Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, je mi jasny, ze tohohle dotazu uz mate plny zuby a ze se to tu resi v kazdym 2 threadu, presto mi to nepomohlo vyresit muj problem.
Mam notebook s ATI Mobility Radeon X700 + LCD 15,4palce.
Nainstaloval jsem SuSE 10 EVAL DVD. Instalace bez problemu. Dokonce si nasla presne moji grafickou kartu(coz je stesti, protoze jsem neprisel na zpusob jak ji jinak zmenit).
Po spusteni linuxu mi ale nabehne jen cerna obrazovky misto xek. Z reproduktoru sice slysim "uvitaci song", ale vidim kulo-hulo.
-------------------------------------------- V logu nemam zadny chyby, jen varovani:Toto asi na 10 radkach pro ruzna pisma: WW: The directory "/usr/X11R6/lib/X11/Fonts/ ... a ted ruzna pisma Doesnt exist. Entry deleted from path.
Potom: WW: Open APM failed (/dev/APM_BIOS) (no such file or directory)
Toto se pise v casti o grafarne: WW: Radeon(0): Failed to detect secondary monitor, MERGEFB/CLONE MODE DISABLED WW: Radeon(0): Failed to set up write-combining range. WW: Radeon(0): Direct rendering support is highly experimental for Radeon 9500/9700 and newer cards. WW: Radeon(0): Option "usevnc" is not used
Pak jeste nakonci: Could not init fontpath element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/local Could not init fontpath element /usr/X11R6/lib/X11/fonts/CID Removing from list
----------------------------------------------------Predem diky za jakykoliv radu.
tomp
Tiskni
Sdílej: