Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Doufam, ze je z to z toho jasny.If you have an Xserver and a client shell running on different comput- ers and XKB configuration files sets on those machines are different you can get problems specifying a keyboard map by model, layout, options names. The thing is the setxkbcomp converts these names to names of XKB configuration files according to files that are on the client side computer. Then it sends the file names to the server where the xkbcomp has to compose a complete keyboard map using files which the server has. Thus if the sets of files differ significantly the names that the setxkbmap generates can be unacceptable on the server side. You can solve this problem running the xkbcomp on the client side too. With the -print option setxkbmap just prints the files names in an appropriate format to its stdout and this output can be piped directly to the xkbcomp input. For example, a command setxkbmap us -print | xkbcomp - $DISPLAY makes both step on the same (client) machine and loads a keyboard map into the server.
xmodmap -e 'keycode 52 = y' xmodmap -e 'keycode 29 = z'Nastaví to qwertz. A raději už nikdy neříkej "tenký klient". Z pohledu X se jedná o server.
Tiskni
Sdílej: