Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
vsftpd: 147.232. : setenv VSFTPD_LOAD_CONF /etc/vsftpd_anon.class
vsftpd: ALL
(/etc/vsftpd_anon.class je ten druhý konfigurační soubor)
Nebo to můžete udělat naopak, tj. v hlavním souboru anonymous povolit, v druhém zakázat a do /etc/hosts.allow dát:
vsftpd: 147.232.
vsftpd: ALL : setenv VSFTPD_LOAD_CONF /etc/vsftpd_noanon.class
Pro banování použijte EXCEPT, viz man hosts.allow
Jestli chcete provozovat _jen_ anonymní ftp a chcete ho mít přístupné jen z vybraných adres, stačí vám jeden konfigurační soubor a do /etc/hosts.allow dejte:
vsftpd: 147.232.
(nezapomeňte na tcp_wrappers=YES v /etc/vsftpd.conf)
vsftpd: 10.107., 10.0.0.0/8, 147.232. EXCEPT 147.232.5.88, 147.232.6.212
myslím že je to jasné, jinak man hosts.allow ;)
/etc/vsftpd.com --> tcp_wrappers=YES
/etc/hosts.allow
vsftpd: 147.232. EXCEPT *IPCKA*ALE ANI PO RESTARTE CELEHO SYSTEMU MI TUTO IPCKU NEZABLOKOVALO POTOM SOM NIEKDE V MANULAI NASIEL MOZNOST TO NAPISAT TAKTO
vsftpd: 147.232. vsftpd: 147.232.188.13: DENYALE AJ TATO MOZNOST BOLA BEZ ZMENY. PRIPADA MI TO AKO BY NEFUNGOVAL TEN WRAPPER ALEBO TAK NEJAKO.V ADMINISTTACII SOM ZACIATOCNIK A NIEVIEM KDE JE CHYBA. DISTRO MAM UBUNTU. CO MAM ROBIT??
ldd /usr/sbin/vsftpd |grep libwrap
2. Nastavit správně také hosts.deny. Defaultně bývá totiž povolené všechno. Takže i když IP adresa neodpovídá povoleným adresám v hosts.allow, hosts.deny ji nezablokuje. Dejte si do /etc/hosts.deny něco jako
ALL: ALL
Potom bude zakázáno vše, co nebude výslovně povoleno v /etc/hosts.allow. Pak budete muset ale ještě trochu vyladit hosts.allow, abyste si např. nezablokoval přístup k ssh (sshd: ALL
) apod. Nebo dejte do /etc/hosts.deny prostě
vsftpd: ALL
pokud si s tím nechcete hrát.
3. ten konfigurační soubor není /etc/vsftpd.com, ale /etc/vsftpd.conf. To byl ale asi jen překlep.
Tiskni
Sdílej: