Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
/etc/sysconfig/network/ifcfg.template
ifcfg-eth-id-*
, kde místo hvězdičky je MAC adresa karty. Tyto soubory vám vytvoří YaST, na vás je jen přidat tam ten jeden řádek.
Možná se na mne kvůli tomu budete zlobit, ale myslím si, že pokud jste takový začátečník, že tohle nezvládnete, neměl byste si hrát s takovými věcmi, jako je přenastavování (byť logické) MAC adresy síťové karty. Všechno má svůj čas a dům se nedá stavět od střechy.
Pokud jsem tě správně pochopil, potřebuješ změnit MAC adresu síťovky na takovou, která je evidovaná u tvého poskytovatele připojení?
Zkus v konzoli jako root zadat:
Snad ti to pomůže.
Příště zkus víc hledat, nemusels na řešení tak dlouho čekat.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Nebude to ale fungovat jen do příštího restartu systému?Jo, bude. Pokud se ti to nelibi, tak reseni je napsano nahore. Pokud to neumis, tak to bud nastuduj, nebo si zaplat nekoho, kdo ti to nastavi.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
ifconfig
už je obsolete víc než sedm let, tak ho, prosím, nechme odpočívat v pokoji a použijme raději
ip link set ethX address ...
# uname -a SunOS pit003 5.9 Generic_118558-11 sun4u sparc SUNW,Sun-Fire-V440 # ip bash: ip: command not found... nojo, řeč je o linuxu ... ale fakt nechápu, proč za každou cenu prosazovat
ip
, když průměrná lama jeho možnosti navíc proti ifconfig
ani nechápe, natož aby je využila?
Tiskni
Sdílej: