Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
[petr@soban ~]$ uname -a Linux soban.doma 2.6.15-1.1833_FC4 #1 Wed Mar 1 23:41:37 EST 2006 i686 athlon i386 GNU/Linux [petr@soban ~]$ cat /proc/driver/nvidia/version NVRM version: NVIDIA Linux x86 NVIDIA Kernel Module 1.0-8174 Tue Nov 22 17:48:37 PST 2005 GCC version: gcc version 4.0.2 20051125 (Red Hat 4.0.2-8) [petr@soban ~]$
Linux/x86: # sh /path/to/NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1.run --extract-only # cd NVIDIA-Linux-x86-1.0-8178-pkg1 # patch -p0 < /path/to/NVIDIA_kernel-1.0-8178-U012206.diff.txt # ./nvidia-installer -nA nakonec upravit patřičně konfigurák Xorg.
A nebo se to da videt i naopak. Proc je mozne, ze ve Windows to jde a v Linuxu ne?Myslite ten 5 let stary OS? A taky mi nezbyde nez opakovat prispevek vyse: Jinak pokud jste to ještě nepochopil tak FC je testovací linux od RH
Proc v tom je Linuxu takovy bordel a kazda distibuce si jede po svem?Protoze kazdy si vybere pro sebe takovou, jaka mu vyhovuje, a nemusi se stvat s necim, co mu nesedne. Vsimnete si, ze kdo si uz nejakou distribuci vybral, na ni vetsinou nenadava. Jednak se s ni naucil pracovat, protoze mu jeji styl vyhovuje, a pak je take vetsinou obeznamen s riziky vyvojovych fazi. Napriklad taky vi, ze i v prvnim ostrem release se vetsinou dochytavaji chyby. A to i kdyz jde o "krabicove distro", ktere se prodava zakaznikum, natoz o komunitni distro jako je Fedora.
Ja se nVidii nedivim. Je urcite daleko jednodussi udelat ovladac pro system, ktery je dobre zdokumentovany, nemeni se kazdy mesic, nema miliony verzi a ma stabilni sadu knihoven a rozhrani,neboli se nemeni nekolik let... samozrejme. Taky to nekdo muze videt jako ze takhle vyvoj chcipne. Aneb at si myslite co chcete, lide v nVidia si budou delat, co uznaji za vhodne :P
A stejne je mi divne, ze by to ani jediny z vyvojaru nebo testeru FC neozkousel. To je fakt tezko uveritelny.Ani ne - na neco podobneho clovek narazi kazdou chvili. Tady tusim slo o to, ze to nebylo vcas zarazeno na instalacni CD, ne ze by to nebylo opraveno. A to je vzdycky kompromis, na co cekat a na co ne... Ale i obecne, kdyz se testoval ABC Linux 2005, tak se ani komunita abicko moc nepretrhla (a tim padem na to doplati ti, kteri maji jiny HW nez tech nekolik malo ochotnych testeru). Kazdy jen trochu zkuseny uzivatel Linuxu vi, ze kdyz chce stabilitu, tak se vyplati pockat po vydani novinky na nejdulezitejsi opravy, protoze teprve po vydani ostre verze se zacne poradne testovat (stahnou si to desetitisice nedockavcu ;)
No nic - tesil jsem se, ze si prohlednu novinky v FC5, ale nemam ted hodinu cas se v tom rejpat. Uz to zacina byt oravne. Do urcite doby je to zabava, ale ted uz moc ne.Vite co je problem? Ze se nachazite nikoliv v systemu prodejce-zakaznik, ale v komunite vyvijejici a testujici NOVE technologie. Nikdo vam FC5 nenabizi jako vyzrale reseni do produkce, je to proste novinka - a to ne na trhu, ale novinka predjimajici smer vyvoje distribuce, ktera se prodava (RHEL). Pouze mate tu vzacnou prilezitost jako tovarni jezdec usednou za volant auta, ktere se dostane na trh nejdrive za rok, za dva, a ze se pocita s tim, ze prave VY najdete mozne chyby. Proto muzete svou otravenost pricitat hlavne sve nedockavosti ;)
Tiskni
Sdílej: