Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Výchozí stav:
Požadavky:
GNU/GPL (Open Source) software
serverová část pro Linux, klientská část nezávislá - nejlépe přes web rozhraní
čeština v aplikacích (na straně klientů)
výhodná by bylo „přidání do stávajícího stavu“
Nadstandard:
možnost přístupu „z venčí“ např. pro obchodního zástupce
možnost práce offline (např. na notebooku na cestě) a pozdější synchronizace
po připojení.
Výchozí bod:
Z počátku jsem měl dva důvody. Prvním bylo to, že jsem kdysi byl u implementace informačního systému. Ten byl psán od nuly, fungoval přes webové rozhraní. Byl velmi rychlý. Zákazník řekl: chci tam mít toto - a bylo to tam. Chtěl jsem získat podklady, abych se do něčeho podobného pustil, ale nedostal jsem je (nebylo to free...). Protože nemám čas a síly začínat sám něco podobného, začal jsem hledat nějaká „předpřipravená“ řešení. Ve firmě navíc vyvstala potřeba nového účetního programu. Hledal jsem tedy účetní aplikace pro Linux (HoneyCalc, Alfa, Economy... a mnohé další). Měl jsem ve firmě předváděčku z Abry a z Smart4web (ten se nejvíc blížil mé představě, ale to už nebyl jen účetní program - a hlavně ta cena (!). Zkoušel jsem tedy Economy10, ale nepodařilo se mi je v CentOSu rozběhnout (dodatečně jsem zjistil, že problém byl ve změně defaultního hesla v novější verzi Firebird serveru). V mezičase jsem rozjel alespoň společné sdílení kalendářů přes WebDAV. Rád bych ale využil možnosti týmové spolupráce.
O čem uvažuji:
Děkuji za Vaše rady / zkušenosti:
Chci se zeptat, jestli něco z toho někdo provozjete? Jaké máte zkušenosti? Nebo byste doporučili něco jiného? Rád bych slyšel Vaše připomínky zeptal se na Vaše zkušenosti s instalací, konfigurací a funkčností. Děkuji moc za reakce.
OpenGroupware.org neumi ceske znaky... Jinak je to pouzitelne... nema to prelozene rozhrani do cestiny ...(neco mohu poslat).Tzn. že to používáte? Ta čeština je pro nasazení ve firmě problém, ale pokud by to mělo budoucnost (význam), klidně bych k lokalizaci / úpravám nějak přispěl...
Tak jsem po čase experimentování zúžil výběr na tři groupwary a doufám, že z nich vyberu ten hlavní. Tady je stručný výpis:
eGroupware
Původně už to vypadalo, že to bude vítěz.
+ přehledně zpracované a živé stránky s komunitní podporou
+ sponzoring např. RedHatu (projekt by nemusel skončit atd.)
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
- je to stráášně pomalé
Zkoušel jsem laborovat s různými nastaveními i na straně serveru, ale more.groupware je prostě rychlejší...
more.groupware
Tady jsem se dostal od počátečního nadšení - přes zklamání - zase zpátky.
+ podstatně rychlejší než eGw
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
+ základní moduly fungují
-stránky mrtvými odkazy (spící projekt?)
- nejistota dalšího vývoje (?)
- chyby v lokalizaci (a nejen v ní)
TUTOS
začínám mít stále víc v oblibě. Zkusil jsem verzi 1.3 beta a zdá se mi to nadějné. Oproti předchozím obsahuje některé užitečné moduly.
Uvažuji o nasazení s tím, že bych do něj dělal potřebné úpravy... (hmmm... "určitě" na to budu mít čas... :-/ )
+ modul faktury
+ rychlejší než eGw
- chybí napojení na IMAP
...
Pokud byste někdo měli nějaké praktické zkušenosti s provozem, budu za ně vděčný. Nerad bych vybral špatně a po půl roce zjistil, že je to problém... Díky!
No, prozatím jsem vybral eGroupware kvůli
- grafické podobě (aby to bylo přijatelné pro lidi, kt. to začnou poprvé používat)
- sponzorské podpoře RedHatu (takže doufám, že vývoj bude snad s nějakou zárukou pokračovat...)
Ale netvrdím, te je to nejlepší volba. Osobně se mi líbily i jiné, ale musel jsem se pro něco rychle rozhodnout, abych to mohl do určitého termínu nasadit.
Maily to nicméně má (příjem, odesílání i správu kontaktů - i když je to jednodušší než klasický e-mailový klient.
Tiskni
Sdílej: