System-2.6.8.map.
Takže inzerovaný problém je vyřešen, jádro nabootuje, sice po čase (pár minut), ale nabootuje. Problém je v nějaké špatně nakonrigurované službě (v tom se tak nevyznám, prolezu vše z /var/log/messages, kde je hlášená chyba v kritický čas), takže ... těší mne, že mám první kompilaci za sebou, nastavil jsem si tu postřední volbu z multitaskingu, ubral asi nějakou paměť - mám teď asi o 40MB volnějš při stejně spuštěných programech.
Děkuji všem za pomoc, spolupráci a tipy.
(Je tam nějaký time-out, to už nějak dořeším, snad.)
Tiskni
Sdílej: