Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ahoj, po kompilaci jídra 2.6.13 na MDK 10.1 se mi nedaří s ním úspěšně nabootovat, boot se zastaví po "Začínám neinteraktivní spouštění", tj. dál podle standardního kernelu by mělo být dále snad "zavádím udev". Řešil jsem i v blogu. Jdu ještě projít konfiguraci jádra, zda mne něco netrkne.
Řešení dotazu:
Díky za odpověď. V uvedené větvi mám zaplé volby u /proc file system support
, /proc/kcore support
, sysfs file system support
a Virtual memory file system support (former shm fs)
. Jdu znova nabootovat pro lepší orientaci v messages (poprvé jsem tam teď pořádně koukal a je tam toho fakt dost - navíc jsem v tom novém kernelu zapnul verbose u více položek, snad se i to projeví?).
Něco jsem asi objevil, mám jádro v /boot/2.6.13/bzImage, ale v /var/log/messages hlášku
Inspecting /boot/System.map-2.6.8.1-12mdk- jdu zkoumat dál.
To je pravda, ale když mám System.map v /boot/2.6.13 a je tam i vmlinux a bzImage, tak to se bere (načítá) System.map z /boot nebo /boot/2.6.13?
V lilo.conf mám zapsanou volbu:
image=/boot/2.6.13/bzImage label=testovaci-2.6.13-podruhe root=/dev/hda7 read-onlymap lze v lilo.conf dopsat pod image, tj. k jednotlivé položce seznamu? Asi to zkusím, co to udělá.
Asi jsem o něco více pochopil, co je to link, jelikož když jsem System.map pro 2.6.13 (z toho asresáře 2.6.13) překopíroval a přepsal do /boot, tak to ukazovalo (ls -la), že to má být stále pro link k System-2.6.8.map.
Takže inzerovaný problém je vyřešen, jádro nabootuje, sice po čase (pár minut), ale nabootuje. Problém je v nějaké špatně nakonrigurované službě (v tom se tak nevyznám, prolezu vše z /var/log/messages, kde je hlášená chyba v kritický čas), takže ... těší mne, že mám první kompilaci za sebou, nastavil jsem si tu postřední volbu z multitaskingu, ubral asi nějakou paměť - mám teď asi o 40MB volnějš při stejně spuštěných programech.
Děkuji všem za pomoc, spolupráci a tipy.
(Je tam nějaký time-out, to už nějak dořeším, snad.)
Tiskni
Sdílej: