Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.5. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
Německo zvažuje, že zaplatí místním telekomunikačním operátorům včetně Deutsche Telekom, aby nahradili zařízení od čínské firmy Huawei. Náklady na výměnu by mohly přesáhnout dvě miliardy eur (bezmála 49 miliard Kč). Jeden scénář počítá s tím, že vláda na tento záměr použije prostředky určené na obranu či infrastrukturu.
Po dvaceti letech skončil leader japonské SUMO (SUpport.MOzilla.org) komunity Marsf. Důvodem bylo nasazení sumobota, který nedodržuje nastavené postupy a hrubě zasahuje do překladů i archivů. Marsf zároveň zakázal použití svých příspěvků a dat k učení sumobota a AI a požádal o vyřazení svých dat ze všech učebních dat.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahajuje sektorové šetření v oblasti mobilních telekomunikačních služeb poskytovaných domácnostem v České republice. Z poznatků získaných na základě prvotní analýzy provedené ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) ÚOHS zjistil, že vzájemné vztahy mezi operátory je zapotřebí detailněji prověřit kvůli možné nefunkčnosti některých aspektů konkurence na trzích, na nichž roste tržní podíl klíčových hráčů a naopak klesá význam nezávislých virtuálních operátorů.
Různé audity bezpečnostních systémů pařížského muzea Louvre odhalily závažné problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti a tyto problémy přetrvávaly déle než deset let. Jeden z těchto auditů, který v roce 2014 provedla francouzská národní agentura pro kybernetickou bezpečnost, například ukázal, že heslo do kamerového systému muzea bylo „Louvre“. 😀
Z upstreamu GNOME Mutter byl zcela odstraněn backend X11. GNOME 50 tedy poběží už pouze nad Waylandem. Aplikace pro X11 budou využívat XWayland.
Byl publikován plán na odstranění XSLT z webových prohlížečů Chrome a Chromium. S odstraněním XSLT souhlasí také vývojáři Firefoxu a WebKit. Důvodem jsou bezpečnostní rizika a klesající využití v moderním webovém vývoji.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Organizace Open Container Initiative (OCI) (Wikipedie), projekt nadace Linux Foundation, vydala Runtime Specification 1.3 (pdf), tj. novou verzi specifikace kontejnerového běhového prostředí. Hlavní novinkou je podpora FreeBSD.
Nový open source router Turris Omnia NG je v prodeji. Aktuálně na Allegro, Alternetivo, Discomp, i4wifi a WiFiShop.
mdadm --misc --detail /dev/mdX
mounting root filesystem EXT3-fs: journal inode is deleted mount: error 22 mouting ext3 mount: error 2 mouting none .... kernel panic - mot syncing ...Pokud nastartuju z CD rescue tak nikde nic, fdisk -l vypise jen 4 disky, na nich oblasti 1-3,5,6 a na nich linux raid autodetect Pokud pouziju raidstart (md0-md4) tak fdisk vypise k tomu oblasti md0 az md3, md4 nikde. A v mdstat se objevi ty oblasti md0-md3, u kazde je aktive raid5 4xdisk/oblast xxx block level5,256k chunk,algorithm 2 [4/4] [UUUU] Kdyz namountuju md1, tak to je puvodni /, vse je citelne a nevidim zadnou chybu, ve fstab je..
md0 - /boot md1 - / md2 - /var md3 - swap md4 - /homeA jak se to stalo nevim, je to sevrik ode mne dodany kamosum cca pred rokem, od te doby sem ho nevidel a ted me zavolali ze to nejede. Pravdepodobne eletrika ? Tak a ted sem mluvil s nima znovu a info je takovy.. V patek to normalne jelo, ale cca ve dve odpoledne najednou mrtvo. Ma nekdo z vas napad, jak se muze za provozu krapnout raidova oblast ?
Tiskni
Sdílej: